Biblioteka w Łasku - logo
 Menu

SZUKAJ NA STRONIE


NEWSLETTER


ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ DO KUPIENIA
(np. Dean Koontz-Maska)PRZEDŁUŻ KSIĄŻKĘ

PROGRAMY I DOTACJE
Łascy Globtroterzy
Wsparcie z programów UE, LEADER, PROW
Kolorowa lokomotywa
Facefood
Link do przyszłości
Kraszewski komputery
Angielski 123
Deweloperzy wiedzy
Głośne czytanie
Fun English
CATL
Program Rozwoju Bibliotek
Orange dla bibliotek
MKIDN
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Równać szanse Równać szanse
Młodzi menedżerowie kultury
DKK
NASI SPONSORZY

CHWILA RELAKSUBiuletyn Informacji Publicznej


DOSTĘPNOŚĆ STANOWISK KOMPUTEROWYCH W CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

Komp. 1 - zajęty do 17:54:41
Komp. 2 - Dostępny
Komp. 3 - Dostępny
Komp. 4 - Dostępny

 Program Równać Szanse 2011
    Wyślij do znajomego


Na zakończenie naszego projektu zorganizowaliśmy wystawę fotograficzną, która stanowi efekt przeprowadzonych warsztatów. Uczestniczki, które zdecydowały się dostarczyć materiału na ekspozycję, zaprezentowały swoje prace na wybrane wcześniej tematy, związane z tytułem naszych zajęć "Magiczna podróż po Łasku i okolicach". Na zdjęciach odnaleźć można zatem znane miejsca czy charakterystyczną architekturę. Nie zabrakło również kadrów z biblioteki (a dokładniej tego co w niej najcenniejsze - książek). Urozmaicenie pokazu stanowią portrety kobiety - oczywiście Łaskowianki. Wystawa odbyła się 22 września w siedzibie Biblioteki Publicznej w Łasku. Przybyło na nią szerokie grono zaproszonych gości, którego większość stanowili przyjaciele i rodzina twórców tej wystawy - uczestników warsztatów. Zadbaliśmy nie tylko o wrażenie estetyczne, ale i o cielesne - po obejrzeniu zdjęć, oficjalnych przemówieniach i podziękowaniach, zaprosiliśmy gości na poczęstunek.

    Wyślij do znajomego


Uwięczeniem naszych warsztatów był wyjazd do Łodzi. Tam odwiedziliśmy galerie fotograficzne, m.in. w nową Galerii Fotografii PUNCTUM, w której swoje zdjęcia z cyklu "A new kind of beauty" / "Nowe Piękno" prezentował Phillip Toledano. Zajrzeliśmy również na ulicę Piotrkowską, a tam na wystawę zdjęć członków "Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego" i do "Galerii 87" na wystawę Milana Veliky. Po nasyceniu naszych artystycznych dusz, zajęliśmy się swoimi ciałami i wybraliśmy się do pizzerii.

    Wyślij do znajomego


Ostatnie dwa zajęcia z cyklu "Magiczna podróż po Łasku i okolicach" upłynęły pod znakiem konsultacji. Uczestnicy warsztatów omawiali przygotowany przez siebie materiał na reportaż wspólnie z prowadzącym Przemysławem Krawczykiem. Dyskutowano na temat odpowiedniego wyboru zdjęć, ich układu, proporcji. Padło kilka dodatkowych propozycji na wykonanie reportażu, m.in. połączenie starego i nowego w architekturze naszego miasta. Rezultaty pracy uczestników warsztatów zobaczymy już wkrótce podczas wystawy w Galerii pod Korabiem.
    Wyślij do znajomego


Na dwóch ostatnich zajęciach z cyklu "Magiczna podróż po Łasku - warsztaty fotograficzne", zajmowaliśmy się komputerową obróbką zdjęć. Do udoskonalania zdjęć wybraliśmy program photoshop, ze względu na szeroki wachlarz możliwości i ilość funkcji, jakie oferuje swoim użytkownikom. "Wgryzając się" w zawiłości obsługi aplikacji uczestnicy starali się odpowiednio przerobić wybrane zdjęcia. I tak np. upiększaliśmy portret kobiety, nakładając jej makijaż, poprawialiśmy pogodę, zmieniając zachmurzone niebo na słoneczne chmurki, czy też usuwaliśmy zbędne elementy ze zdjęć. Na koniec zajęć wspólnie wybieraliśmy tematy do fotoreportażu, który uczestnicy mają za zadanie samodzielnie wykonać (oczywiście pan Przemek zawsze będzie służył radą i pomocą).
    Wyślij do znajomego


Piąte warsztaty z cyklu "Magiczna podróż po Łasku i okolicach" spędziliśmy w plenerze, a dokładniej w Miejskim Parku. Przyroda okazała się bardzo interesującym obiektem, który warto było uwiecznić na karcie pamięci aparatu. Żeby jednak nie było tak łatwo, to obok stoickiej natury znalazł się model, którego bardzo trudno było uchwycić w obiektywie i zrobić zdjęcie, które nie byłoby "poruszone". Był to czekoladowy mieszaniec, niewątpliwie z psim ADHD, który wciąż tylko skakał i biegał. Czy komuś udało się zrobić dobre zdjęcie tego zwierzaka? - sprawdzimy na następnych zajęciach. Na koniec pleneru pan Przemek podzielił zebranych na grupy i każdej z nich przydzielił do wykonania fotograficzne zadanie. Efekt ich pracy poznamy na następnym spotkaniu.
    Wyślij do znajomego


Na trzecich zajęciach "Magicznej podróży po Łasku i okolicach" zajęliśmy się historią fotografii. Prześledziliśmy dzieje sztuki robienia zdjęć od momentu wynalezienia aparatu fotograficznego po czasy współczesne. W drugiej części spotkania próbowaliśmy "rozgryźć " narzędzie fotografa. Pan Przemek szeroko omówił budowę aparatu fotograficznego, posiadane przez niego funkcje i ustawienia (np. pozycję przesłony, czas robienia zdjęcia, czułość itp.) Uczestnicy starali się (z pomocą prowadzącego) odnaleźć poznane parametry aparatu.


