Menu


 Parę słów o...
«  ‹ 110/11 ›  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoZakończenie ferii

Feriowanie z biblioteką dobiegło końca, był to czas nie tylko zabawy, jak również czas, kiedy można było wyruszyć na wycieczkę śladami lokalnej historii. Na wyprawę po kolegiacie i skarbcu znalazło się sporo chętnych . Uczestnicy wycieczki poznali ponad pięćsetletnią historię świątyni, wszystkie legendy z nią związane, a w szczególności tę o cudownym wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Strome, kręte schody prowadzące do skarbca, XVI-wieczne księgi, kolekcje srebrnych monet, i całe jego wyposażenie wywołały u dzieci najwięcej emocji, sprawiły, że poczuły się niczym mali odkrywcy. Kolejny dzień ferii, poświęciliśmy lekkiej i przyjemnej historycznej edukacji. Dzieci poznały cechy charakterystyczne herbów, ich symbolikę, ze szczególnym uwzględnieniem herbu Łasku, gmin, powiatu, województwa i kraju. Po części teoretycznej uczestnicy przystąpili do wykonania swojego własnego herbu. Niezwykłe zaangażowanie sprawiło, że niemal każde dziecko stworzyło po 2-3 herby, prezentowane na koniec z niezwykłą dumą i satysfakcją. Jednak największą popularnością cieszyły się słodkie warsztaty prawdziwej czekolady. Mali cukiernicy przystąpili do słodkiej rewolucji, wyczarowując z kakaowych tabliczek prawdziwe dzieła sztuki! Przy okazji - poznały historię tego przepysznego smakołyku i poskakały w rytmie "Choco choco chocolate". Ten słodki dzień mogliśmy zasmakować dzięki paniom z INSPIRO – Akademii Twórczego Rozwoju z Łodzi, które stworzyły nam istnie prawdziwy Dzień Czekolady! 

Natomiast w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Razem tworzymy lepszy Internet”, przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Łasku, zwracaliśmy uwagę dzieci na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. Podczas spotkania wraz z policjantkami rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeniach związanych z jego użytkowaniem.

Na podstawie wspólnie obejrzanej kreskówki o Drużynie Sieciaków walczących z okrutnymi Sieciuchami, dyskutowaliśmy o zagrożeniach jakie czyhają na młodych internautów w sieci.

Wraz z policjantkami rozwiązywaliśmy konkursy przygotowane przez Komendę Policji, a na koniec każdy z uczestników otrzymał z rąk funkcjonariuszek nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

A w piątkowe dni spotykaliśmy się przy planszotece, czyli – gier bez prądu. Był to czas bez tabletów, smartfonów i internetu. Do dzieła poszły nasze zbiory gier planszowych, które zyskują coraz większe grono zwolenników, nie tylko tych najmłodszych jak i nawet rodziców i dziadków.

W czasie tych dziesięciu dni dzieci chętnie odwiedzały nasza placówkę i dobrze się bawiły. Na pewno ze spotkań tych wyniosły wiele ciekawych wrażeń i dużo wiadomości. Celem naszych działań było w interesujący sposób zagospodarować czas wolny dzieciom i zapewnić im w różnorodny sposób wypoczynek połączony z nauką i zabawą. Dziękujemy i zapraszamy za rok.


    Wyślij do znajomegoSpotkanie z sieciakami – sieciakowe zasady bezpieczeństwa w internecie. Edukacyjna kreskówka z sieciowymi misjami dla najmłodszych.

"Razem tworzymy lepszy Internet"
Szacunek to wartość, której brak skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – uważają eksperci. Dlatego w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Łasku, zwrócono uwagę dzieci na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. Przeprowadziliśmy zajęcia w myśl zasady nauka przez zabawę. Uczestnicy obejrzeli filmik, który informuje o zagrożeniach płynących z korzystania ze stron www. Po seansie wraz z policjantkami rozwiązywaliśmy zagadki przygotowane przez Komendę Policji, a na koniec każdy z uczestników otrzymał z rąk funkcjonariuszek nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe


    Wyślij do znajomegoCzeko… Czeko… Czekolada, czyli słodkie warsztaty dla małych łasuchów

To był prawdziwy Dzień Czekolady! Mali cukiernicy przystąpili do cukierniczych rewolucji, wyczarowując z kakaowych tabliczek prawdziwe dzieła sztuki! Przy okazji - poznały historię tego przepysznego smakołyku i poskakały w rytmie "Choco choco chocolate". A zabawa w czekoladowe memory to taki deserek w formie integracyjnej rozrywki ;)


Dziękujemy Paniom: Agnieszce i Dorocie z INSPIRO - Akademia Twórczego Rozwoju za najsłodsze warsztaty pod słońcem! 


    Wyślij do znajomegoEdukacja na wesoło - poznajemy lokalną historię

Ferie to nie tylko zabawa. To również czas, kiedy można wyruszyć na wycieczkę śladami lokalnej historii. Jak widać na zdjęciach - na wyprawę po kolegiacie i skarbcu znalazło się sporo chętnych ;) Uczestnicy wycieczki poznali ponad pięćsetletnią historię świątyni, wszystkie legendy z nią związane, a w szczególności tę o cudownym wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Strome, kręte schody prowadzące do skarbca, XVI-wieczne księgi, kolekcje srebrnych monet, wyjątkowe wrota i całe jego wyposażenie wywołały u dzieci najwięcej emocji, sprawiły, że poczuły się niczym mali odkrywcy. Dziękujemy naszej przewodniczce - Magdalena Binkowskiej za ciekawą lekcję, a przede wszystkim za zwrócenie uwagi na detale, które często mijamy, nie wiedząc jak bogatą oraz interesującą przeszłość kryją w swym wnętrzu...


    Wyślij do znajomegoKrasnoludki są wśród nas!

Do biblioteki dla dzieci przyszedł Pan Tomasz. Pan TOMASZ ZABŁOTNY. Skromny człowiek. Wspomniał, że lepi sobie z gliny to i owo. Napomknął, że pisze bloga... Pozostawił nam fantastyczny świat glinianych krasnali. Wrocław by się takich nie powstydził! Chodźcie zobaczyć!

A tu macie adres bloga Pana Tomka, wpadnijcie: http://tomus-nie-piskaj.blogspot.com

 

 


    Wyślij do znajomegoBiblioteczny Wakacyjny - Dzień na Wsi

Pozostał już tylko wspomnień czar po naszym eko-wyjeździe w magiczne, pachnące naturą i zatopione w słońcu miejsce, zwane Michałówką.

To tam doznaliśmy szczególnych wrażeń połączonych z naturą, lasem, polem i domowym gospodarstwem. W słonecznej aurze i otoczeniu przyrody, przenieśliśmy się na chwilę w tajemniczy świat Indian. Tę indiańską podróż w Michałówce urozmaiciły własnoręcznie wykonane godne wodza pióropusze i wybudowane przez własne plemię tipi, w których mogliśmy choć na chwilkę, schronić się przed słońcem.

Każdy z nas mógł pochwalić się nowym, wybranym przez siebie indiańskim imieniem, jak: Gorący Banan, Czujna Pantera, Szybki Koń czy Szalony Kucyk.

Czekały na nas też tory przeszkód, kiełbaska z grilla (bo na ognisko było za gorąco), słodki, domowy placek pachnący śliwkami (palce lizać), jednak w ten upalny dzień bezkonkurencyjną przyjemnością okazały się biegi w strumieniach chłodnej wody.

W ciągu tych kilku godzin, w indiańskim klimacie wydawało nam się, że trawa pachnie złotem a słońce świeci inaczej, udało nam się zapomnieć o zegarkach, telefonach, komputerach czy smartfonach. Indiańskie zabawy i zapach wsi sprawiły, że nie chciało nam się wracać do rzeczywistości.

Michałówko – dziękujemy. Na pewno wrócimy.

Wyjazd zrealizowany był w ramach akcji „Aktywne Wakacje 2017” sponsorowany przez Gminę Łask.


    Wyślij do znajomegoWypisz Wymaluj PIRACI

Nieopodal portu Łódź, na uroczej wyspie Łask buszowali piraci, a w bocianim gnieździe wykluło się jajko.

A niech to dunder świśnie! – zawołał bocian. Bo szczur lądowy je ukradł! OMG! – krzyknął Jackie. Do 100 tysięcy talarów! Nikt mi nie będzie prawił morałów! Brudny pokład! Czarna perła – to mój cel. Wyruszamy na głębokie wody, tam gdzie czekają nas przygody! Ahoj! Ahoj!

Z dala dobiegały klimatyczne szanty. Kapitan statku wyglądał bardzo groźnie, w ręku trzymał zakrzywioną szablę. Wiatr rozczochrał mu czuprynę. Piraci rodem z Buczku, Wodzierad, Sędziejowic i Widawy wspólnie zabawiali dzieci z okazji Gminnego Dnia Dziecka. Miały niezły ubaw.

A tymczasem na bezludnej wyspie jamy wyłoniła się tajemnicza smoczych i… powiedziała, że bolą ją kły i jak dzieci będą niegrzeczne to je zje!

