Biblioteka w Łasku - logo
 Menu

SZUKAJ NA STRONIE


NEWSLETTER


ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ DO KUPIENIA
(np. Dean Koontz-Maska)PRZEDŁUŻ KSIĄŻKĘ

PROGRAMY I DOTACJE
Łascy Globtroterzy
Wsparcie z programów UE, LEADER, PROW
Kolorowa lokomotywa
Facefood
Link do przyszłości
Kraszewski komputery
Angielski 123
Deweloperzy wiedzy
Głośne czytanie
Fun English
CATL
Program Rozwoju Bibliotek
Orange dla bibliotek
MKIDN
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Równać szanse Równać szanse
Młodzi menedżerowie kultury
DKK
NASI SPONSORZY

CHWILA RELAKSUBiuletyn Informacji Publicznej


DOSTĘPNOŚĆ STANOWISK KOMPUTEROWYCH W CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

Komp. 1 - zajęty do 17:54:41
Komp. 2 - Dostępny
Komp. 3 - Dostępny
Komp. 4 - Dostępny

 Wydarzenia 2012
«  ‹ 1/2  »
1, 2, wszystko    Wyślij do znajomego


Wystawa rysunku uczestniczek pracowni plastycznej "Kolec", 7 grudnia 2012 r.


    Wyślij do znajomego


Wystawa twórczości Leonarda Grabowskiego, TYPOGRAFIA-KSIĄŻKI-OBIEKTY, 9 listopada 2012 r.Więcej...
TYPOGRAFIA - KSIĄŻKI - OBIEKTY , taki tytuł nosi wystawa otwarta 9 listopada w Galerii pod Korabiem. Autorem prac jest łódzki artysta pochodzący z pobliskich Kwiatkowic - Leonard Grabowski. Ukończył PWSSP (obecnie Akademia Sztuk Pięknych) w Łodzi na wydziale projektowania graficznego oraz Wyższą Szkołę Sztuki Książki w Lipsku (Niemcy). W swojej twórczości zajmuje się projektowaniem graficznym książek, okładek do książek, gazet i czasopism. Na wystawie można zobaczyć książki artystyczne (obiekty) inspirowane wydarzeniami historycznymi i tekstami o nich m.in. "Pamięć (Przypomnij sobie)"- utwór dedykowany Tym, którzy ze stacji Radegast w Łodzi i innych stacji w latach hitlerowskiej okupacji wysyłani byli w ostatnią podróż, czy interpretacja wiersza Hemara "Katyń", a także inne łatwiejsze w odbiorze tematy. L. Grabowski przekonuje nas, że tekst literacki może być przekazywany na różnych nośnikach np. takich jak folia czy tkanina. Obecnie artysta pracuje nad typograficzną interpretacją tekstów w utworach poetyckich dla dzieci, stąd na wystawie projekt typograficznego przedstawienia tekstu Juliana Tuwima "Lokomotywa" oraz "gimnastycznego" alfabetu, można także zobaczyć i kupić wydane przez pana Grabowskiego książeczki dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich dorosłych i dzieci do zapoznania się z tą niekonwencjonalną sztuką Leonarda Grabowskiego. Wystawa czynna będzie do 5 grudnia br.    Wyślij do znajomego


Spotkanie Z Agnieszką Lingas-Łoniewską, 26 października 2012 r.Więcej...

W czwartek 25 października 2012 r. nasza biblioteka gościła Agnieszkę Lingas-Łoniewską. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu: "Dyskusyjne Kluby Książki". Wzięły w nim udział klubowiczki DKK oraz zaproszeni goście. Przygoda z pisarstwem pani Agnieszki rozpoczęła się kilka lat temu publikacjami zamieszczonymi w internecie, a dziś ma już na swoim koncie 5 tytułów książek (nie licząc opowiadań wydanych w tomach zbiorowych). Autorka mówiła o początkach swojej drogi pisarskiej, już wydanych książkach i tych, które ukażą się w najbliższej przyszłości. Nie zabrakło wiadomości o jej rodzinie i pracy zawodowej. Podczas dyskusji padło wiele ciekawych pytań i interesujących odpowiedzi, a po spotkaniu każdy chętny otrzymał autograf pisarki.    Wyślij do znajomego


Rozstrzygnięcie I Powiatowego Konkursu Poezji Regionalnej o Laur Grzegorza Jana Zdziewojskiego, 19 października 2012 r.


Więcej...

