Biblioteka w Łasku - logo
 Menu

SZUKAJ NA STRONIE


NEWSLETTER


ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ DO KUPIENIA
(np. Dean Koontz-Maska)PRZEDŁUŻ KSIĄŻKĘ

PROGRAMY I DOTACJE
Łascy Globtroterzy
Wsparcie z programów UE, LEADER, PROW
Kolorowa lokomotywa
Facefood
Link do przyszłości
Kraszewski komputery
Angielski 123
Deweloperzy wiedzy
Głośne czytanie
Fun English
CATL
Program Rozwoju Bibliotek
Orange dla bibliotek
MKIDN
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Równać szanse Równać szanse
Młodzi menedżerowie kultury
DKK
NASI SPONSORZY

CHWILA RELAKSUBiuletyn Informacji Publicznej


DOSTĘPNOŚĆ STANOWISK KOMPUTEROWYCH W CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

Komp. 1 - zajęty do 17:54:41
Komp. 2 - Dostępny
Komp. 3 - Dostępny
Komp. 4 - Dostępny

 
«  ‹ 1/2  »
1, 2, wszystko    Wyślij do znajomego


"Łascy globtroterzy" - aż trzy wycieczki: dwie rowerowe i spływ kajakowy, czerwiec-lipiec 2016 r.

  

Projekt "Łascy globtroterzy" nabrał expressowego tempa. W przeciągu ostatnich tygodni odbyły się aż trzy wycieczki: dwie rowerowe i spływ kajakowy.

Na początku rajdowego maratonu, wybraliśmy się jednośladami z Łasku do dworku w Woli Bałuckiej, gdzie właściciele opowiedzieli nam o historii tego zabytkowego budynku, zapraszając całą grupę do wnętrza.  Tam przenieśliśmy się kilkadziesiąt lat wstecz, gdyż gospodarze pieczołowicie dbają o unikatowy, XIX-wieczny klimat. Podobny styl odnaleźliśmy również w otaczającym dworek parku.

Kolejnym punktem eskapady był młyn w Zielęcicach, który znajduje się na lewym brzegu rzeki Grabi. Właściciel oprowadzając nas po obiekcie i okolicznych terenach, przybliżył nam historię tego miejsca. Dowiedzieliśmy się m.in., że przed II wojną światową istniały tu dwa młyny. Na prawym brzegu rzeki stał zbudowany w 1826 r. tzw. młyn handlowy lub kupiecki, a po drugiej stronie - wzniesiony w 1. poł. XIX w., początkowo jako folusz, później przebudowany, a od 1916 r. napędzany turbiną elektryczną. Oba młyny rozebrano w czasie wojny, w latach 1941 - 42. W 1947 r. powstał tu istniejący po dzień dzisiejszy murowany młyn z drewnianym szczytem, stanowiący dziś własność prywatną. (Bardzo dziękujemy panu Pawłowi Szelidze za fachowe oprowadzenie!).

Na trasie zaliczyliśmy jeszcze dwa bardzo ciekawe i zabytkowe obiekty - dwór w Łopatkach, wzniesiony prawdopodobnie w pierwszej połowie XVI wieku, wzorujący się na zamku królewskim w Piotrkowie Trybunalskim oraz dworek z końca XVIII wieku w Gorczynie. Pomimo utrudnień (dwie przebite dętki), po niemal 5 godzinnej wycieczce, dotarliśmy do celu, gdzie czekała nas nagroda - grill.

Żeby nie wyjść z "wycieczkowego ciągu" wraz z instruktorką Renatą Lewińską wyruszyliśmy na podbój Widawki. Spływ kajakowy rozpoczęliśmy w Restarzewie (gm. Widawa) by zakończyć go w Rogóźnie. Mieliśmy okazję podziwiać po drodze Młyn Wodny w Chociwiu oraz przepiękne żeremie zbudowane przez bobry. Silny nurt rzeki przysporzył nam nie mało atrakcji, zmuszając nas do gimnastki podczas  przepływania pod powalonymi drzewami. Nie obyło się również bez wielu kajakowych kolizji i niezaplanowanych kąpieli w mulistych brzegach rzeki. Zakończyliśmy wodną podróż ogniskiem na przecudownej działce Mariusza Rychłowskiego (w tym miejscu chcemy gorąco podziękować gospodarzowi i jego partnerce za gościnność i wszelaką pomoc).

