16.11.2021 – MISTRZ PIROGRAFII W ŁASKIEJ KSIĄŻNICY
Drewno jest jednym z najszlachetniejszych materiałów, z którego człowiek od wieków tworzy najróżniejsze dzieła, począwszy od budowy drewnianych domów do rzeźbienia maleńkich ozdobnych figurek.
16 listopada mieliśmy wyjątkową okazję gościć pana Krzysztofa w naszej książnicy. Mistrz poprowadził warsztaty pirograficzne dla młodzieży z I klasy Technikum Reklamy z łaskiego "Ekonomika".
Uczniowie próbowali swoich sił w technice zdobienia drewna za pomocą rozgrzanych do niemal 600 stopni urządzeń. Pan Krzysztof opowiadał o swoim "płomiennym" hobby i dzielił się wiedzą w tej dziedzinie.
Z radością stwierdziliśmy, że Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Łasku reprezentowała niezwykle utalentowana grupa! Powstały naprawdę dobre prace! Ponad trzygodzinne zajęcia upłynęły w przyjaznej, okadzonej naturalnym zapachem drewna atmosferze!
Zresztą zobaczcie sami!
16.11.2021 – „SPOJRZENIA” – WYSTAWA PRAC KRZYSZTOFA SKUBIKA
W „Galerii pod Korabiem” została otwarta wystawa malowanych ogniem prac Krzysztofa Skubika. Można podziwiać wypalone w drewnie dzieła sztuki. Autor zdradził nam, iż prace powstały w trudnym dla niego momencie życia i w pełni oddają tamten czas.
Zawodowo pan Krzysztof pracuje w Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie a pirografia, czyli wypalanie w drewnie, jest jego pasją. Jako absolwent technikum przemysłu drzewnego w Janowie Lubelskim wykorzystuje zdobytą wiedzę tworząc swoje dzieła. Tam właśnie poznał materiał, jakim jest drewno, jego gatunki i właściwości.
Prace pana Krzysztofa zostały zauważone także poza granicami naszego kraju. Zdobył pierwszą nagrodę na wystawie w Woronieżu, w Rosji. Jest jednym z założycieli pierwszego muzeum pirografii w Rosji. Niedawno także został Ambasadorem Polskiego Rękodzieła kampanii HANDMADEYOUTH Programme.
Udziela się również charytatywnie przekazując swoje prace na aukcje organizowane w szczytnych celach.
05.10.2021 – „CZY W PORZĄDKU MÓJ ŻOŁĄDKU?” – PRELEKCJA ANDRZEJA WOJTKOWSKIEGO
5 października 2021 w Czytelni dla dorosłych odbyło się spotkanie miłośników ziół i ziołolecznictwa z pasjonatem i właścicielem Ekologicznego Gospodarstwa Zielarskiego, panem Andrzejem Wojtkowskim. Ziołolecznictwo stanowi wąską dziedzinę wiedzy na temat uprawy roślin leczniczych. To zagadnienie niegdyś otoczone wielkim szacunkiem, dziś wraca do łask. Niewątpliwie każdy choć raz w życiu miał okazję spróbować naparu z ziół. Rozsądne korzystanie z darów natury i ukrytych w nich możliwości leczniczych może przynieść nie tylko poprawę stanu zdrowia, ale również satysfakcję z poszerzania swojej wiedzy o roślinach i ich działaniu. Uczestnicy mieli okazję degustować pyszne napary od pana Wojtka, a także poszerzyć swoją wiedzę z zakresu eko – uprawy ziół i ich właściwości.
08.10.2021 r. - Spotkanie autorskie z Kazimierzem Kyrczem Jr
8 października odbyło się spotkanie autorskie z Kazimierzem Kyrczem Jr, czynnym zawodowo krakowskim policjantem, którego pasją jest pisanie. Autor opowiadań grozy, kryminałów, horrorów, a także poeta, publicysta i tłumacz, zafundował słuchaczom moc wrażeń. Zdradził kilka pikantnych szczegółów dotyczących pracy w policji. Słuchacze spragnieni spotkań na żywo chłonęli, jak gąbka każde słowo autora. Mieli okazję dowiedzieć się m.in. skąd autor czerpie inspiracje, jak konstruuje swoich bohaterów oraz czy jego utwory, to tylko fikcja…
Zapraszamy do biblioteki po cykl o Kubie Szpikulcu.