Na czwartych zajęciach prowadzący krótko wprowadził zgromadzonych w "świat oświetlenia". Poznaliśmy rodzaje świateł, których używa się w fotografii. Po zwięzłym wstępie przeszliśmy do zajęć praktycznych. Posadziliśmy na krzesełku modelkę i rozpoczęła się sesja fotograficzna. Prowadzący zmieniał ustawienia profesjonalnych lamp, w celu uzyskania różnych rodzajów oświetlenia. Uczestnicy mieli za zadanie uchwycić na zdjęciach poszczególne typy padającego światła, operując rożnymi ustawieniami aparatu. Pan Przemek chętnie służył radą i "pomocną dłonią". Efekty pracy fotografów-amatorów poznamy na przyszłych zajęciach.
    Wyślij do znajomego


Temat drugiego warsztatu oscylował wokół HISTORII MALARSTWA. Grupa mogła zapoznać się z okresami i stylami przypadającymi na poszczególne epoki. Prowadzący przybliżył najsłynniejsze dzieła Rubensa, Moneta, Rembrandta, Van Gogha itp. Z obrazów płynnym ruchem przeszliśmy na zdjęcia, podkreślając ścisły związek malarstwa ze sztuką fotografii. W drugiej części spotkania podjęliśmy się próby omówienia zdjęć zrobionych przez uczestników w ramach ostatniej "pracy domowej".
Wykładowca, dbając o rozwój swojej grupy wyznaczył kolejne zadanie - wykonanie autoportretu, pastiszu i zdjęcia "ramy w ramie".Pierwsze zajęcia w ramach projektu "Magiczna podróż po Łasku i okolicach - warsztaty fotograficzne" odbyły się 6 lutego w czytelni dla dorosłych Biblioteki Publicznej w Łasku. Spotkanie upłynęło pod znakiem teorii. Hasłami przewodnimi były: KOMPOZYCJA I PERSPEKTYWA. W obszernej prezentacji prowadzący Przemysław Krawczyk wyjaśnił uczestnikom terminy, używając licznych przykładów z malarstwa i fotografii. Przedstawił jak kształtowały się omawiane zagadnienia na przestrzeni wieków - od baroku po współczesność. W drugiej części zajęć omawialiśmy zdjęcia wykonane przez młodzież pod kątem nowo poznanych definicji.
Grupa dostała domowe zadanie - dostarczenie zdjęć, ukazujących w różnych ujęciach kompozycję i perspektywę.

    Wyślij do znajomego


Czwartek, 19-01-2012

Masz aparat fotograficzny i lubisz robić zdjęcia?

Chciałbyś poznać zasady fotografowania
I profesjonalnej obróbki zdjęć?

Zapraszamy na warsztaty fotograficzne

Spotkanie organizacyjne w Bibliotece Publicznej w Łasku (czytelnia dla dorosłych) 26 stycznia o godz 17.00

Dodatkowe informacje:
-pod numerem tel. (0-43)675 23 99,
-czytelnia Biblioteki Publicznej w Łasku,
-strona internetowa www.biblioteka.lask.pl,
-E-mail: biblioteka_lask_czytelnia@wp.pl
REGIONALNY KONKURS GRANTOWY PROGRAMU "RÓWNAĆ SZANSE 2011"
POLSKO-AMERYKAŃSKIEJ FUNDACJI WOLNOŚCI
Realizowany przez POLSKĄ FUNDACJĘ DZIECI I MŁODZIEŻY    Wyślij do znajomego


Biblioteka Publiczna realizuje projekt "Magiczna podróż po Łasku i okolicach - warsztaty fotograficzne" w ramach programu "Równać Szanse". Misją programu jest wyrównywanie szans na lepszy start w dorosłe życie młodzieży z terenów wiejskich i małych miast. Sponsorem projektu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a administratorem - Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Udało nam się uzyskać dofinansowanie w kwocie 7 tysięcy złotych.

Celem projektu jest zwiększenie lub zdobycie umiejętności profesjonalnego robienia zdjęć i ich obróbki oraz zaplanowanie ich praktycznego wykorzystania. Projekt jest skierowany do młodzieży w wieku 15-18 lat z Łasku i okolic w terminie od stycznia do lipca 2012. Osiągniemy ten cel poprzez realizację 10 warsztatów fotograficznych, prowadzonych przez instruktora, wyjazdów do galerii fotograficznych w Łodzi oraz zorganizowanie dwóch plenerów.
Rezultatem tych działań będzie powstanie fotoopowieści, wydanie folderu oraz zorganizowanie wystawy najlepszych zdjęć.    Wyślij do znajomego


Wtorek, 22-11-2011

Informujemy, że w ramach programu "Równać Szanse 2011 - Regionalny Konkurs Grantowy" nasza biblioteka otrzymała dotację na realizację projektu "Magiczna Podróż po Łasku i okolicy - warsztaty fotograficzne" w kwocie 7000 zł.

Projekt skierowany jest do 15-osobowej grupy młodzieży (15-18 lat), której zainteresowania związane są z fotografią i techniką fotografowania cyfrowego. Projekt będzie realizowany od stycznia do lipca 2012 r.
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)