Menu


 Parę słów o...

Zakończenie ferii

Feriowanie z biblioteką dobiegło końca, był to czas nie tylko zabawy, jak również czas, kiedy można było wyruszyć na wycieczkę śladami lokalnej historii. Na wyprawę po kolegiacie i skarbcu znalazło się sporo chętnych . Uczestnicy wycieczki poznali ponad pięćsetletnią historię świątyni, wszystkie legendy z nią związane, a w szczególności tę o cudownym wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Strome, kręte schody prowadzące do skarbca, XVI-wieczne księgi, kolekcje srebrnych monet, i całe jego wyposażenie wywołały u dzieci najwięcej emocji, sprawiły, że poczuły się niczym mali odkrywcy. Kolejny dzień ferii, poświęciliśmy lekkiej i przyjemnej historycznej edukacji. Dzieci poznały cechy charakterystyczne herbów, ich symbolikę, ze szczególnym uwzględnieniem herbu Łasku, gmin, powiatu, województwa i kraju. Po części teoretycznej uczestnicy przystąpili do wykonania swojego własnego herbu. Niezwykłe zaangażowanie sprawiło, że niemal każde dziecko stworzyło po 2-3 herby, prezentowane na koniec z niezwykłą dumą i satysfakcją. Jednak największą popularnością cieszyły się słodkie warsztaty prawdziwej czekolady. Mali cukiernicy przystąpili do słodkiej rewolucji, wyczarowując z kakaowych tabliczek prawdziwe dzieła sztuki! Przy okazji - poznały historię tego przepysznego smakołyku i poskakały w rytmie "Choco choco chocolate". Ten słodki dzień mogliśmy zasmakować dzięki paniom z INSPIRO – Akademii Twórczego Rozwoju z Łodzi, które stworzyły nam istnie prawdziwy Dzień Czekolady! 

Natomiast w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Razem tworzymy lepszy Internet”, przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Łasku, zwracaliśmy uwagę dzieci na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. Podczas spotkania wraz z policjantkami rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeniach związanych z jego użytkowaniem.

Na podstawie wspólnie obejrzanej kreskówki o Drużynie Sieciaków walczących z okrutnymi Sieciuchami, dyskutowaliśmy o zagrożeniach jakie czyhają na młodych internautów w sieci.

Wraz z policjantkami rozwiązywaliśmy konkursy przygotowane przez Komendę Policji, a na koniec każdy z uczestników otrzymał z rąk funkcjonariuszek nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

A w piątkowe dni spotykaliśmy się przy planszotece, czyli – gier bez prądu. Był to czas bez tabletów, smartfonów i internetu. Do dzieła poszły nasze zbiory gier planszowych, które zyskują coraz większe grono zwolenników, nie tylko tych najmłodszych jak i nawet rodziców i dziadków.

W czasie tych dziesięciu dni dzieci chętnie odwiedzały nasza placówkę i dobrze się bawiły. Na pewno ze spotkań tych wyniosły wiele ciekawych wrażeń i dużo wiadomości. Celem naszych działań było w interesujący sposób zagospodarować czas wolny dzieciom i zapewnić im w różnorodny sposób wypoczynek połączony z nauką i zabawą. Dziękujemy i zapraszamy za rok.

X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)