Pomysł ogłoszenia przez bibliotekę konkursu poezji regionalnej narodził się podczas przygotowań do sesji popularno-naukowej z okazji 400. urodzin Grzegorza Jana Zdziewojskiego z Łasku. G.J. Zdziewojski - jak pisze o nim dr Jan Rodak - "zapomniany przez wieki i pokolenia wybitny syn ziemi łaskiej" był wspaniałym kaznodzieją, bibliofilem oraz poetą. Najbardziej znaczącym jest jego utwór pt. "Opłakiwanie ojczyzny. Poemat o Łasku". Według badaczy literatury - prof. Rafała Leszczyńskiego i dr Jana Rodaka, to właśnie Zdziewojski był pierwszym polskim poetą, który zapoczątkował nurt regionalistyczny w literaturze polskiej epoki baroku. Jego twórczość nie była niestety należycie doceniona, gdyż pisał w języku łacińskim. Dlatego uważam, że naszym zadaniem jest pamięć o nim przywrócić i popularyzować. Mam nadzieję, że konkurs będzie się rozwijał i wzbogacał zasoby poezji o naszym (i nie tylko) regionie, a także spełnieni się prośba G.J.Zdziewojskiego skierowana do mieszkańców Łasku, zamieszczona w ostatniej strofie Poematu :

"Żegnaj, Łasku, żegnajcie mi, drodzy mieszczanie,
A gdy umrę, niech pamięć o mnie pozostanie -
O człowieku, co dla was słów ofiarę złożył;
O poecie tej ziemi, Zdziewojskim Grzegorzu."


Konkurs został ogłoszony na jesieni ubiegłego roku, współorganizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łaskiej. Do komisji konkursowej wpłynęło 45 prac. 19 października 2012 roku I edycja Konkursu Poezji Regionalnej "O laur Grzegorza Jana Zdziewojskiego" została rozstrzygnięta. Jury w składzie: Roman Tomaszewski - przewodniczący, Małgorzata Lebioda i Bożena Trocka-Dąbrowa, postanowiło przyznać trzy równorzędne nagrody za zajęcie pierwszego miejsca i jedno wyróżnienie. Nagrodzeni zostali :

pani Daniela Bednarek z Zelowa - godło Akacja, za wiersz "Dałeś nam Panie" - nagroda równorzędna,
pani Paulina Anna Kaczmarek z Łasku - godło Lumieree, za zestaw wierszy - nagroda równorzędna,
pani Anna Piliszewska z Wieliczki - godło Zuzanna w kąpieli , za zestaw wierszy - nagroda równorzędna,
pani Dorota Kmiecik z Łasku - godło Bożydar58, za wiersz "Miasteczko" - wyróżnienie.

Na spotkaniu w bibliotece, które odbyło się 25 października, wręczono nagrody uczestnikom konkursu. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, książki i ceramiczne statuetki zaprojektowane i wykonane przez artystę plastyka - Panią Donatę Lesińską. Wieczór swoim udziałem uświetnił Pan dr Jan Rodak, wykładowca Akademii Techniczno- Humanistycznej w Bielsku- Białej - badacz twórczości i działalności G.J.Zdziewojskiego, autor książek i publikacji poświęconych łaskiemu kaznodziei. Na zakończenie uroczystości uczennice I Liceum Ogółnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łasku - Justyna Pietrzak, Klaudia Krawczyk i Kinga Piotrowska, pięknie wyrecytowały nagrodzone wiersze, a Paulina Szymorek i Michał Piechol zagrali i zaśpiewali dla wszystkich zebranych. Wieczór upłynął w miłej i sympatycznej atmosferze. W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili do realizacji tego projektu.    Wyślij do znajomego


Jacek Frąckiewicz, Rysunek, 12 października 2012 r.Więcej...

Jacek Frąckiewicz pochodzi z Widawy. Urodził się w 1964 roku. Skończył studia na Wydziale Artystycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej. To malarz, grafik, ilustrator. Autor 115 wystaw indywidualnych w Polsce, Austrii, Niemczech, Danii, Szwecji, Włoszech, Serbii, Chorwacji, na Ukrainie, Rumunii, Mołdawii.
Uczestnik ponad 750 wystaw zbiorowych na całym świecie.
Laureat ponad 90 nagród i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych w Polsce, Serbii, Brazylii, Chorwacji, Rumunii, Iranie, Chinach, Syrii, Słowacji, Bułgarii.
Stypendysta MKiSZ w latach 1997/8.

Jest autorem licznych publikacji prasowych we "Wprost", "Polityce", "Playboyu", "Wiener Journal" (Austria), "Dialog"(Niemcy). Zajmuje się malarstwem, grafiką warsztatową i rysunkiem satyrycznym.