Nie zwalnialiśmy tempa i po kilku dniach odpoczynku wyruszyliśmy rowerami z Łasku do zabytkowego dworku w Ostrowie, gdzie jeden z uczestników rajdu przybliżył nam jego historię. Po drobnych problemach sprzętowo-technicznych (kolejna przebita dętka), polnymi drogami dojechaliśmy do  młynów:  wodnego w Baryczy, a następnie do Talara w Ldzaniu. Podczas rajdu, mieliśmy okazję podziwiać tzw. "piaskową górę" oraz przepiękne zakola rzeki Grabi. Po orzeźwieniu się lodami, ruszyliśmy w stronę niemieckiego cmentarza w Rokitnicy, a stamtąd już do naszej rodzinnej miejscowości.

Wyrazy wdzięczności wysyłamy w stronę Piotra Michalczyka za wsparcie podczas spływu i rajdu rowerowego. Natomiast szczególne podziękowania dla Ryszarda Krasonia, naszego przewodnika, technika, mentora, ale przede wszystkim świetnego faceta. Rysiu, jest WIELKI!!!

 
    Wyślij do znajomego


Festiwal Róży, 03.07.2016 r.

    Wyślij do znajomego


Wieczór autorski Doroty Kmiecik połączony z promocją książki "Pewna wątpliwość", 02.06.2016r.

    Wyślij do znajomego


Dzień dziecka, 28.05.2016 r.    Wyślij do znajomego


„Łascy Globtroterzy” - spływ kajakowy po rzece Grabi, 21.05.2016

  

W ramach projektu „Łascy Globtroterzy” realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Łasku, w sobotnie przedpołudnie 21 maja, odbył się spływ kajakowy po rzece Grabi. Wyruszyliśmy z Ldzania, a naszą metą była Kolumna i plaża „pod byczkiem”. Wydawałoby się, że ten krótki odcinek (ok. 9 kilometrów) nie będzie stanowił żadnego problemu, nic bardziej mylnego. Bobry, stanowiące w Polsce gatunek chroniony, zadbały o to, by odpowiednio urozmaicić i utrudnić nam trasę spływu. Nie obyło się zatem bez slalomów, przenosek i wszelakich kajakowych kombinacji. Aura nam sprzyjała - słoneczko, delikatny wiaterek, a taka pogoda ma decydujący wpływ na stan wody w rzece. W związku z tym, bywało, że nie płynęliśmy, tylko ciągnęliśmy nasze kajaki. Ale kto powiedział, że będzie łatwo? Im więcej komplikacji, tym ciekawiej. Jednak nasz "wysiłek" został wynagrodzony pięknymi widokami na trasie po całej jej długości. Niewątpliwą atrakcją była nie tylko rzeka i  jej naturalne przeszkody, ale i teren wokół ujęcia, urozmaicony łozinami i bogatą roślinnością. Piaszczysta skarpa, porośnięta lasem, zwana „Piaskową Górą” zachęciła nas do zrobienia przerwy. Po krótkim odpoczynku dopłynęliśmy do zalewu w Baryczy, gdzie po lewej stronie w odległości około 50 m przed tamą dobiliśmy do brzegu. W tym miejscu czekała nas przenoska naszych "statków" za tamę. Korzystając z okazji wyjścia na ląd, można było obejrzeć nieczynny już młyn z lat 20 XX wieku. Na metę dotarliśmy zmęczeni, przemoczeni, ale szczęśliwi, gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko i poczęstunek. Kolejny spływ kajakowy planujemy na czerwiec, tym razem po Widawce. Serdeczne podziękowania dla LGD "Dolina rzeki Grabi" za ufundowanie młodzieży koszulek funkcyjnych. 

 
    Wyślij do znajomego


Spotkanie autorskie z poetkami Gaby G. Blattl oraz Marią Duszką, 20.05.2016 r.

    Wyślij do znajomego


Noc Muzeów, 14.05.2016r.

    

   

    

   

    

  
 
    Wyślij do znajomego


"Spotkania z Japonią", 29.04.2016 r.    Wyślij do znajomego


Spotkanie autorskie z Tadeuszem Zawadowskim, 08.04.2016 r.

    Wyślij do znajomego


Prezentacja projektów studenckich Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej dotyczących rewitalizacji dawnych drewnianych domów letnich w Łasku - Kolumnie«  ‹ 1/2  »
1, 2, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)