Menu


 Parę słów o...
Plenerowa lekcja patriotyzmu, czyli QUESTING po gminie Sędziejowice

„Daleko jeszcze?” – tę kwestię, przesympatycznie naprzykrzającego się osła z kultowej bajki, uczestnicy questnigu wypowiadali 20 sierpnia z imponującą frekwencją. Niemalże 10-kilometrowa trasa, naszpikowana zagadkami historycznymi z czasów II wojny światowej, owiany tajemnicą cel tej minisurvivalowej wyprawy, budził fascynacje, potęgował ciekawość i – bądźmy szczerzy – trochę męczył. Szlak, po którym kroczyła ponadtrzydziestoosobowa grupa młodzieży (z Łasku, Buczku oraz gminy Sędziejowice), obejmował bowiem rozległy teren: Grabno – Zamość – Siedlce. Wyprawa rozpoczęła się na cmentarzu w Grabnie, gdzie młodzi pielgrzymi odnaleźli wojenne ślady – pomnik i krzyż, pod którym zapalili symboliczny znicz. Trasę questingową wyznaczały głównie bunkry, zakamuflowane w lasach, obecnie omszałe, ale jednocześnie dostojne i pełne dawnej chwały. Idąc po ścieżkach wyznaczanych przez rymowane strofy, questowicze odbywali zatem nie tylko tę realną wyprawę, ale i podróż w czasie, do lokalnych korzeni. Pochylali się nad grobami nieznanych żołnierzy, z przejęciem odgarniali z nagrobnych tablic wszelkie zanieczyszczenia, składali hołd w postaci milczenia i chwili zadumy.

Na strudzonych turystów czekała zasłużona nagroda – słodki poczęstunek w sali OSP w Siedlcach oraz spotkanie z prawdziwym policjantem.

Szczególne podziękowania Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) kieruje w stronę Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach za organizację i gościnę, dla pani sołtys gminy Siedlce za pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz dla naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego – nadkom. Krzysztofa Szymańskiego za pouczającą pogadankę i prezentację filmu na temat bezpieczeństwa na drodze.

X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)