Bo to była gadająca smoczych, z 6 rogami, 9 nogami, z różowym włosem i oczyskami barwy mórz i oceanów. Kamraci zaklęli pod wpływem rumu:

  • Z piąchy w mordę lej!
  • Goń się w lecie po tapecie!
  • Ahoj! Ahoj!
  • Nie sikajcie za burtę! – burknął brodaty, przystojny, acz wielce nieśmiały kapitan, zwany potocznie Ildefonsem Kapustą II.

Po tych słowach wyrzucił pusta butelkę po rumie.

O jajko! Tylko dlaczego zgniłe?

Bo woda była słona i fala oszalała tralalala.

  • Na pieczonego węgorza! – krzyknął Ildefons Kapusta II – co w języku murzyńskich potomków wschodnioamerykańskich znaczyło „O cholera!” Na to Jack wybełkotał następujące słowa: butiojojo rurirakratasrata, haja jaja a smoczych szuka jaja. Szuka i szuka i szuka… i szuka. Jaja i dalej szuka, aż w końcu wykluł się kurczak! Ko-Ko EURO SPOKO! A ten kurczak uciekł na statek piracki i wyruszył w podróż z piratami na bezludną wyspę statkiem widmo.
  • Postawić żagle! – krzyknął Hak. Płyniemy piracie do Łasku, gdzie czekają na nas wspaniałe dzieci. Dzieci są roześmiane i wesołe. Pirat Hak zabrał wszystkie grzeczne dzieci i rozdał im słodkości.

Miniam… mniam… Miał też dużo pirackich skarbów. Ahoj! Ahoj!

WSIADAJCIE NA POKŁAD Z BIBLIOTEKĄ


    Wyślij do znajomegoWakacje w kolorze sepii

27 lipca Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) zorganizowała wycieczkę po lokalnych obiektach, związanych z historią miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od łaskiej kolegiaty, gdzie przewodnik wtajemniczył dzieci w dzieje tegoż kościoła, uwrażliwiając na kunszt barokowego przepychu oraz cudotwórczą moc słynnego obrazu Madonny z Dzieciątkiem. W Muzeum Historii Łasku największe wrażenie wywarły zamierzchłe akcesoria fryzjerskie, zwłaszcza karbownica oraz suszarka do włosów, budząca przerażenie młodych dam. Zainteresowanie wzbudził także przyrząd do zdejmowania wojskowych oficerek, a także szklana muchołapka (zwana też muszorą) przypominająca współczesny świecznik. Ponadto obejrzeliśmy także ciekawą ekspozycję poświęconą starej szkole. Niedzisiejsze ławki, kajety, podniszczone podręczniki i inne przedmioty codziennego użytku przeniosły młodych ludzi do przeszłości, odsłaniając jednocześnie bogactwo zamierzchłych pokoleń, piękno stylu retro oraz intrygujące i tajemnicze losy naszych przodków.


    Wyślij do znajomegoChrupiące arcydzieła

Przez trzy dni biblioteka dla dzieci w Łasku zamieniła się w kreatywną pracownię. Z barwnych chrupek „Playmais” dzieci wyczarowywały fantazyjne figurki: żyrafy, rybki, pieski, biedronki; eksperymentowały z kształtami, pieczołowicie sklejając ze sobą chrupki, bądź rozdzielając je przy pomocy własnego uzębienia Tworzywo, z którego powstawały barwne arydziełka było całkowicie jadalne, dlatego amatorzy chrupania mieli niepowtarzalną okazję, by skosztować swoich dzieł nie tylko wizualnie.

    Wyślij do znajomegoPiracka przygoda!

Ahoj! Czy wiecie, że 12 lipca łaski rynek opanowali piraci? Rudobrody i Gryzelda przenieśli dzieci w świat morskich odmętów, wywołując przy tym sztorm pozytywnej energii. Fale najszczerszego uśmiechu zalały małe buzie podczas rozmaitych pirackich konkursów – zwijania kotwicy, bitwy morskiej na bańki mydlane, przeciągania liny czy wyścigu na… kubkach. Korsarską zabawę w plenerze urozmaiciły także zajęcia plastyczne – malowanie morskich figurek oraz kreowanie pirackich kostiumów.

    Wyślij do znajomegoCzytanie w przedszkolu

Czytać można nie tylko w bibliotece. Na ławce w parku, na trawie, w pociągu. Od najmłodszych lat próbujemy zaszczepić w dzieciach chęć sięgania po książkę. Dlatego bibliotekarki wychodzą z bibliotek - do szkół i przedszkoli, a także w cudny wiosenny plener. Na fotografiach ujrzycie milusińskich z Przedszkola nr 5 w Łasku. 

    Wyślij do znajomegoWizyta drugoklasistów w Bibliotece

W kwietniu do biblioteki dla dzieci zawitało 5 klas drugich Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie wzięli udział w specjalnych lekcjach bibliotecznych, ukazujących różnorodność i piękno książki. Panie bibliotekarki uświadomiły dzieciom, jak ważne i pożyteczne jest czytanie, jak należy szanować książki i do czego służy zakładka. Drugoklasiści zwiedzili też nasze obszerne magazyny, labirynty pełne książek, „Galerię pod Korabiem” oraz wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych.    Wyślij do znajomegoPasowanie na czytelnika w Bibliotece Publicznej

 

28 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) 4- i 5-latki wzięły udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Przyszli czytelnicy wysłuchali pogadanki o szanowaniu książek, obejrzeli kilkanaście atrakcyjnych publikacji dla dzieci, m.in. z miniprojektorem, pianinkiem, puzzlami, magnesami i pacynkami, a także książeczki dla najmłodszych - typu karuzela, czy rozkładanka 3D. Dzieci wysłuchały także przejmującego listu od książki z prośbą o należyty szacunek. Na koniec każdy maluch wypowiedział głośno tekst przysięgi:

"My dzieciaki-przedszkolaki,
Tobie książko przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
Krzywdy zrobić Ci nie damy!"

Po symbolicznym pasowaniu specjalną megazakładką dzieci otrzymały na pamiątkę zakładkę do książki.


    Wyślij do znajomegoHarcerskie spotkanie w Bibliotece Publicznej


Kim jest harcerz? Jaka jest jego rola w społeczeństwie? W jakich sytuacjach wzywać służby ratunkowe, jak rozpalić ogień bez użycia zapałek i co to jest musztra? 17 lutego na zajęciach w Bibliotece Publicznej w Łasku (w filii dla dzieci) spadł deszcz pytań dotyczących harcerstwa, a fascynujących nań odpowiedzi udzielał instruktor Kamil Kaczmarek ze zduńskowolskiego ZHP. W spotkaniu zatytułowanym „Harcerzem być…” nie zabrakło oczywiście klimatycznych śpiewów i pląsów (przezabawne wykonanie tańca małego pingwina), a także zadań typowo praktycznych: lekcja musztry, samodzielne rozniecanie ognia w plenerze czy wygrywanie prostych dźwięków na „mobilnych” instrumentach, a także dłoniach, kolanach, a nawet własnych policzkach. Dzieci uczestniczące w zajęciach poznały także elementy harcerskiego umundurowania, rodzaje odznaczeń, stopnie harcerskie i historię skautingu, w którym generał Robert Baden-Powell odegrał kluczową rolę.

Jednak zdecydowanie najistotniejszą i najcenniejszą nauką, jaką dzieci wyniosły podczas spotkania z druhem Kaczmarkiem to świadomość, że funkcja harcerza nie sprowadza się wyłącznie do „Krajki” nuconej przy ognisku, przedniej zabawy na obozach i niezapomnianych przygód z ciekawymi ludźmi.  Wszak bycie prawdziwym harcerzem to bezinteresowne pomaganie innym, szlachetność, aktywność, to w końcu hołd oddany trzem wartościom, zapisanym inicjałami na harcerskiej lilijce: Ojczyzna, Nauka, Cnota.    Wyślij do znajomegoAnielskie spotkania w bibliotece


 

Przez cały tydzień (od 8 do 11 grudnia) w Bibliotece Publicznej  w Łasku (filia dla dzieci) odbywają się spotkania poświęcone aniołom. W czytelni dla dzieci pojawiła się wystawa, ukazująca dzieła z anielskim motywem – prace malarskie, figurki z szamotu, masy solnej, koronki, słomy i papieru. W świat skrzydlatych stworzeń wprowadza dzieci bibliotekarka – Anna Sobczak, oczywiście w stroju anioła. Dzieci odwiedzające bibliotekę oglądają również prezentację poświęconą anielskim posłańcom, w której dowiadują się, m.in. kim są archaniołowie, co to są włosy anielskie, co znaczy mieć anielską cierpliwość i jakie imiona pochodzą od słowa „anioł”. Przybliżona zostaje również historia Bożego Narodzenia i funkcja archanioła Gabriela w tym jakże istotnym biblijnym wydarzeniu.

