Biblioteka w Łasku - logo
 Menu

SZUKAJ NA STRONIE


NEWSLETTER


ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ DO KUPIENIA
(np. Dean Koontz-Maska)PRZEDŁUŻ KSIĄŻKĘ

PROGRAMY I DOTACJE
Łascy Globtroterzy
Wsparcie z programów UE, LEADER, PROW
Kolorowa lokomotywa
Facefood
Link do przyszłości
Kraszewski komputery
Angielski 123
Deweloperzy wiedzy
Głośne czytanie
Fun English
CATL
Program Rozwoju Bibliotek
Orange dla bibliotek
MKIDN
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Równać szanse Równać szanse
Młodzi menedżerowie kultury
DKK
NASI SPONSORZY

CHWILA RELAKSUBiuletyn Informacji Publicznej


DOSTĘPNOŚĆ STANOWISK KOMPUTEROWYCH W CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

Komp. 1 - zajęty do 17:54:41
Komp. 2 - Dostępny
Komp. 3 - Dostępny
Komp. 4 - Dostępny

 Izba muzealna
    Wyślij do znajomego


Godziny pracy Muzeum Historii Łasku:

Poniedziałek - nieczynne,

Wtorek - Piątek: 8.00 - 17.00,

Sobota: 9.00 - 14.00,

Pierwsza niedziela miesiąca: 11.00 - 15.00
    Wyślij do znajomego


Zabytki archeologiczne w Muzeum Historii Łasku

Podczas budowy drogi S8 w okolicach Ldzania ekspedycja archeologiczna ARCH ? TECH z Łodzi, w okresie od 2 sierpnia do 16 listopada 2012 r. prowadziła prace wykopaliskowe. Badania wykonane na obszarze dwóch hektarów pozwoliły rozpoznać osadę kultury łużyckiej z IV i V okresu epoki brązu. Zarejestrowano 1501 obiektów nieruchomych i zgromadzono 12430 zabytków ruchomych. Ciekawymi zabytkami ze względu na konstrukcję i stan zachowania są studnie ? stanowiące 0,24% obiektów nieruchomych. Z przekazanej do muzeum dokumentacji z przebiegu prac archeologicznych, dowiadujemy się, że strop studni, przykryty dużymi kamieniami, znajdował się na głębokości 1,88 m poniżej poziomu gruntu. Cembrowiny o wysokości 0,70m i 0,50m oraz szerokości 0,60 m i 0,70 m wydrążono z jednego pnia wspartego palikami po zewnętrznych bokach studni. Prace wykopaliskowe zakończyły się przekazaniem do muzeum cennych zabytków archeologicznych w postaci różnego typu naczyń ceramicznych takich jak: misy, garnki, kubki, czarki/czerpaki, naczynia wazowate. Z badanej osady pozyskano także przedmioty kamienne: rozcieracze, osełkę, siekierkę, żarno. Wymienione zabytki znajdą swoje miejsce na stałej ekspozycji w części o archeologii, w pierwszej z sześciu sal muzealnych. Najbardziej ciekawe

i zwracające uwagę zwiedzających będą wspomniane studnie sprzed dwóch i pół tysiąca lat. W okresie od stycznia 2013 r. do października 2014 r. były one poddane renowacji w Dziale Konserwacji Zabytków Muzeum Archeologicznego w Biskupinie.

Prace konserwacyjne mogły się odbyć dzięki projektowi pt. ?Konserwacja

i rekonstrukcja zabytków archeologicznych współfinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? z zakresu małych projektów objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Koszt całkowity renowacji studni to 9369 zł

Koszt otrzymanej pomocy to 7440 zł.

W sali wystaw czasowych od listopada udostępniona jest wystawa fotograficzna ?Pamiątki kultury łużyckiej (VI ? IV w. p. n. e.) w łaskim muzeum?. Opracowana została na podstawie dokumentacji będącej rezultatem przeprowadzonych badań archeologicznych. W ciekawy i przystępny sposób przybliża zainteresowanym przebieg prac wykopaliskowych na stanowisku Ldzań 9 . Pokazuje też fotografie z rekonstrukcji studni oraz zachęca do obejrzenia pamiątek kultury łużyckiej na muzealnej ekspozycji.


?Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie?.

 

Projekt pt. ?Konserwacja i rekonstrukcja zabytków archeologicznych?

 

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego
na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania 413 ?Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju? z zakresu małych projektów objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
    Wyślij do znajomego


Muzeum Historii Łasku mieszczące się od 1997 roku do tej pory w Bibliotece Publicznej, od września br. zmieniło swoją siedzibę i znajduje się w nowo odrestaurowanej kamienicy przy pl. 11 Listopada 7.

Dla zwiedzających udostępnione są dwie sale wystaw czasowych, w których prezentowana jest wystawa ?Łask- od lat powojennych do 1975 roku?. Zestaw fotografii (z archiwum muzeum) przedstawia fragmenty naszego miasta, których już nie ma, a jeśli nawet są, to zmieniły swój wygląd w sposób zasadniczy, albo one same, albo ich otoczenie. Wystawie towarzyszy okolicznościowy albumik pocztówkowy.

Zapraszamy do oglądania wystawy od wtorku do piątku w godz. 9,00 ? 17,00 oraz w sobotę od 9,00 ? 14,00.

W pozostałych pomieszczeniach trwają prace związane z aranżacją kolejnych sal ekspozycyjnych. 

Izba muzealna pn. Muzeum Historii Łasku rozpoczęła swoją działalność w czerwcu 1997 r. w pomieszczeniach Biblioteki Publicznej. Inicjatywa powołania jej do życia wyszła od bibliotekarzy i miejscowego społeczeństwa. Muzeum ma charakter regionalny. Większość eksponatów przekazanych zostało w darze od mieszkańców Łasku i okolicznych miejscowości. W muzeum prezentowana jest wystawa stała pn. " Z dziejów regionu łaskiego" dotycząca historii i kultury ziemi łaskiej. Znajdują się na niej m.in. zabytki archeologiczne, historyczne (dokumenty, fotografie, mapy, widokówki, sztandary), etnograficzne (stroje ludowe, sprzęty domowe, narzędzia rolnicze), na uwagę zasługuje również ekspozycja pokazująca historię obecnej 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Wszystkich chętnych do obejrzenia naszych zbiorów zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00. Inne dni i godziny otwarcia należy ustalać wcześniej z dyrektorem Biblioteki lub pracownikiem Muzeum.

 


X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)