Wernisaż wystawy "Radość tworzenia - kreatywne dzieci" - 07.12.2017 r.Spotkanie autorskie z Magdaleną Witkiewicz - 23.11.2017 r.

„Specjalistka od szczęśliwych zakończeń” w Łasku.

Wieczorem 23 listopada w Bibliotece Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego gościła Magdalena Witkiewicz - niezwykle popularna pisarka, nazywana „specjalistką od szczęśliwych zakończeń”. Sama o sobie mówi: „jestem pisarką, piszę czasem o lekkich sprawach, a czasem o poważnych w lekkim, a nawet bardzo lekkim stylu. Dla dzieci i dla dorosłych, i „tylko dla dorosłych również”. Podobno moje powieści poprawiają nastrój. Są lekiem na deszcz za oknem i nieco smutniejsze dni. Moje książki zawsze kończą się dobrze. Niezależnie, jakie przeciwności losu napotykają bohaterowie na swojej drodze – zawsze potem żyją długo i szczęśliwie”. Od lat wzrusza i motywuje swoje czytelniczki nie tylko w Polsce, ale również za granicą. O popularności, jaką cieszy się pani Witkiewicz i jej powieści mogliśmy przekonać się tego listopadowego wieczoru, kiedy na spotkanie przybyły Czytelniczki nie tylko z powiatu łaskiego, ale również sąsiednich, a nawet z Piotrkowa Trybunalskiego.

Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej, pełnej śmiechu atmosferze. Pani Magda jest osobą bardzo ciepłą i pozytywną, z niesamowitym poczuciem humoru i dystansem do siebie. Swoim żywiołowym opowiadaniem oczarowała wszystkich zebranych. Opowiedziała o swoich początkach pisarskich, o tym skąd czerpie inspiracje, o wyjeździe do Wietnamu, o tym, że my zwyczajnie boimy się być szczęśliwi i wiele innych zabawnych, czasem wzruszających historii. I jak sama powiedziała „może tak długo, czyli opowiadać i opowiadać”. My natomiast moglibyśmy jej słuchać i słuchać, aż żal było, że spotkanie dobiegło końca. Oczywiście były jeszcze pamiątkowe zdjęcia i dłuuuuga kolejka po autograf.

Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki we współpracy z Instytutem Książki, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Łodzi, Gminną Biblioteką Publiczną w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach oraz Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za przybycie.

Renata GrabowskaPromocja książki Andrzeja Sznajdra pt. "Sekrety Łasku i Pabianic" - 27.10.2017 r.


"Dobrze,że byłeś..." - wieczór poświęcony twórczości Jarosława Borszewicza, 26.10.2017 r.


Spotkanie z prof. dr hab. Zbigniewem Kłosem pt. "Z Łasku w Kosmos" - 29.09.2017 r.


Spotkanie autorskie Doroty Kmiecik pt. "Ostatnia lekcja" - 22.09.2017 r.


Wystawa malarstwa Włodzimierza Karpińskiego - 08.09.2017 r.


Spotkanie z Bernardem Kozirogiem pt. "Różne oblicza Islamu" - 05.09.2017 r.


Narodowe Czytanie - 05.09.2017 r.


Biblioteczny Wakacyjny - Dzień na Wsi - 12.07.2017 r.
Pozostał już tylko wspomnień czar po naszym eko-wyjeździe w magiczne, pachnące naturą i zatopione w słońcu miejsce, zwane Michałówką. To tam doznaliśmy szczególnych wrażeń połączonych z naturą, lasem, polem i domowym gospodarstwem. W słonecznej aurze i otoczeniu przyrody, przenieśliśmy się na chwilę w tajemniczy świat Indian. Tę indiańską podróż w Michałówce urozmaiciły własnoręcznie wykonane godne wodza pióropusze i wybudowane przez własne plemię tipi, w których mogliśmy choć na chwilkę, schronić się przed słońcem. Każdy z nas mógł pochwalić się nowym, wybranym przez siebie indiańskim imieniem, jak: Gorący Banan, Czujna Pantera, Szybki Koń czy Szalony Kucyk. Czekały na nas też tory przeszkód, kiełbaska z grilla (bo na ognisko było za gorąco), słodki, domowy placek pachnący śliwkami (palce lizać), jednak w ten upalny dzień bezkonkurencyjną przyjemnością okazały się biegi w strumieniach chłodnej wody. W ciągu tych kilku godzin, w indiańskim klimacie wydawało nam się, że trawa pachnie złotem a słońce świeci inaczej, udało nam się zapomnieć o zegarkach, telefonach, komputerach czy smartfonach. Indiańskie zabawy i zapach wsi sprawiły, że nie chciało nam się wracać do rzeczywistości. Michałówko – dziękujemy. Na pewno wrócimy Wyjazd zrealizowany był w ramach akcji „Aktywne Wakacje 2017” sponsorowany przez Gminę Łask.