 Na koniec uczestnicy bibliotecznych spotkań słuchają muzyki – rzecz jasna – z motywem anielskim w tekście…

 


    Wyślij do znajomego
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na spotkanie wszystkie maluchy przyniosły swoje ulubione maskotki, wsiadły do misiowego pociągu, tańcząc w rytm piosenki "Jadą, jadą misie...".  Czekała również na nich kolorowa wystawa książek z najpopularniejszymi bohaterami-misiami oraz edukacyjna prezentacja multimedialna na temat niedźwiedzich obyczajów, gatunków i "kulinarnych upodobań", a także historia powstania najsłynniejszej pluszowej maskotki. Dzieci wysłuchały też lektury "Święta Pana Misia"  Karmy Wilson, opowieści o niedźwiadku, który wyjątkowo zimą... nie zasnął. 

Na koniec spotkania dzieci wykonywały pamiątkowe fotografie na specjalnej misiowej ściance. Krótko mówiąc - mogły poczuć się jak misie, kosztujące małe co nieco...
 


    Wyślij do znajomego 

Na zakończenie wakacyjnej laby czarowaliśmy w „Magicznej szkole Harrego Pottera” – odbył się piknik rodzinny, a wśród nich moc atrakcji: turniej quidditch (gra w piłkę na miotłach), fantazyjne kreowanie kamienia filozoficznego i magicznej różdżki, pląsy i inne ruchowe zabawy animacyjne, puszczanie megabaniek i korzystanie do woli z uciechy skakania i zjeżdżania na kolorowych dmuchańcach. 


    Wyślij do znajomego„U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki…”

 

          24 sierpnia w bibliotecznym „pomieszczeniu artystycznym” zastęp utalentowanych małych i dużych prząśniczek tkało jedwabne niteczki, jednocześnie przelewając tęczę barw z kredek na szarobury papier. Wszystko po to, żeby powstał WĄŻ!!! Długi jak kolejka w markecie w okresie przedświątecznym. Wąż-Mega. Wąż-XXL.  I proszę Państwa, właśnie dziś takowe stworzenie sunęło po podziemiach naszej biblioteki, dzięki artystycznej grupie słynnego łaskiego stowarzyszenia - "Szuflandia". Dziękujemy za tę profesjonalną lekcję życia. Wróć!

 


    Wyślij do znajomegoSpotkanie ze Smerfami

 

18 sierpnia Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) zorganizowała plenerową imprezę tematycznie związaną z bohaterami znanej dobranocki, czyli uwielbianymi przez dzieci Smerfami. W związku z tym zaprosiliśmy do naszego miasta grupę Edu-Artis z Krakowa. W promieniach słońca i miłej atmosferze bawiliśmy się w rytmie i klimacie smerfowej wioski. Spotkanie o charakterze animacyjnym składało się z kilku części: zabawny spektakl połączony był z nauką ekologii, zabawy ruchowe z chustą animacyjną, wyścigi w workach, puszczanie olbrzymich baniek oraz na specjalne życzenie milusińskich kreowane różnokształtne baloniki. Było cudnie smerfastycznie.

Wakacje zrealizowane były w ramach akcji „Aktywne wakacje 2015” sponsorowanych przez Urząd Miasta w Łasku.

 


    Wyślij do znajomego„Wio, koniku” w stajni „Karina”

 12 sierpnia prawie trzydziestoosobowa grupa dzieci pod opieką pań z Biblioteki Publicznej w Łasku wybrała się na zajęcia do stajni „Karina” w Wydrzynie. W ramach „Aktywnych wakacji z biblioteką” młodzież przeżyła pewnego rodzaju dzień z życia konia, bowiem uczestnicy na własnej skórze mogli poczuć ciężar siodła, czy też brać udział w wyścigu przez tor przeszkód. Dzieci mogły także wziąć udział w nauce lonżowania, czyli prowadzeniu konia na lince po obwodzie koła. Oprócz zajęć typowo fizycznych dzieci poznawały specjalistyczne słownictwo związane z jazdą konną, np. zgrzebło, kopystka, wędzidło, ogłowie, nachrapnik, siodło, czy strzemiona. Przesympatyczna pani Marzena oprowadziła „koniolubne” grono po stajni i siodlarni, zgrabnie łącząc zwiedzanie z nauką pielęgnacji konia (czesanie, czyszczenie). Jednak najwięcej uśmiechu na buziach naszych podopiecznych wywołała jazda na konikach, każde dziecko doświadczyło osobiście jak to jest być dżokejem. W ten upalny dzień bezkonkurencyjną przyjemnością okazała się tzw. bitwa na balony z wodą. Warto wspomnieć, że na dzieci czekały również inne atrakcje, zupełnie niezwiązane z końmi.

Po tych wszystkich pasjonujących doświadczeniach na wszystkich uczestników czekał ciepły grillowany posiłek.


    Wyślij do znajomegoLecimy w kosmos!

14 lipca razem z bohaterem bajki „Ciekawski George” mali czytelnicy obejrzeli pokaz multimedialny o historii sympatycznej małpki i pana w żółtym kapeluszu, poznali inne autentyczne zwierzątka latające rakietą, a przy okazji odbyli lekcję geografii poznając podstawy nauki o wszechświecie. Atrakcją numer jeden była jednak możliwość sfotografowania się w specjalnej rakiecie, w słynnym żółtym kapeluszu, tuląc do serduszka maskotkę znanej z bajki ciekawskiej małpki.

A na deser wszyscy nasi  „mali kosmonauci” obejrzeli animowaną opowieść, o George’u rzecz jasna.

 


    Wyślij do znajomegoSłoneczne lekcje biblioteczne

9 lipca odwiedziły nas dwie grupy: dzieciaczki z półkolonii w Teodorach oraz młodzież z Buczku wraz z tamtejszą bibliotekarką – panią Alicją Hans.

Uczestnicy pierwszej wycieczki do biblioteki zwiedzili wszystkie zakamarki naszej książnicy, wysłuchali absolutnie wakacyjnej bajeczki oraz zobaczyli wyjątkowo zniszczoną książkę, która ma za zadanie przestrzegać przed niszczeniem innych literackich dzieł.

Grupa z Buczku także odbyła peregrynację po bibliotecznych pomieszczeniach, przemaszerowała przez magazyny, poznając procesy przygotowania i opracowywania książki, docierając wreszcie do wnętrz, w których jeszcze niedawno mieściło się Muzeum Ziemi Łaskiej – obecnie to miejsce artystycznych spotkań uczestniczek łaskiej „Szuflandii”.


    Wyślij do znajomegoTeatr z Krakowa w Łasku

 

29 czerwca filia dla dzieci Biblioteki Publicznej w Łasku zaprosiła aktorów z krakowskiego Teatru Profilaktyczno-Edukacyjnego Moralitet. Przedstawienie, pt. „Kłopoty Misia Zdzisia” przyciągnęło tłumy uśmiechniętych małych czytelników, którzy pod chmurką (na placu łaskiego muzeum) obejrzeli widowisko, mające na celu promowanie zasad bezpieczeństwa. Dzieci poznawały perypetie Misia Zdzisia, który zgubił się przebywając na wakacjach w Krakowie. Bohater musiał poradzić sobie w trudnych i niecodziennych sytuacjach - w związku z tym maluchy poznały zasady zachowania bezpieczeństwa w szkole, w domu, nad wodą i na drodze. Edukacyjny spektakl poruszał też kwestie korzystania z urządzeń elektrycznych, asertywności i nieufności wobec nieznajomych, a dzięki interaktywnej formie zapewnił aktywny udział dzieci i umożliwił nawiązanie z nimi dialogu.


    Wyślij do znajomegoPODZIĘKOWANIE!

Chciałybyśmy złożyć serdeczne podziękowanie dla Przedszkola nr 4
w Łasku - Kolumnie za podarowanie Bibliotece Publicznej (Filii dla dzieci) książek dla najmłodszych.    Wyślij do znajomegoNasze lekcje biblioteczne

W kolorową biblioteczną lokomotywę w maju wsiadło kilka przedszkolnych i szkolnych grup. Odwiedziły nas, m. in.  4-latki z Przedszkola nr 6 w Łasku, a także wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łasku. Wspólnie z wyżej wymienionymi grupami przemierzyliśmy wzdłuż i wszerz wszelkie biblioteczne zakątki, nie zapominając o dziale gromadzenia i opracowywania zbiorów, poprzez obszerne magazyny, w których młodzi czytelnicy poznali tajniki przygotowania książki do momentu jej udostępnienia.    Wyślij do znajomegoDzień Matki i Dzień Dziecka to doskonała okazja do spotkania poświęconego tym właśnie członkom rodziny. Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy z Łasku w bibliotece doceniali zwłaszcza rolę matki w życiu człowieka. Specjalnie dla najbliższej sercu osoby, nasi goście wykonali przepiękne laurki, wyrecytowali (a nawet zaśpiewali) wzruszające utwory, podkreślając tym samym rangę matczynego „zawodu”.    Wyślij do znajomegoMajowa łąka to wystawa prac dzieci z grupy „Kwiatuszki” z Przedszkola Publicznego Nr 4 w Łasku/Kolumnie powstałych podczas zajęć: 

  • „Na wiosennej łące skaczą nie tylko zające” – zajęcia otwarte z rodzicami
  • „Przygody bociana na łące” – zajęcia plastyczne
  • „Motyle na łące” – zajęcia muzyczne


    Wyślij do znajomegoO żonkilach, bzach i konwaliach, czyli lekcja o wiośnie…

 

Ostatniego dnia marca powiew wiosennego ciepła odczuła zerówka ze Szkoły Podstawowej nr 1. Mali czytelnicy ochoczo odpowiadali na pytania związane z wiosenną florą i fauną, no i oczywiście aurą. Pogawędziliśmy o zbliżających się świętach, obejrzeliśmy wystawę rękodzieła, wyeksponowaną w Galerii pod Korabiem i zrobiło nam się bardzo zielono…


 


    Wyślij do znajomegoWiosenne czarowanie

 

W kwietniu powitaliśmy w bibliotece 6 i 7-latków z Przedszkola nr 4 w Kolumnie. Oczywiście po raz kolejny w wiosennym klimacie. „Pociąg” stworzony z dzieci wyruszył w magiczną podróż po zawiłościach naszych książkowych magazynów. 

