Menu


 Parę słów o...
Profesjonalny fotograf w Filii dla dzieci

W ramach zajęć „Niezła sztuka” do Biblioteki Publicznej w Łasku zawitał Tomasz Grala, zduńskowolski artysta fotograf. Ideą spotkania było udowodnienie dzieciom, że wbrew pozorom profesja fotografa do lekkich nie należy. Na własnej skórze przekonał się o tym jeden z uczniów, próbując, zaledwie przez krótką chwilę, ponosić kilkunastokilogramowy niezbędnik fotografa.

Uczestnicy spotkania - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku - na podstawie fotograficznych dzieł Grali wskazywali na trudność, powstającą przy wykonaniu konkretnego ujęcia. Przy okazji, podczas analizy odbitek, dzieci same wyodrębniły cechy profesjonalnego fotografa: refleks, cierpliwość, kreatywność, umiejętność obserwacji i sprawność fizyczną.

Biblioteczny gość zaprezentował dzieciom zawartość swojej ciężkiej torby, omawiając poszczególne „komponenty aparatu”. Najdziwniejszym składnikiem z całego fotograficznego ekwipunku okazała się… gruszka, identyczna jak ta, którą stosuje się do czyszczenia niemowlęcych nosków.

Luźnej pogadance o sztuce wizualnej towarzyszyły także specjalne zadania, przygotowane przez samego fotografa. Wśród nich - zdecydowanie najzabawniejszym - okazało się składanie blendy (ekranu odblaskowego). Zwieńczeniem zajęć o jednej ze sztuk wizualnych były przygotowane przez dzieci pytania, począwszy od tych dotyczących tajników fotografii, poprzez te, sięgające początków pasji, na bardziej „prywatnych” skończywszy.

W związku z faktem, że spotkanie odbyło się w czytelni biblioteki nie mogło zabraknąć również akcentu czytelniczego: Tomasz Grala wspólnie z uczennicą odczytał wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa”.

Jednak najistotniejszą myślą, wyniesioną z tego twórczego spotkania, były powtarzane po wielokroć przez fotografa słowa: „Fotografia zaczyna się w głowie…”

Prace Tomasza Grali można znaleźć na stronie internetowej: www.tomaszgrala.pl oraz na facebooku – na jego oficjalnym fanpage’u.

X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)