Biblioteka w Łasku - logo
 Menu

SZUKAJ NA STRONIE


NEWSLETTER


ZAPROPONUJ KSIĄŻKĘ DO KUPIENIA
(np. Dean Koontz-Maska)PRZEDŁUŻ KSIĄŻKĘ

PROGRAMY I DOTACJE
Łascy Globtroterzy
Wsparcie z programów UE, LEADER, PROW
Kolorowa lokomotywa
Facefood
Link do przyszłości
Kraszewski komputery
Angielski 123
Deweloperzy wiedzy
Głośne czytanie
Fun English
CATL
Program Rozwoju Bibliotek
Orange dla bibliotek
MKIDN
Centrum Edukacji Obywatelskiej
Równać szanse Równać szanse
Młodzi menedżerowie kultury
DKK
NASI SPONSORZY

CHWILA RELAKSUBiuletyn Informacji Publicznej


DOSTĘPNOŚĆ STANOWISK KOMPUTEROWYCH W CZYTELNI DLA DOROSŁYCH

Komp. 1 - zajęty do 17:54:41
Komp. 2 - Dostępny
Komp. 3 - Dostępny
Komp. 4 - Dostępny

 Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej
    Wyślij do znajomego

    Wyślij do znajomego


...SZKOLENIE W "DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ" - 5-7.03.2011 r.   W marcu br. pracownicy biblioteki (pracownik muzealny i informatyk) wzięli udział w szkoleniu zorganizowanym w Warszawie przez Ośrodek Karta (istniejąca od prawie 30 lat organizacja pożytku publicznego, zajmująca się dokumentowaniem i upowszechnianiem najnowszej historii Polski i Europy Środkowo - Wschodniej, od początku XX wieku do roku 1989).
Ośrodek ten, w ramach Programu Rozwoju Bibliotek prowadzonego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wdraża sieć lokalnych społecznych archiwów historycznych - Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej.
Przebieg trzydniowego, bezpłatnego szkolenia to najpierw krótka historia Ośrodka Karta, wprowadzenie do projektu, potem warsztaty archiwistyczne - zasady tworzenia archiwum społecznego, pozyskiwanie, digitalizacja i opisywanie materiałów historycznych oraz warsztaty "historii mówionej", zagłębienie się w kwestie praw autorskich i tego, co można "zrobić" z historią.
W ramach projektu zdigitalizowane dokumenty znajdujące się w zbiorach Izby Muzealnej Łaskiej Biblioteki Publicznej będą systematycznie upubliczniane na internetowych stronach Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej, część z nich opublikowana zostanie w Bibliotece Cyfrowej Ośrodka.
Strona domowa Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej BP w Łasku zostanie uruchomiona w drugiej połowie tego roku.
    Wyślij do znajomego    Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku jako biblioteka wiodąca w Programie Rozwoju Bibliotek, przygotowała w 2010 roku wniosek o przystąpienie do projektu "Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej" zorganizowanego przez Ośrodek "Karta". Wniosek został pozytywnie rozpatrzony przez Komisję Oceniającą i biblioteka zakwalifikowała się do programu jako jedna z dziewięćdziesięciu pięciu ubiegających się.

Ośrodek "Karta" jako koordynator, oferuje pomoc w stworzeniu w bibliotece centrum dokumentowania historii naszego regionu. Zebrane i zdigitalizowane fotografie, listy, dokumenty, pozyskane relacje świadków wydarzeń, będą cennym i trwałym zapisem pamięci społeczności lokalnej.

W ramach programu zorganizowane zostaną bezpłatne szkolenia dla pracowników biblioteki (pracownika muzealnego i informatyka), które odbywać się będą w Warszawie (Dom Spotkań z Historią), w terminie od pierwszego kwartału 2011 roku do połowy 2012 roku. Obejmować będą między innymi tematy: specyfika tworzenia archiwum społecznego, metoda "oral history", aspekty prawne i techniczne digitalizacji archiwów. W konsekwencji tego pilotażowego programu biblioteka ma być miejscem gdzie przeszłość spotyka się z nowoczesnością, gdzie zostaną zebrane i upublicznione dobre praktyki w zakresie ocalania, pielęgnowania i upowszechniania historii i tradycji lokalnej.X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)