 

 

 


    Wyślij do znajomegoWystawa prac przedszkolaków

„Zajączki, baranki, jajka malowane” – to tytuł wystawy prac plastycznych przygotowanych przez dzieci 4 i 5-letnie z grupy IV KWIATUSZKI z przedszkola Nr 4 w Łasku. Zapraszamy do podziwiania!

    Wyślij do znajomegoNasza Wielkanoc…  

Tuż przed świętami wielkanocnymi przybyli do nas – notabene – zawsze mile widziani goście ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku. I po raz kolejny razem z nimi witaliśmy wiosnę i celebrowaliśmy przedświąteczny klimat. Na koniec – uczestnicy naszego bibliotecznego spotkania stworzyli gazetowy kolaż, przedstawiający kosz z oryginalnymi pisankami.    Wyślij do znajomego24 lutego odwiedzili nas podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku. Zajęcia, w których uczestniczyli poświęcone były rodzinie i uczuciach towarzyszących tym związkom. Oczywiście - nie zabrakło również głośnego czytania utworów o najbliższych członkach rodziny: mamie, tacie, babci i dziadku. Na koniec uczestnicy SDŚ wykonali prezent w postaci laurki dla najukochańszej osoby ze swojej rodziny.    Wyślij do znajomego 

W marcu swą pierwszą przygodę z biblioteką zaczęły sympatyczne trzylatki z Przedszkola nr 3 w Łasku. Tematem przewodnim spotkania była wiosna - jej oznaki, atrybuty, kolory i tradycje związane z jej nadejściem. Maluszki obejrzały prezentację multimedialną poświęconą typowym wyznacznikom tej optymistycznej pory roku. Pokazaliśmy zatem jak wygląda pierwiosnek, krokus, wierzbowe bazie i dlaczego na wiosnę wracają do nas bociany. Po tej wiosennej lekcji dzieciaczki zwiedziły całą bibliotekę tworząc kolorowy roześmiany pociąg ;)    Wyślij do znajomegoWróżby walentynkowe

w bibliotece


13 lutego w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) odbyło się oficjalne zakończenie ferii. Jak zwykle na wesoło, na kolorowo, z uśmiechem na twarzy... i z przymrużeniem oka. Tak się złożyło, że zwieńczenie zimowej laby wypadlo w przeddzień miłosnego święta, dlatego w czytelni dla dzieci pojawili się niezwykli goście: wróżka Annastazja i Francesca oraz Wróżbita Casperini.

Te niezwykłe osoby przepowiadały miłosną przyszłość ze szklanej kuli, z kart "Piotrusia", z dłoni oraz magicznych pereł. Jak widać na fotografiach - do stanowisk, przygotowanych do wróżenia ustawiały się kolejki.

 Dzieci chciały poznać swój miłosny los... Nawet taki zupełnie na niby.

 


    Wyślij do znajomegoKonkurs dla dzieci na najciekawszy zbiór kolekcjonerski

W Bibliotece Publicznej w Łasku (Filia dla dzieci) do końca ferii można obejrzeć wyjątkową wystawę zbiorów kolekcjonerskich. Ekspozycję tworzą niebanalne przedmioty przyniesione przez dzieci na konkurs, pt. "Kocha, szanuje i zbiera, czyli cudeńka kolekcjonera".

 Wśród kolekcji znajdziemy, m.in. karty piłkarskie, magnesy na lodówkę, megakredki, smycze, figurki z bajek, muszelki, kamienie w kształcie jajek, pocztówki oraz zbiór samochodzików z filmu "Auta".

Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się 13 lutego w czytelni filii dla dzieci (Biblioteka Publiczna im. Jana Łaskiego Młodszego, ul. 9 Maja 6). Wszelkich informacji udzielamy pod nr tel. (43) 675 23 99    Wyślij do znajomego 


Podróż do przeszłości…

z biblioteką

 

 

 

 

5 lutego kilkunastoosobowa grupa młodzieży wraz z paniami z Biblioteki Publicznej (filii dla dzieci) odbyła podróż w czasie, odkrywając historię kolegiaty łaskiej, skarbca oraz lokalnego muzeum. Największe wrażenie zrobił na zwiedzających niedawno odnowiony skarbiec, a zwłaszcza cenny antyfonarz z 1523 roku – dar arcybiskupa gnieźnieńskiego prymasa Polski Jana Łaskiego. Wycieczka, mimo że „miejscowa”, uświadomiła dzieciom, ile faktów i legend drzemie w naszym rodzimym mieście, a tym samym w przedmiotach, które były świadkami odległej przeszłości.

 


    Wyślij do znajomegoSzuflandia”

w Bibliotece – dzień II

 

 

 

 

 

 

4 lutego w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) panie ze Stowarzyszenia Rękodzieła „Szuflandia” wniosły w biblioteczne mury mnóstwo wiosny, ciepła, światła i serdeczności… Po raz kolejny – za sprawą tęczowego filcu. Artystki wspólnie z dziećmi kreowały ozdoby wiosenne, starannie dobierając kolory, przyklejając koraliki i doszywając wstążki.

W optymistycznych odcieniach rozkwitały kwiaty, gdakały kurki, miauczały kotki, otwierały się serca. I – o dziwo! – wyrastały nawet modne wąsy…

Cuda, cuda, cuda na patyku! Dosłownie i w przenośni.

 


    Wyślij do znajomego 

RĘKODZIEŁO W ZAKOCHANEJ BIBLIOTECE

 

W ferie w Łasku na pewno nie mogą się nudzić mali artyści. Dzięki trzem paniom, reprezentującym Łaskie Stowarzyszenie „Szuflandia” odbyły się dziś w Bibliotece Publicznej (filia dla dzieci) warsztaty twórcze, w których główną rolę odegrał filc. Materiał ten stał się inspiracją do kreowania walentynkowych upominków i dekoracji. Intensywnie kolorowy, fantazyjnie skomponowany zmieniał się w cudowne etui na telefon/okulary, zakładkę do książki, urokliwą poduszeczkę, walentynkowy ozdobnik na patyku bądź sercową „zawieszkę”.

 


    Wyślij do znajomego
    Wyślij do znajomegoUbieranie bibliotecznej choinki

 

3 grudnia - święta za pasem. Najwyższy czas rozpocząć w bibliotece przygotowania odpowiedniego nastroju. Taki magiczny klimat pomogły nam stworzyć dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku. Wspólnie z nami ubierały bożonarodzeniowe drzewko, podskakując w rytm świątecznych przebojów, zakładając raz po raz czapę Pewnego Brodatego Pana, rodem z Laponii. Atmosferę świąteczną podsyciła również przeczytana opowieść, nie o Mikołaju jednak, lecz o aniołku gwiazdy wigilijnej. Spotkanie zwieńczył słodki poczęstunek dla każdego, kto wielce utrudził się podczas zawieszania na choince kolorowych ozdób. Zresztą – zobaczcie sami!


    Wyślij do znajomego25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia!

 

  Czy to jutro, czy to dziś – wszystkim jest potrzebny MIŚ!

 

  Było przytulnie, ciepło i słodko – tak w skrócie możemy podsumować 112 urodziny naszego   niedźwiedziego przyjaciela. Wraz z Przedszkolem Publicznym nr 3 im. Misiaczek przygotowaliśmy   specjalną misiową wystawę, w skład której weszły oczywiście pluszowe niedźwiadki, książeczki o misiach   oraz prace z międzyprzedszkolnego konkursu, pt. –

 

 

Mój przyjaciel MIŚ”.