Malarstwo Jacka Frąckiewicza określono jako "ożywczy azyl normalności " opisujące ludzkie zachowania podkreślając ich prostolinijność.

Tworzy obrazy satyry?? zdolne wywołać uśmiech, refleksję i zachwyt.
Zaskakuje pomysłem, anegdotą, specyficzną formą, soczystym kolorem i zmienną kompozycją.
Kieruje się dewizą, że sztuka ma pocieszać a nie przygnębiać.

Jest to malarstwo "balansujące na granicy powagi, kpiny, groteski i żartu" - tak pisał o tej twórczości inny malarz Franciszek Maśluszczak. prace Gazeta Lubuska 06.07.2001 r.

Niby dobroduszne, zabawne, atrakcyjne dla oka rysunki w istocie rzeczy są ostrą, kłującą satyrą na rzeczywistość.
Artysta z upodobaniem demaskuje polskie wady i przywary, piętnuje dwulicowość. Ale trudno się obrażać na te prace, bo celność spostrzeżeń przykrywa humor i inteligencja twórcy; Renata Ochwat, Gazeta Zachodnia 14.07.2001 r.    Wyślij do znajomego


Wystawa podsumowująca warsztaty fotografii, "Magiczna podróż po Łasku i okolicach", 22 września 2012 r.Więcej...

22 września 2012 r. odbyła się wystawa podsumowująca warsztaty z fotografii, prowadzone w Bibliotece Publicznej im. Jana Łaskiego Młodszego od lutego do lipca 2012 r. Sponsorem projektu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a administratorem - Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Autorkami prac są: Oliwia Banaszczyk, Aneta Cichecka, Ola Barańska, Agata Barszczyk, Ania Bryl, Ania Grabarczyk, Marta Szymczak, Kasia Świtlak.    Wyślij do znajomego


Wizyta w bibliotece gości z Dannenberga. Otwarcie wystawy fotografii, "Dannenberg nad Łabą - miasto partnerskie", 8 września 2012 r.


Więcej...

8 września w "Galerii pod Korabiem" otwarta została wystawa pt. "Dannenberg - miasto partnerskie". Jest ona wynikiem wspólnych działań w obszarze wymiany kulturowej między Łaskiem i Dannenbergiem. W otwarciu wystawy wzięli udział członkowie delegacji niemieckiej, władze i radni naszego miasta. Wystawa ma na celu pokazanie mieszkańcom Łasku miasta Dannenberg oraz przybliżenie jego historii, jej zrobienie było dużym wyzwaniem dla biblioteki, dlatego cieszymy się, że zyskała ogromną aprobatę ze strony niemieckich gości. Następnie odbyło się spotkanie, na którym wszyscy uczestnicy zapoznali się z działaniami kulturalnymi prowadzonymi w Bibliotece i Łaskim Domu Kultury, oraz rozmawiano i wymieniano pomysły na kolejne wspólne działania kulturalne.    Wyślij do znajomego


Wystawa zorganizowana w Łaskim Domu Kultury i przygotowana przez Bibliotekę Publiczną w Łasku z okazji 70 rocznicy likwidacji getta w Łasku, "Ślady pamięci...", 19 sierpnia 2012 r.


    Wyślij do znajomego


15-lecie powstania Muzeum Historii Łasku, 14 czerwca 2012 r.

Więcej...

W czwartek 14 czerwca o godzinie 18 odbyła się uroczystość z okazji 15-lecia powstania Muzeum Historii Łasku. Sala czytelni zapełniła się zaproszonymi gośćmi, wśród których był m.in. burmistrz Łasku Gabriel Szkudlarek. wiceburmistrz Janina Kosman, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łaskiej Zbigniew Rybiński, przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, stowarzyszeń i organizacji oraz szczególnie witani darczyńcy a także miłośnicy historii ziemi łaskiej. Część oficjalna, składała się z prezentacji na temat narodzin i rozwoju naszego muzeum, gratulacji, podziękowań i toastów. Wieczór uświetniła recytacja wierszy na temat Łasku autorstwa Katarzyny Jasztal. Następnie przeszliśmy do kolejnego elementu spotkania - poczęstunku urodzinowym tortem oraz zwiedzania muzeum.    Wyślij do znajomego


XVI Jarmark Łaski, sprzedaż domowych wypieków, salon fryzjerski, książka z autografem. Dochód ze sprzedaży przeznaczony na zakup książek dla czytelników, 19 maja 2012 r.


«  ‹ 1/2  »
1, 2, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)