13.09.2019 r. - „Łask w malarstwie międzypokoleniowym"

Stowarzyszenie Plastyków Amatorów Ziemi Łaskiej w Łasku przy współpracy z Biblioteką Publiczną im. Jana Łaskiego Młodszego w Łasku zorganizowało warsztaty malarskie w ramach realizacji zadania publicznego skierowanego do mieszkańców Gminy Łask.

Zajęcia prowadzone były przez pracownika ASP w Łodzi – dr hab. Joannę Trzcińską i odbyły się w Bibliotece Publicznej w Łasku w dniach: 17, 20, 24, 27, 31 maja 2019 r. i 03.06.2019 r. Tematem przewodnim prac był „Łask w malarstwie międzypokoleniowym”. Prezentowane obrazy przedstawiają m.in. Łask ze starych fotografii malowany pastelami olejnymi, zakątki Łasku w monotypii oraz martwą naturę malowaną olejem na płótnie.

Podsumowaniem w/w przedsięwzięcia była wystawa prac malarskich uczestników warsztatów w dniu 13 września br. w Galerii pod Korabiem w Bibliotece Publicznej w Łasku.

Całość projektu została sfinansowana przez Gminę Łask w ramach otwartego konkursu ofert.Wszystkim obecnym serdecznie dziękujemy za przybycie.

06.09.2019 r. - Narodowe Czytanie i quest po Parku Miejskim w Łasku

Już po raz ósmy odbyło się Narodowe Czytanie, ogólnopolska akcja pod patronatem Prezydenta RP. Jej celem jest popularyzacja czytelnictwa, dbałość o język ojczysty, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury. Lekturą tegorocznej akcji były wybrane nowele Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Henryka Sienkiewicza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Rzewuskiego oraz Brunona Schulza.W dniu 6 września Biblioteka Publiczna w Łasku zaprosiła mieszkańców do wspólnego czytania nowel połączonego z questem „Śladami rodu Łaskich po Parku Miejskim”. Uczestnicy wydarzenia spotkali się przy wejściu do Parku Miejskiego, gdzie powitała ich dyrektor biblioteki – Bożena Trocka-Dąbrowa. W akcji wzięli udział: wiceburmistrz Gminy Łask – Lidia Sosnowska, sekretarz Powiatu Łaskiego – Elżbieta Szmagaj, Ilona Pluszyńska – kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Łasku, Marian Janas z Łaskiego Bractwa Strzelców Kurkowych, Bogdan Lisiecki z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łaskiej, a także Dorota Kłos – nauczyciel języka polskiego wraz z klasą VII b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku.

Przy pięknej, słonecznej pogodzie uczestnicy akcji mogli odkrywać dziedzictwo historyczne i przyrodnicze Parku Miejskiego oraz poczytać i posłuchać fragmentów nowel czytanych przez zaproszonych gości, młodzież szkolną i bibliotekarki.Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Narodowego Czytania i już dziś zapraszamy na kolejną edycję akcji w przyszłym roku.

05.07.2019 - Przyroda w obiektywie Andrzeja Dębkowskiego - wystawa fotografii

Andrzej Dębkowski - poeta, krytyk literacki, publicysta, eseista, dziennikarz i wydawca. Autor szkiców i esejów krytycznoliterackich. Urodził się w 1961 roku w Zelowie, gdzie mieszka do dzisiaj.

Studiował w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Jest absolwentem Państwowego Studium Oświaty i Kultury Dorosłych w Warszawie. Redaktor naczelny „Gazety Kulturalnej”. Od 1997 roku należy do Związku Literatów Polskich, gdzie jest członkiem Zarządu Głównego ZLP. Współzałożyciel Klubu Literackiego „OD-NOWA” w Bełchatowie. Współpracował z takimi pismami, jak: „Wiadomości”, „Wieści Zelowskie”, „Nowiny Bełchatowskie”, „Piotrkowski Informator Kulturalny”, kwartalnik kulturalny „Siódma Prowincja”, „Kalejdoskop”, „Iskra”.