 

 W dniu Święta Pluszowego Misia rozdaliśmy dyplomy oraz nagrody (rzecz jasna – w kształcie misiów) wszystkim uczestnikom konkursu. Naszym gościem specjalnym był prawdziwy Miś, z krwi i kości (choć – musimy to zdradzić - przebrany). Przedszkolakom przybliżyliśmy historię tej słynnej na całym świecie zabawki, opowiedzieliśmy o słynnych misiach z bajek, zaznajomiliśmy, m.in. z jadłospisem, miejscem życia
i zwyczajami prawdziwych drapieżników. Jak to w bibliotece - dzieci oczywiście wysłuchały opowieści – „Uśmiechnij się misiu”. A na koniec zaśpiewaliśmy urodzinową misiową piosenkę, chwyciliśmy balony w kształcie serc i pięknie uśmiechaliśmy się z naszymi pluszowymi przyjaciółmi. Do zdjęcia oczywiście! ;)

 

 

 


    Wyślij do znajomegoWarsztaty teatralne z łódzką aktorką

25 września do Biblioteki Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) przybyła aktorka i solistka z Teatru Muzycznego w Łodzi - Sylwia Strugińska-Wochowska. Zajęcia, które przygotowała, dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, to kontynuacja spotkań z projektem „Kolorowej Lokomotywy” (organizowanego przez Łódzki Dom Kultury). Na dzieci czekała zatem prawdziwie aktorska rozgrzewka: mormorando, oddychanie za pomocą przepony, ćwiczenia mimiki, gestykulacji, odgrywanie rozmaitych emocji.

Po tych praktycznych ćwiczeniach przyszedł czas na odegranie spektaklu „Ptasie promocje”, według scenariusza łaskiej bibliotekarki - Anny Sobczak. Warto dodać, że wskazówki łódzkiej aktorki znacznie ułatwiły uczniom odegranie przez nich roli konkretnego ptaka z wiersza Juliana Tuwima. Aktorka zwróciła uwagę na sposób poruszania się postaci na scenie, dykcję, tempo i sposób mówienia.

Jak się okazało podczas próby – sztuka aktorska wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od aktora koncentracji, dobrej kondycji, plastycznej mimiki, umiejętności modulowania głosu, świetnej pamięci oraz oczywiście… talentu.


    Wyślij do znajomegoZakończenie „Kolorowej Lokomotywy”

Od maja 2014 roku Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 bierze udział w przedsięwzięciu, ph „Kolorowa Lokomotywa” – projekt artystyczno-ekologiczny dla dzieci z województwa łódzkiego. Spotkania organizowane przez Łódzki Dom Kultury objęły zajęcia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz Domu Papiernika w Łodzi, Na Politechnice Łódzkiej (Instytut Architektury i Urbanistyki), a także w Łódzkim Domu Kultury. Warsztaty artystyczne, w których wzięli udział młodzi łaskowianie miały dość wszechstronny charakter, bowiem zajęcia zaznajamiały: z procesem produkcji papieru, filcowaniem na mokro, projektowaniem kostiumów, gospodarowaniem przestrzenią sceniczną oraz ćwiczeniami stricte aktorskimi.

Zwieńczeniem wszystkich zajęć było przedstawienie teatralne „Ptasie promocje” (inspirowane „Ptasim radiem” Juliana Tuwima), według scenariusza łaskiej bibliotekarki – Anny Sobczak. Kostiumy ptasich postaci, rekwizyty oraz scenografię przygotowali sami uczniowie, głównie z materiałów ekologicznych. Spektakl ów odbył się na scenie Łaskiego Domu Kultury i został zarejestrowany na płycie DVD, po to, by łódzcy jurorzy mogli ocenić – i miejmy nadzieję – również nagrodzić grę aktorską, dekorację i kostiumy młodych łaskowian.

W tym miejscu pragniemy podziękować: Pani dyrektor Łaskiego Domu Kultury – Elżbiecie Wojtackiej-Ślęzak za możliwość wystąpienia na deskach ŁDK-u; nauczycielkom ze Sz. P. nr 1 w Łasku - Pani Celinie Cymerman i Katarzynie Stępień – za pomoc w przygotowaniu kostiumów i scenografii; Panu Krzysztofowi Tylusiowi – za obsługę techniczną, oraz Pani Agnieszce Przybyłek za pomoc w ostatecznej realizacji przedstawienia.


    Wyślij do znajomegoRuszyła znów „Kolorowa Lokomotywa”

W ubiegły piątek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku po raz kolejny zasiedli w wagonikach „Kolorowej Lokomotywy” (przypomnijmy, że jest to „projekt artystyczno-ekologiczny dla dzieci z województwa łódzkiego - Poznaj łódzką małą ojczyznę”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Łódzki Dom Kultury, partnerem - Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Łasku).

Tym razem wyruszyliśmy autokarem na Politechnikę Łódzką do Instytutu Architektury i Urbanistyki w Łodzi. Tam uczniowie wysłuchali wykładu na temat architektury biomorficznej, jak również o wpływie ekologii na pracę architekta, obejrzeli też fotografie, ilustrujące wpływ natury na konstrukcję budynków, kompozycję przestrzeni i… ogólne samopoczucie mieszkańców.

Po wykładzie – przyszła pora na warsztaty plastyczne. Mali artyści z Łasku chwycili za nożyczki, pędzle, farby, kolorowe kartony i tworzyli scenografię ekologiczną do przedstawienia teatralnego „Ptasie promocje”, inspirowanego – rzecz jasna - „Ptasim radiem” Juliana Tuwima. I tak oto powstało drzewo (pełniące rolę supermarketu), leśne szyldy reklamowe, marketowe koszyki dla ptaków, a nawet tzw. żelki robacze, imitujące ptasie przysmaki.


    Wyślij do znajomegoNoc Atrakcji z biblioteką

W ostatni dzień wakacji, na terenie łaskiego OSiR-u, ponad 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży wzięła udział w wieczorno-nocnej zabawie, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Łasku (filia dla dzieci). Przygotowaniem przedsięwzięcia zajęła się natomiast poznańska ekipa „AE Event & Marketing Bartosz Muzsik”

Wśród tych – głównie sportowych zabaw, najśmieszniejszymi dyscyplinami okazały się niewątpliwie dwie konkurencje: slalom w płetwach i bieg w potrójnych spodniach. Niemniej wrażeń przysporzyły takie atrakcje jak: megatwister, hokej na trawie, rura, gąsienica, wyścig na podwójnych nartach, rzut śnieżkami czy labirynt.

Oprócz typowo sportowych dziedzin przez cały czas trwania imprezy funkcjonowała tzw. strefa kreatywna. W jej obrębie uczestnicy wykonywali przeróżne zadania manualne i umysłowe – ze zużytych opakowań tworzyli ekologiczne stwory-totemy, pisali piosenki, bądź wymyślali oryginalne nazwy grup. Zabawa z tęczową chustą animacyjną okazała się świetnym sprawdzianem dla pamięci i spostrzegawczości.

Po tej – nieco wyczerpującej – późnowieczornej rozrywce na dzieci czekało klimatyczne ognisko. Pod gołym niebem konsumowano kiełbaski z bułeczkami, śpiewano piosenki i cieszono się… ostatnim dniem wakacji.


    Wyślij do znajomegoPlenerowa lekcja patriotyzmu, czyli QUESTING po gminie Sędziejowice

„Daleko jeszcze?” – tę kwestię, przesympatycznie naprzykrzającego się osła z kultowej bajki, uczestnicy questnigu wypowiadali 20 sierpnia z imponującą frekwencją. Niemalże 10-kilometrowa trasa, naszpikowana zagadkami historycznymi z czasów II wojny światowej, owiany tajemnicą cel tej minisurvivalowej wyprawy, budził fascynacje, potęgował ciekawość i – bądźmy szczerzy – trochę męczył. Szlak, po którym kroczyła ponadtrzydziestoosobowa grupa młodzieży (z Łasku, Buczku oraz gminy Sędziejowice), obejmował bowiem rozległy teren: Grabno – Zamość – Siedlce. Wyprawa rozpoczęła się na cmentarzu w Grabnie, gdzie młodzi pielgrzymi odnaleźli wojenne ślady – pomnik i krzyż, pod którym zapalili symboliczny znicz. Trasę questingową wyznaczały głównie bunkry, zakamuflowane w lasach, obecnie omszałe, ale jednocześnie dostojne i pełne dawnej chwały. Idąc po ścieżkach wyznaczanych przez rymowane strofy, questowicze odbywali zatem nie tylko tę realną wyprawę, ale i podróż w czasie, do lokalnych korzeni. Pochylali się nad grobami nieznanych żołnierzy, z przejęciem odgarniali z nagrobnych tablic wszelkie zanieczyszczenia, składali hołd w postaci milczenia i chwili zadumy.

Na strudzonych turystów czekała zasłużona nagroda – słodki poczęstunek w sali OSP w Siedlcach oraz spotkanie z prawdziwym policjantem.

Szczególne podziękowania Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) kieruje w stronę Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach za organizację i gościnę, dla pani sołtys gminy Siedlce za pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz dla naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego – nadkom. Krzysztofa Szymańskiego za pouczającą pogadankę i prezentację filmu na temat bezpieczeństwa na drodze.