Dzień Bibliotekarza - 26.06.2017 r.


Jarmark Łaski - 03.06.2017 r.
Dziękujemy za wsparcie państwu Bogusławie i Kazimierzowi Buczyńskim - Gospodarstwo ogrodnicze w Karczmach.


Wernisaż wystawy zdjęć przyrodniczych pana Piotra Stanaszka - 02.06.2017 r.
Na początku czerwca biblioteka zapachniała łąką, polem i lasem za sprawą fotograficznych kadrów Piotra Stanaszka. Ów wrażliwy na piękno dzikiej przyrody autor z wielką pasją opowiadał o sobie na bibliotecznym wernisażu: „W otoczeniu dzikiej przyrody czuję się wolny. Pragnę, by moje zdjęcia uświadamiały ludziom jacy jesteśmy bogaci. O to bogactwo wszyscy musimy dbać, ponieważ nawet najmniejsze szkody są często nieodwracalne”. Jeśli chcemy zasmakować tego bogactwa – wejdźmy do biblioteki i podziwiajmy nieokrzesany świat polskiej flory i fauny.


Jak nie czytam jak czytam! - 01.06.2017 r.
Łask. Centrum miasta. Godzina 10.00. Blisko 500 osób jednocześnie celebruje sztukę czytania. Mali. Duzi. Znani i ci mniej popularni. Nieśmiali i odważni. My, Wy, oni... Dziękujemy za obecność!


Dzień Dziecka - 27.05.2017 r.


Noc Muzeów - 20.05.2017 r.


Warsztaty mydlarskie - 20.05.2017 r.


Projekt "Rozegrane Miasto"
Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego jest w połowie projektu ,,Rozegrane Miasto” odbywającego się w ramach Regionalnego Konkursu Grantowego Programu Równać Szanse 2016 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Polską Fundacje Dzieci i Młodzieży. Spotkania odbywają się co dwa tygodnie w czytelni biblioteki. Na samym początku młodzież w wieku 13-19 lat odkrywała magiczny świat gier planszowych. Dobrze poznając ich mechanikę i mnogość różnych rozwiązań, obecnie tworzą swoje gry. Na ostatnim spotkaniu przedstawili pierwszy grywalny prototyp. Sądzimy, że już nie długo będą mogli pochwalić się swoim dziełem przed szeroką publicznością. Młodzież również przygotowuje, dla państwa piknik gier planszowych planowany na sierpień tego roku. Dokładny termin podamy już niebawem. Cała biblioteka bardzo się cieszy, że w dobie komputeryzacji i życia sieciowego młodzież wykazuje chęć do działania pozaszkolnego. Sami przyznają, że ten projekt bardzo wiele im uświadamia. Pokazuje mocne i słabe strony, oraz uczy wychodzenia z trudnych sytuacji. Biblioteka trzyma kciuki za uczestników projektu i życzy sukcesu w tworzeniu gier.


Wernisaż wystawy pt.: "Były takie czasy i czasopisma" - przegląd prasy lat 60.- 80. XX wieku z kolekcji Feliksa Dębkowskiego - 12.05.2017 r.
Były takie czasy… ”, kiedy czasopisma uchodziły za jedyne okno na świat. W niecodzienną podróż do przeszłości opisanej w prasie zabiera nas wystawa pt. „Przegląd prasy lat 60. – 80. XX wieku” przygotowana z kolekcji pana Feliksa Dębkowskiego. W dniu 12 maja br. w Galerii po Korabiem Biblioteki Publicznej w Łasku odbył się wernisaż wspomnianej wystawy. Bohater wieczoru, p. Dębkowski opowiedział o swoich zbiorach i historii prasy oraz zaprezentował niektóre tytuły wydawane w okresie PRL-u. Nie lada atrakcją dla publiczności był minikonkurs z nagrodą- w postaci egzemplarza czasopisma z kolekcji pana Feliksa. Wystawę można oglądać do końca maja br. Serdecznie zapraszamy.


Wernisaż wystawy "Grafiki z Zakamarka" - 07.04.2017 r.


Wernisaż wystawy "Kwiaty" Mariusza Gosławskiego - 03.03.2017 r.


Wernisaż wystawy fotografii Marcina Dybalskiego - 03.02.2017 r.
Złej baletnicy przeszkadza…. wiadomo co... A dobremu fotografowi nie przeszkadza nic: ani rzęsisty deszcz, ani niewyobrażalny tłum, ani nawet brak profesjonalnego sprzętu. Marcin Dybalski udowadnia, że można stworzyć fotograficzne dzieło sztuki nawet zwykłym kieszonkowym aparatem, bez użycia specjalnych programów graficznych. Wystarczy dobre oko, refleks i miłość do muzyki ;)
Fot. Anna Sobczak


Wernisaż wystawy "Łaskie impresje", 13.01.2017 r.


Sky Bet by bettingy.com
Copyright © 2016-2022 Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku - Klauzula RODO