Menu


 Parę słów o...
WRAZ Z BIBLIOTEKĄ DLA DZIECI RUSZYŁA „KOLOROWA LOKOMOTYWA”

9 maja Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku, wyjechali na wycieczkę do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz działającym przy nim – Domu Papiernika.

Na spotkaniu prowadzonym przez specjalistę papiernictwa, pracownika Politechniki Łódzkiej i założyciela Domu Papiernika – Ryszarda Uljańskiego został zaprezentowany proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatu mogli przekonać się na własne oczy, jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna, i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do stworzenia papieru zostały wykorzystane zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne. Użyte materiały zostały poddane fizycznemu recyclingowi.

Drugą część spotkania w Domu Papiernika wypełniły warsztaty plastyczne. Dzieci wycinały figurki ptaszków, oklejając je ekologicznymi materiałami: starymi gazetami, skrawkami materiałów, papierem czerpanym.

Z kolei na zajęciach w Muzeum Włókiennictwa dzieci wykonywały w grupach skrzydła do kostiumu dla papugi. Przy tworzeniu tego stroju wykorzystano bibułę, krepinę oraz kolorowy papier. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie ok. 20 ptasich piór.

Dominujący na zajęciach ptasi motyw nawiązuje do wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”, a na kanwie tego utworu powstanie – na zakończenie projektu – przedstawienie teatralne w wykonaniu małych „pasażerów” Kolorowej Lokomotywy.

X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)