    Wyślij do znajomego„Konkurs Głośnego Czytania” na łaskim rynku

Była poczciwa Wanda Chotomska, była zabawna Gellnerowa, współczesna Frączek, był wreszcie uniwersalny Kern… To właśnie oni, we wtorkowe przedpołudnie w Łasku ożyli w swoich utworach.. Jedne wiersze trzeszczały i zgrzytały w ustach, inne płynęły swobodnie niczym leniwe chmurki na niebie. W sercu miasta, wśród kojącego szumu fontann cudownie sączyła się poezja. Każdy z 8 uczestników Głośnego Czytania, przełamując tremę przed publicznością – zaprezentował własną interpretację ulubionego liryku (czasem nawet kilku). Nagrody w postaci przyborów szkolnych otrzymał każdy z recytatorów. Już Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci)


    Wyślij do znajomegoKonkurs karaoke w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci)

W ostatni piątek wakacji zarówno mali jak i duzi, dziewczyny i chłopcy śpiewająco bawili się w murach łaskiej biblioteki. W konkursie karaoke każdy z uczestników wykonał wybrany przez siebie utwór. Mali melomani śpiewali, m.in. „Księżniczkę” z repertuaru Sylwii Grzeszczak, „Miód-malinę” zespołu Mig, „Dmuchawce, latawce, wiatr...”, a nawet hiszpańską piosenkę z filmu „Violetta”.

Trzyosobowe jury postanowiło przyznać dwa miejsca:

I miejsce – Natalia Łuczak

II miejsce – Anna Steglińska

Nagrodzeni otrzymali nagrody, natomiast dla wszystkich pozostałych uczestników czekał słodki poczęstunek.


    Wyślij do znajomegoMagiczna księga

„Aktywne wakacje” z Biblioteką Publiczną ruszyły pełną parą. W ubiegły piątek tak jak obiecaliśmy zaprosiliśmy Teatr „Maska” z Krakowa do Łasku. I tak jak obiecaliśmy spektakl odbył się pod chmurką. W związku z faktem, że w tym dniu pogoda była wyjątkowo „niestabilna”, a na horyzoncie pojawiła się perspektywa burzy - przenieśliśmy scenę dla naszych gości-aktorów w bardziej zaciszne i zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce na niedawno utworzone podwórze przy Muzeum Historii Łasku. Miejsce to okazało się idealnym tłem, dla aktorów, którzy w przedstawieniu „Magiczna Księga”, przekonywali młodych widzów do czytania książek. Zresztą wprost wcale ich nie zachęcali bowiem miś - główny bohater spektaklu uporczywie twierdził, że nie znosi czytać… I właśnie owa niechęć do słowa czytanego na oczach małych widzów pod wpływem kilku zabawnych i wzruszających lektur, przeobraziła się w zachwyt, pasję, przygodę. 

Mamy nadzieję, że dokładnie z takim przeświadczeniem, młodzi odbiorcy sztuki teatralnej, opuścili kameralny dziedziniec - skutecznie zmotywowani do pochłonięcia niejednej wakacyjnej lektury.


    Wyślij do znajomegoWAKACYJNE SPOTKANIE Z KRAKOWSKIMI AKTORAMI W RAMACH „AKTYWNYCH WAKACJI”

W ramach „Aktywnych Wakacji” Biblioteka Publiczna w Łasku zaprosiła na dla naszych małych mieszkańców Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Aktorzy występujący na płycie Rynku Głównego w profesjonalny sposób rozbawiali zgromadzoną nie tylko młodą publiczność przedstawieniem: „Tajemnica zaginionych liter”. Odgrywane scenki miały również charakter edukacyjny, bowiem przedstawienie miało na celu uwrażliwić dzieci na potrzebę czytania i wiedzy, która za tym idzie. Baśniowe postaci, atrakcyjna fabuła i zaskakujące zwroty akcji spowodowały ciekawość młodego widza, która pozostała niezaspokojona do końca spektaklu. Bajka miała również przybliżyć dzieciom sposób funkcjonowania biblioteki oraz pokazać, że książki mają duszę.

Spotkanie z krakowskimi aktorami zostanie powtórzone 8 sierpnia spektaklem pt. „Magiczna Księga” na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców.
(W zależności od złych warunków pogodowych spotkanie może odbyć się w murach biblioteki (filii dla dzieci) w Łasku).


    Wyślij do znajomegoQuesting po łaskim parku z Biblioteką Publiczną (filia dla dzieci) i PIT-em

2 lipca Biblioteka Publiczna (filia dla dzieci) w Łasku wraz z Punktem Informacji Turystycznej zorganizowała wakacyjny „Questing – podróż w czasie po łaskim parku”. Uczestnikami tej plenerowej zabawy – zbliżonej zasadami do harcerskich podchodów – zostali uczniowie ze szkoły we Wrzeszczewicach i Bałuczu. Trasa, którą przemierzali mali poszukiwacze historycznych zagadek i lokalnych legend, zakamuflowana została w folderze – w formie rymowanych strof. Przykładowo:

Wejdź więc śmiało na most murowany,
Który 70 lat temu był jeszcze drewniany.
Płynie pod nim Grabia, w której ryb jest krocie,
Możesz w niej złowić szczupaki, leszcze oraz płocie.

Podążając ścieżką edukacyjną dzieci poznawały walory przyrodnicze tutejszego parku, a przy okazji dostały świetną lekcję ekologicznego savoir-vivre’u. Również warunki plenerowe stały się inspiracją dla młodzieży do poszukiwania praktycznych rozwiązań: w roli usztywnienia kartki z treścią questingu wystąpiła rzeczna kładka, kamień, plecy koleżanki/kolegi, czy skrawek parkowej ławki. Warto dodać, że questowiczom niestraszna była inwazja tutejszych komarów – każdy z uczestników został bowiem „uzbrojony” w perfum skutecznie je odstraszający. Na przyrodniczej ścieżce stanęli jednak inni przedstawiciele parkowej fauny – żaby, ryby, kaczki, tuż za parkiem – czekał dostojny łabędź. Największą motywacją dla dzieciaków okazała się, rzecz jasna, ukryta na końcu trasy - nagroda. Schowana pod trawiastą pierzynką pieczątka oraz słodki skarb to zwieńczenie tej turystyczno-historycznej wakacyjnej przygody.


    Wyślij do znajomegoTeatr z Krakowa w Bibliotece Publicznej

14 maja Biblioteka Publiczna w Łasku (Filia dla dzieci) zaprosiła w swe mury Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Młodzi aktorzy w prześmieszny sposób przekonywali młodych czytelników, jak cenne jest czytanie książek, dlaczego warto czytać, i w ogóle - czego uczy nas literatura. Co istotne – wiedzę tę artyści przemycili zupełnie nienachalnie, bez pouczających sformułowań, w formie żartobliwej opowieści o różowym króliczku.

Przedstawienie, pt. „Magiczna księga” okazało się podróżą po kartach literatury dziecięcej, przede wszystkim – znanych baśni. W ten sposób dzieci przypomniały sobie historię dziewczynki z zapałkami, Jasia i Małgosi, Roszpunki, itp.

Mali adepci sztuki czytelniczej zostali zaktywizowani przez krakowskich aktorów do tego stopnia, że niejako sami stali się elementami fabuły - bohaterami rozgrywającej się na scenie opowieści. Ten sposób zainteresowania publiczności sprawił, że dzieci na długo zapamiętają przesłanie przedstawienia: „Czytanie wzbogaca człowieka”.


    Wyślij do znajomegoWRAZ Z BIBLIOTEKĄ DLA DZIECI RUSZYŁA „KOLOROWA LOKOMOTYWA”

9 maja Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku, wyjechali na wycieczkę do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz działającym przy nim – Domu Papiernika.

Na spotkaniu prowadzonym przez specjalistę papiernictwa, pracownika Politechniki Łódzkiej i założyciela Domu Papiernika – Ryszarda Uljańskiego został zaprezentowany proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatu mogli przekonać się na własne oczy, jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna, i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do stworzenia papieru zostały wykorzystane zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne. Użyte materiały zostały poddane fizycznemu recyclingowi.

Drugą część spotkania w Domu Papiernika wypełniły warsztaty plastyczne. Dzieci wycinały figurki ptaszków, oklejając je ekologicznymi materiałami: starymi gazetami, skrawkami materiałów, papierem czerpanym.

Z kolei na zajęciach w Muzeum Włókiennictwa dzieci wykonywały w grupach skrzydła do kostiumu dla papugi. Przy tworzeniu tego stroju wykorzystano bibułę, krepinę oraz kolorowy papier. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie ok. 20 ptasich piór.

Dominujący na zajęciach ptasi motyw nawiązuje do wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”, a na kanwie tego utworu powstanie – na zakończenie projektu – przedstawienie teatralne w wykonaniu małych „pasażerów” Kolorowej Lokomotywy.


    Wyślij do znajomegoProfesjonalny fotograf w Filii dla dzieci

W ramach zajęć „Niezła sztuka” do Biblioteki Publicznej w Łasku zawitał Tomasz Grala, zduńskowolski artysta fotograf. Ideą spotkania było udowodnienie dzieciom, że wbrew pozorom profesja fotografa do lekkich nie należy. Na własnej skórze przekonał się o tym jeden z uczniów, próbując, zaledwie przez krótką chwilę, ponosić kilkunastokilogramowy niezbędnik fotografa.