01.10.2021 r. - Wystawa twórczości Agaty Kapiczyńskiej
Agata Kapiczyńska – ur. 11.01.1991 r. Artystka w zakresie sztuk wizualnych, rzeźbiarka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. Dyplom uzyskała w 2016 roku.
W trakcie studiów często angażowała się w liczne konkursy i sympozja artystyczne. Tematem jej poszukiwań artystycznych był land art, praca w przestrzeni zastanej. Dyplom i absolutorium poświęciła właśnie aranżacji przestrzeni krajobrazu. Miejscem instalacji było Wzgórze Polskie, gdzie artystka metodą segregacji kamieni zmieniała wygląd zastanej przestrzeni, by ta po kilku dniach wróciła do stanu pierwotnego. Ulotność i entropia instalacji jest tak samo ważna jak proces twórczy.W swoim dorobku artystycznym ma liczne wystawy oraz realizacje, zarówno w Polsce jak i za granicą. W 2014 roku podjęła się współpracy przy realizacji projektu w ramach programu „Mosty” dla Europejskiej Stolicy Kultury. Projekt „Kopiuj – Wklej” zakładał budowę wielkiej repliki Mostu Zwierzynieckiego, która „wędrowała” przez Wrocław przy pomocy siły ludzkich mięśni. Zrealizowała, wraz z współautorkami projektu, instalację w mieście Goerlitz w Niemczech. Projekt „Tętno Miasta” można było oglądać w mieście przez rok. W konkursie Goerlitzer Art projekt ten zajął drugie miejsce.
Obecnie artystka poszukuje nowych środków wyrazu artystycznego. Skupia się głównie na rysunku, który jest podwaliną dla każdej dziedziny w sztukach wizualnych. Jako młoda matka, zainspirowała się zagadnieniem relacji matki i dziecka. Stąd cykl prac „Matki”, z której jedna jest autoportretem. W swej pracowni poświęca się również malarstwu. Swoją pasję łączy z pracą zawodową. Pracuje w Gminnym Ośrodku Kultury w Widawie i Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziejowicach, gdzie prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty z rysunku i malarstwa dla młodzieży i dorosłych.
06.09.2021 r. - NARODOWE CZYTANIE 2021
6 września 2021 odbyła się X edycja ogólnopolskiej akcji objętej patronatem pary prezydenckiej pn. „Narodowe Czytanie”. Lekturą tegorocznej, jubileuszowej edycji była „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Z tej okazji Prezydent tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.
- Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania spotkamy się, aby wspólnie czytać Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Do wspólnego czytania przyjęły zaproszenia władze samorządowe gminy i powiatu, przedstawiciele łaskich instytucji, organizacji i stowarzyszeń. Spotkanie odbyło się w ogródku przy Muzeum Historii Łasku.
- Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w łaskiej odsłonie „Narodowego Czytania”. Nasi goście wspaniale poradzili sobie z interpretacją sztuki, wykazali się talentem aktorskim i poczuciem humoru! Serdeczna atmosfera, profesjonalna oprawa techniczna, pyszny poczęstunek, przepiękna pogoda – czego można chcieć więcej? – mówią organizatorki.
Dyrekcja biblioteki składa serdeczne podziękowania pani dyrektor Magdalenie Kelnerowskiej i Rafałowi Stasiakowi z Łaskiego Domu Kultury, pani Małgorzacie Szynce ze studia fotograficznego GoToFoto, KGW „Sięganowianki” oraz pani Agnieszce Klimczak za nieocenioną pomoc przy organizacji wydarzenia.
Serdecznie dziękujemy, że byli Państwo z nami! Zapraszamy za rok na kolejną edycję „Narodowego Czytania”.