Debiutował w 1988 roku w miesięczniku „Do Przodu”. Publikował swoje wiersze, m.in.: w „Wiadomościach Kulturalnych”, „Okolicy Poetów”, „Gazecie Kulturalnej”, „Literackiej Polsce” oraz w ponad stu krajowych i zagranicznych antologiach i almanachach. Jest laureatem kilkudziesięciu konkursów literackich, wielu nagród i wyróżnień. Jego wiersze tłumaczono m.in. na język włoski, czeski, litewski, ukraiński, wietnamski, esperanto i ukazały się drukiem w największych pismach literackich w Czechach, Rosji, na Węgrzech i na Litwie.

Jego dodatkową pasją od wielu lat jest FOTOGRAFIA, której poświęca wiele czasu. Tematyka prac obejmuje głównie przyrodę, ale tworzy także portrety m.in. literatów. Wystawiał swoje prace na wielu wystawach w domach kultury i bibliotekach – w Bełchatowie, Zelowie, Polanicy i Łasku

05.04.2019 r. - Mariusz Gosławski: prelekcja pt. "Zwyczaje wielkanocne w kulturach świata" oraz wernisaż wystawy pt. "Koty"

W okresie przedświątecznym gościliśmy w naszej bibliotece Mariusza Gosławskiego (czarekart), który poprowadził wykład nt. zwyczajów wielkanocnych w różnych kulturach świata. Nasz gość rozpoczął swoją prelekcję od rodzimego podwórka, zapoznając słuchaczy z tradycjami i zwyczajami trzech wyznań chrześcijańskich, aby później zabrać ich w podróż po świecie. Odwiedziliśmy m.in. Wyspę Wielkanocną, Afrykę, Azję i Australię. Po wykładzie odbył się wernisaż jego prac zatytułowany "Koty".

28.02.2019 r. - spotkanie z zielarzem, Andrzejem Wojtkowskim

Czy słyszysz głos przyrody?" to tytuł czwartkowej prelekcji wygłoszonej w łaskiej bibliotece przez znanego hodowcę ziół i przypraw p. Andrzeja Wojtkowskiego. Nasz gość opowiadał o zdrowotnych właściwościach m.in. dzikiej róży, kolendry, i głogu, a także podzielił się swoją życiową filozofią opartą na pozytywnym nastawieniu oraz racjonalnym odżywianiu. Podczas spotkania padło wiele pytań, na które pan Andrzej wyczerpująco odpowiadał. Dodatkowo można było delektować się niezwykle aromatyczną herbatką i pysznymi faworkami. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał prezent - mieszankę ziołową oraz egzemplarz kwartalnika "Zdrowie z wyboru".

25.01.2019 r. - Wernisaż prac Agaty Chudzia.

To był niezwykły wieczór. Uczestnicy wernisażu prac Agaty Chudzia poprzez jej obrazy mogli odbyć fascynującą podróż dookoła świata. Między wielkomiejskimi drapaczami stolic świata: Warszawa, Bangkok, czy Nowy Jork, malarka wplata widoki z pejzażami łąk, wzgórz, pól, a także kwiatów. Woda, powietrze i ziemia to nieodzowne żywioły towarzyszące autorce. Spokój tafli jezior czy leniwy nurt rzek ukazane w pracach pani Agaty porywają naszą wyobraźnię w baśniowy klimat. Autorka swoje inspiracje twórcze czerpie z podpatrywania natury, najchętniej, będąc na plenerach, gdzie odizolowana od zgiełku cywilizacji tworzy swoje wizje świata. Całość imprezy uświetnił niespodziewany występ gości z Gruzji, którzy swoim śpiewem przenieśli zebranych do swojego kraju.

25.01.2019 r. - "Niepoetyckie Niespotkanie" - wieczór poezji z Anną Sobczak.

Sky Bet by bettingy.com