Uczestnicy spotkania - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku - na podstawie fotograficznych dzieł Grali wskazywali na trudność, powstającą przy wykonaniu konkretnego ujęcia. Przy okazji, podczas analizy odbitek, dzieci same wyodrębniły cechy profesjonalnego fotografa: refleks, cierpliwość, kreatywność, umiejętność obserwacji i sprawność fizyczną.

Biblioteczny gość zaprezentował dzieciom zawartość swojej ciężkiej torby, omawiając poszczególne „komponenty aparatu”. Najdziwniejszym składnikiem z całego fotograficznego ekwipunku okazała się… gruszka, identyczna jak ta, którą stosuje się do czyszczenia niemowlęcych nosków.

Luźnej pogadance o sztuce wizualnej towarzyszyły także specjalne zadania, przygotowane przez samego fotografa. Wśród nich - zdecydowanie najzabawniejszym - okazało się składanie blendy (ekranu odblaskowego). Zwieńczeniem zajęć o jednej ze sztuk wizualnych były przygotowane przez dzieci pytania, począwszy od tych dotyczących tajników fotografii, poprzez te, sięgające początków pasji, na bardziej „prywatnych” skończywszy.

W związku z faktem, że spotkanie odbyło się w czytelni biblioteki nie mogło zabraknąć również akcentu czytelniczego: Tomasz Grala wspólnie z uczennicą odczytał wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa”.

Jednak najistotniejszą myślą, wyniesioną z tego twórczego spotkania, były powtarzane po wielokroć przez fotografa słowa: „Fotografia zaczyna się w głowie…”

Prace Tomasza Grali można znaleźć na stronie internetowej: www.tomaszgrala.pl oraz na facebooku – na jego oficjalnym fanpage’u.


    Wyślij do znajomegoŚladami Koziołka Matołka

11 marca zaprosiłyśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 1 na wirtualną podróż do Pacanowa. A w Pacanowie – wiadomo – kozy kują… Wiadomo też, że miejscowość tę rozsławiła legendarna postać Koziołka Matołka. Dlatego właśnie ów bohater stał się tematem zajęć w bibliotece, na których dzieci dowiedziały się, m.in. skąd wywodzi się nazwa koziołka, dlaczego jego przygody są nierealne, gdzie leży Pacanów i jakie atrakcje obecnie oferuje to miasteczko.

Po wirtualnym spacerze w Europejskim Centrum Bajki na dzieci czekał deser w postaci bajki o niezgułowatym koziołku oraz – jak na bibliotekę przystało – czytanie fragmentów przygód, wymyślonych przez Kornela Makuszyńskiego i zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Warto dodać, że historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie, a sam bohater liczy już 81 lat!


    Wyślij do znajomego„Kolorowa Lokomotywa” w Bibliotece Publicznej

9 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku wezmą udział w projekcie ekologiczno-artystycznym „KOLOROWA LOKOMOTYWA”, finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury Instytucji samorządu Województwa Łódzkiego. Wiosenna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Poznaj łódzką małą ojczyznę". W projekcie wezmą udział 42 grupy dzieci z 42 gmin województwa łódzkiego. Na projekt składają się warsztaty, konkursy i prelekcje. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzać w młodych ludziach potrzebę zgłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne i obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. Nazwa projektu nawiązuje do tuwimowskiej „Lokomotywy”, z całą jej barwnością, złożonością i bogactwem zdarzeń, jakie pociąga. Każde postępujące po sobie spotkanie artystyczne to kolejny wagon kolorowej lokomotywy.

Przez okres czterech miesięcy dzieci z województwa łódzkiego będą uczestniczyły w sześciu rodzajach warsztatów. Dla uczestników projektu rozpisane zostaną trzy konkursy: konkurs na kostium, scenografię ekologiczną, konkurs na wykonanie i grę aktorską w spektaklu inspirowanym wierszem J. Tuwima „Ptasie radio”. Dodatkowo ogłoszony zostanie konkurs na scenariusz spektaklu do wiersza „Ptasie radio” skierowany do nauczycieli i animatorów kultury z placówek partnerskich. Prace nagrodzone: kostiumy i elementy scenografii zostaną wyeksponowane na Wystawie Finałowej w Galerii Łódzkiego Domu Kultury

Pierwsze Warsztaty odbędą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi:

– z tkaniny i koronki

– Warsztaty w Domu Papiernika – odzyskiwania i produkcji papieru.


    Wyślij do znajomegoPodsumowanie ferii w Bibliotece Publicznej

W tym roku Filia Biblioteki Publicznej dla dzieci w Łasku przygotowała Biblioteczną Feriadę 2014 w ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Dlatego właśnie na naszych feriowych zajęciach kładliśmy nacisk na głośne czytanie, głównie bajek inspirowanych starymi - nieco zakurzonymi - kreskówkami. Udowodniliśmy, że czytać każdy może: bo czytały nie tylko bibliotekarki, ale i chętne dzieci, czytały nawet mamy, które wraz ze swoimi pociechami zawitały do naszego książkowego królestwa. Każda opowieść, jak i każdy bohater został najpierw szczegółowo scharakteryzowany, również pod kątem związanych z nim ciekawostek: dzieci dowiedziały się, m. in. że w Bielsku-Białej istnieje ulica Reksia, maskotka Krecika poleciała w kosmos, a w Pacanowie funkcjonuje Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.
Następnie dzieci przenosiły konkretną postać na papier, malując ją samodzielnie, kolorując lub… kalkując. W ten sposób w naszej małej galeryjce zagościł polski Reksio i Koziołek Matołek, czeski Krecik, rosyjski Wilk i zając, a także angielski Kubuś Puchatek. Oprócz lektury czytanej na głos, na małych czytelników czekały krótkie filmowe seanse, podsumowujące niejako zajęcia poświęcone konkretnemu bohaterowi.
Na początku ferii – w Dzień Babci i Dziadka wykonywaliśmy kolorowe laurki, opatrując je oryginalnie skomponowanymi życzeniami.
Natomiast zwieńczenie feriowych zajęć w bibliotece wypadło śpiewająco! Zorganizowane po raz kolejny karaoke przyciągnęło – jak zwykle zresztą – wielu małych melomanów. Muzyka stworzyła idealne warunki do integracji, zabawy oraz naprawdę przyjemnego zimowego odpoczynku


    Wyślij do znajomegoŚwiąteczne spotkania w bibliotece

Od kilku tygodni Biblioteka Publiczna w Łasku – filia dla dzieci prowadzi świąteczne spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Warto zauważyć, że każde z tych zajęć prowadzone są w inny sposób, uwzględniający przede wszystkim wiek dzieci. 3-latki z Przedszkola nr 3 („Misiaczek”) zostały zapoznane ze świątecznymi zwyczajami za pomocą – specjalnie w tym celu przygotowanej - multimedialnej prezentacji, wizualizującej wszelkie bożonarodzeniowe symbole. Dla maluszków przygotowaliśmy także część muzyczną, oczywiście, również utrzymaną w świątecznym klimacie.
5-latki z tego samego przedszkola miały do wykonania ponadto dekorację choinki, ale takiej niezwykłej, napisanej wierszem przez Ludwika Jerzego Kerna. Dzieciaki w mikołajkowych czapeczkach z błyskiem w oku opowiadały o swoich wymarzonych prezentach.
Wszystkie dzieci wysłuchały zabawnego „Listu do św. Mikołaja”, autorstwa Wiesława Drabika oraz obejrzały zimową wystawę dziecięcej literatury.
Dokładnie w Mikołajki odwiedziła nas również roześmiana grupa dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Łasku. Przy nastrojowym dźwięku kolęd mali czytelnicy ubierali naszą biblioteczną choinkę.
12 grudnia – odwiedzili nas uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej w Wiewiórczynie. Wspólnie wykonaliśmy długi jak wąż boa i kolorowy jak tęcza – łańcuch choinkowy, symbolizujący niezwykłą więź, przyjaźń, sympatię. Dla tych uczniów przygotowaliśmy specjalne gwiazdkowe kolędowanie. Świąteczny akompaniament zapewnił uczeń PG nr 1 w Łasku – Przemysław Frąc, który profesjonalnie przygotował się do występu. A tym samym nas – słuchaczy wprawił w pełne magii i cudowności oczekiwanie na te wyjątkowe dni – Święta Bożego Narodzenia…


    Wyślij do znajomegoJęzyk to twój paszport - ucz się języków


    Wyślij do znajomego„JESIENNE INSPIRACJE” wystawa prac dzieci z grupy „Kwiatuszki” z Przedszkola Publicznego nr 4 w Kolumnie

Borowiku, borowiku znajdź się dzisiaj w naszym koszyku!

Z tym jesiennym wiatrem, tańczą sobie liście, tańczą sobie tańcza złote pomarańczowe, tańczą nam złociste.

