Biblioteka w Łasku - logo
 Menu

SZUKAJ NA STRONIE


NEWSLETTER


ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ DO KUPIENIA
(np. Dean Koontz-Maska)PRZEDŁUŻ KSIĄŻKĘ

PROGRAMY I DOTACJE
Łascy Globtroterzy
Wsparcie z programów UE, LEADER, PROW
Kolorowa lokomotywa
Facefood
Link do przyszłości
Kraszewski komputery
Angielski 123
Deweloperzy wiedzy
Głośne czytanie
Fun English
CATL
Program Rozwoju Bibliotek
Orange dla bibliotek
MKIDN
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Równać szanse Równać szanse
Młodzi menedżerowie kultury
DKK
NASI SPONSORZY

CHWILA RELAKSUBiuletyn Informacji Publicznej


DOSTĘPNOŚĆ STANOWISK KOMPUTEROWYCH W CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

Komp. 1 - zajęty do 17:54:41
Komp. 2 - Dostępny
Komp. 3 - Dostępny
Komp. 4 - Dostępny

 Punkt Informacji Turystycznej
    Wyślij do znajomego


?Łascy Globtroterzy? - spływ kajakowy po rzece Grabi, 21.05.2016

  

W ramach projektu ?Łascy Globtroterzy? realizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Łasku, w sobotnie przedpołudnie 21 maja, odbył się spływ kajakowy po rzece Grabi. Wyruszyliśmy z Ldzania, a naszą metą była Kolumna i plaża ?pod byczkiem?. Wydawałoby się, że ten krótki odcinek (ok. 9 kilometrów) nie będzie stanowił żadnego problemu, nic bardziej mylnego. Bobry, stanowiące w Polsce gatunek chroniony, zadbały o to, by odpowiednio urozmaicić i utrudnić nam trasę spływu. Nie obyło się zatem bez slalomów, przenosek i wszelakich kajakowych kombinacji. Aura nam sprzyjała - słoneczko, delikatny wiaterek, a taka pogoda ma decydujący wpływ na stan wody w rzece. W związku z tym, bywało, że nie płynęliśmy, tylko ciągnęliśmy nasze kajaki. Ale kto powiedział, że będzie łatwo? Im więcej komplikacji, tym ciekawiej. Jednak nasz "wysiłek" został wynagrodzony pięknymi widokami na trasie po całej jej długości. Niewątpliwą atrakcją była nie tylko rzeka i  jej naturalne przeszkody, ale i teren wokół ujęcia, urozmaicony łozinami i bogatą roślinnością. Piaszczysta skarpa, porośnięta lasem, zwana ?Piaskową Górą? zachęciła nas do zrobienia przerwy. Po krótkim odpoczynku dopłynęliśmy do zalewu w Baryczy, gdzie po lewej stronie w odległości około 50 m przed tamą dobiliśmy do brzegu. W tym miejscu czekała nas przenoska naszych "statków" za tamę. Korzystając z okazji wyjścia na ląd, można było obejrzeć nieczynny już młyn z lat 20 XX wieku. Na metę dotarliśmy zmęczeni, przemoczeni, ale szczęśliwi, gdzie czekało już na nas rozpalone ognisko i poczęstunek. Kolejny spływ kajakowy planujemy na czerwiec, tym razem po Widawce.

 
    Wyślij do znajomego


ROWEREM PO REGIONIE

Od czerwca 2014 r. Uniwersytet Trzeciego Wieku wraz z Informacją Turystyczną w Łasku organizuje wycieczki rowerowe. Zasięg naszych eskapad obejmuje przede wszystkim powiat łaski. Celem pierwszego rajdu inauguracyjnego, który odbył się 27 czerwca była stadnina w Gajewnikach. Jechaliśmy pobocznymi dróżkami, przez Zielęcice, Kopyść, Borszewice podziwiając piękno naszego regionu. Będąc już na miejscu mieliśmy okazję obejrzeć Ogólnopolskie Zawody w skokach oraz zwidzieć stadninę. Kiedy wróciliśmy (dla urozmaicenia ? inną trasą), licznik kilometrów pokazał 32. Na kolejny rowerowy wypad wybraliśmy się czternastoosobową ekipą w piątek, 11 lipca. Trasa biegła przez Ostrów, Barycz, Ldzań, w którym napiliśmy się kawy, zjedliśmy pyszne lody, a właścicielka oprowadziła nas po młynie Talar. Po drodze odwiedziliśmy również przedwojenny cmentarz, mieszczący się w głębi lasu. Następnie udaliśmy się w kierunku Rokitnicy i stawów Zygmunta, gdzie można podziwiać wyczyny miłośników windsurfingu, którzy przy pomocy specjalnego wyciągu mogą wyrabiać rozmaite wodne akrobacje. Choć droga nie zawsze był prosta i nieraz trzeba było prowadzić rowery pod strome górki, to grupa, choć zmęczona, była zadowolona, BO SPORT TO ZDROWIE.

Zapraszamy mieszkańców Łasku (w każdym wieku) do przyłączenia się do naszych rowerowych wycieczek. Szczegóły dostępne w Informacji Turystycznej przy pl. 11 Listopada 7, tel. 43 677 68 79. Kolejny rajd planowany jest na 25 lipca.


   Od 1 maja 2014 roku w Łasku swoją działalność rozpoczęła Informacja Turystyczna. Biuro mieści się w wyremontowanym budynku przy Placu 11 Listopada 7, w którym swoją siedzibę będzie miało również Muzeum Historii Łasku.

   W IT zapoznamy się z bazą turystyczną naszego regionu, zawartą w darmowych folderach, ulotkach i mapach. W swojej ofercie posiada również regionalne wydawnictwa, widokówki oraz okolicznościowe biuletyny. Nowością i niemałą atrakcją, którą proponuje punkt jest questing. Turystyka z zagadkami czy odkrywanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, to najczęściej spotykane w Polsce określenia na questing. Jeśli dodamy, że jest to zabawa łącząca elementy harcerskich podchodów i gier terenowych, której zwieńczeniem jest odnalezienie skarbu - mamy prawie kompletną definicję. Rymowane teksty folderów pokierują turystę nieoznaczonym szlakiem, w czasie którego nie tylko będzie mógł podziwiać okolice, poznać ich historię, ale i rozwiązywać zagadki, rebusy i łamigłówki. Tym sposobem dociera do miejsc, tajemnic, legend, ciekawych zjawisk przyrodniczych. Na końcu wędrowiec odkrywa skarb - przeważnie skrzynkę z pieczątką, poświadczającą, że rozwiązał quest. Przy ich pomocy zwiedzimy Łask i pobliskie tereny (Widawa, Dobroń, Buczek, Sędziejowice, Wodzierady, Drużbice i Dłutów).

   Pracownikiem punktu jest przewodnik turystyczny terenowy po obszarze województwa łódzkiego z państwowymi uprawnieniami, z którym po wcześniejszym umówieniu, można wybrać się na wycieczkę.

   Informacja Turystyczna oferuje także dodatkowe usługi, takie jak: kserowanie, drukowanie (również w kolorze i formacie A3), skanowanie.

Zapraszamy 
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)