Wesoło jesienią w ogródku na grządce, Tu ruda marchewka tam strączek… Tu dynia, jak słońce Tam główka sałaty, a w kącie ogórek wąsaty…


    Wyślij do znajomegoTańczące Kasztanki w Filii dla dzieci

Na początku listopada 4-latki z Przedszkola nr 3 „Misiaczek” przydreptały (mimo jesiennego deszczu) do naszej, przybranej w jesienne akcenty, biblioteki. Rozmawialiśmy i uczyliśmy się – a jakże! – o „Darach jesieni”. Przygotowana specjalnie na te zajęcia prezentacja multimedialna przybliżyła przedszkolakom najważniejsze zwiastuny tej pory roku, m. in. owoce, zwierzęta, kwiaty, zjawiska i kolorystykę jesiennego świata. Dzieci wysłuchały także kilku wierszy o grzybobraniu, babim lecie i jeżyku. Zamiast tańczyć deszczową piosenkę – dzieci wykonywały również w rytm piosenki – odprężające masażyki na plecach swoich koleżanek i kolegów. Na koniec zatańczyliśmy wspólnie „Taniec kasztanków”, do tekstu Bolesława Kołodziejskiego i w rytm jego muzyki.

Było wesoło i bardzo, baardzo, baaardzo… jesiennie!


    Wyślij do znajomegoDuszki, stworki i potworki w bibliotece dla dzieci

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…?”
W tak mrocznych okolicznościach przebiegały spotkania w filii dla dzieci Biblioteki Publicznej. Spotkania dla przedszkolaków i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przybliżały ideę kontrowersyjnego święta Halloween oraz polską tradycję Wszystkich Świętych. Mimo kilku podobieństw rozdzieliłyśmy obie te uroczystości, oddzielając opowieści o upiornych zwyczajach od smutku i refleksji. Dzieci mogły zwiedzić biblioteczny ZAMEK STRACHU, obfitujący w duchy, nietoperze, czaszki, zwisające pająki, dynie, dracule i inne groźne zjawy. Wysłuchały także przerażającego wiersza Natalii Usenko, pt: „Upiorny zamek” oraz opowieści o czarownicy Winnie i jej czarnym kocie. Na deser biblioteka dla dzieci zaserwowała gościom ekranizację bajki o sympatycznym żółwiku – Franklinie.
W ostatnich dniach października odwiedziły nas następujące grupy: 6-latki z Przedszkola nr 1 (naprawdę upiornie przebrane), 5-latki z Przedszkola nr 3 oraz 3-,4- i 5-latki z Przedszkola nr 5 w Łasku. Dla dorosłych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku przygotowałyśmy halloweenowe zagadki oraz prezentację multimedialną rodem z horroru, na wzór amerykańskich „scary farm”.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o naszym pięknym, choć bardzo smutnym, Święcie Zmarłych. Wszyscy nasi goście wysłuchali wzruszającego liryku Marii Czerkawskiej, pt. „Zaduszki” oraz wiersza Józefa Krajeńskiego – „Grób Nieznanego Żołnierza”.
Uzupełnieniem spotkań była wystawa - mrożącej krew w żyłach - literatury – o duchach, czarownicach, mumiach, itp. Tajemniczość i magię spotkania spotęgowały ponadto przebrania pań bibliotekarek (zajęcia poprowadziły w czarodziejskich sukniach i kapeluszach a’la Harry Potter), prawdziwy dyniowy lampion, a także zapalone gdzieniegdzie świece, rozjaśniające nieco ten niepokojący biblioteczny mrok….


    Wyślij do znajomego„Noc detektywów”  w bibliotece

Grupy dzieci uzbrojonych w latarki przemierzały Łask wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu skarbu – skrzyni ze sztabkami złota. W rozmaitych miejscach (kościół św. Ducha, stadion OSiR, komisariat Policji, Straż Pożarna, park miejski, cmentarz) mali poszukiwacze odnajdywali wskazówki w postaci różnorodnych  logicznych łamigłówek, przybliżających ich do zdobycia celu. Przeprowadzeniem „Nocy detektywów” zajął się Krzysztof Petek - pisarz i dziennikarz, autor ponad dwudziestu książek przygodowych i sensacyjnych, adept sztuk walki, uczestnik wypraw do Amazonii, uczestnik syberyjskiej i dalekowschodniej ekspedycji „Śladami polskich badaczy Syberii”, gdzie asystował Jackowi Pałkiewiczowi, eksploratorowi, odkrywcy źródeł Amazonki. Pan Krzysztof, który w porozumieniu z Biblioteką Publiczną w Łasku organizuje imprezę, zapytany o cel takich działań, powiedział: Chcę młodym ludziom pokazać alternatywę dla bezmyślnego spędzania wakacji pod budką z piwem. Chcę, aby zrozumieli, że myślenie, zdobywanie wiedzy o świecie, stawianie sobie wymagań intelektualnych i fizycznych, to doskonały sposób na ciekawe życie. W Łasku prowadzę po raz kolejny „Noc detektywów”, aby młodych ludzi skłonić do porzucenia bezrefleksyjnego funkcjonowania…” Wspomniane wyżej wydarzenie okazało się ekscytujące także ze względu na nietypową porę dnia, możliwość spędzenia nocy w bibliotece i perspektywę wspólnej degustacji pizzy w czytelni dla dzieci. „Noc detektywów”, oprócz sensacyjnych poszukiwań, przeplatana była równie ciekawymi epizodami: kurs samoobrony, wspólne śpiewogranie przy dźwiękach gitary i fotograficzna relacja z głębi niezwykłej Amazonii. Warto wspomnieć, że ta nietypowa forma wakacji została przeprowadzona w ramach akcji „AKTYWNE WAKACJE”,finansowanej przez Urząd Miasta w Łasku. Z całego serca dziękujemy także łaskiej Policji, Straży Pożarnej i harcerzom, za pomoc organizację i zapewnienie bezpieczeństwa podczas naszej niezwykłej bibliotecznej przygody. Reasumując –  „Noc detektywów” to największe wydarzenie biblioteczne dla dzieci (7-14 lat) w tym roku. Największe pod względem wywołanych emocji, przygód, tajemnic i wielkiej zespołowej radości.


    Wyślij do znajomegoDzieci poznają historię łaskiego parku metodą Questingu

Odkrywanie dziedzictwa miejsca, turystyka z zagadkami, to najczęściej spotykane określenia na questing, którego istotą jest poruszanie się po nieoznakowanych szlakach (questach). Tę właśnie metodę zwiedzania obrała sobie łaska biblioteka, organizując wycieczkę dla dzieci po Parku Miejskim im. Rodu Łaskich.  Zaopatrzeni w foldery z questami, wodę i spray na komary, w czwartkowy ranek wyruszyliśmy odkrywać tajemnicze oblicze łaskiego parku.  Kierując się wskazówkami zawartymi w queście, wyruszyliśmy na szlak, usiany wieloma zagadkami, rebusami i łamigłówkami. Rozwiązując zadania, uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale poznawali też historię naszego parku. Mogli się również dowiedzieć, jaka roślinność porasta ten teren i poznać zwierzęta, zamieszkujące  tę okolicę. Trasa doprowadziła uczestników pod boczną bramę OSiR-u, gdzie ukryty był skarb w postaci pieczątki. Jej odbicie na folderze stanowiło potwierdzenie przebycia questu.

Po wyczerpującej eskapadzie, która zmęczyła nie tylko ciało, ale i umysł piechurów, udaliśmy się na ognisko z kiełbaskami. Urozmaiceniem naszego minibiwaku było malowanie buzi. Najedzeni, wypoczęci i kolorowi, zakończyliśmy naszą przygodę w bibliotece.


    Wyślij do znajomego"Śluby" w bibliotece

Dzisiaj w Bibliotece Publicznej (filia dla dzieci) odbyły się bardzo ważne, a jednocześnie śmieszne uroczystości. Uczestnicy zajęć, pt. "Aktywne Wakacje w Bibliotece", niczym na koloniach, zawierali przedziwne, czasem absurdalne związki małżeńskie.

W samodzielnie przygotowanych na tę okoliczność zabawnych, ale i całkiem poważnych przebraniach dzieci powtarzały zabawne słowa przysięgi, typu:

 "Najdroższa Smerfetko, biorę sobie Ciebie za Żonę i ślubuję Ci gotować lepiej niż Łasuch, chronić przed Gargamelem, dawać rady skuteczniejsze niż Ważniak i Papa Smerf razem wzięci..."

Dzieci same zadbały, by na bibliotecznych ślubach nie zabrakło prawdziwych ślubnych akcentów: obrączki, Marsz Mendelsohna, świadkowie, ksiądz, wiązanki kwiatów, pamiątkowe zdjęcia z rodziną, życzenia, a po ślubach - prawdziwa weselna uczta. Przy dźwiękach typowo weselnych przebojów dzieci zasiadły za stołem i z uśmiechem na ustach delektowały się przygotowanym słodkim poczęstunkiem.

Rozrywka tego typu okazała się doskonałą odskocznią od zajęć ściśle dydaktycznych. Po wcześniejszym dyktandzie, recytowaniu wierszyków łamiących języki, bajkopisaniu i różnorodnych zajęciach plastycznych taka forma zabawy była prawdziwym strzałem w dziesiątkę, a tym samym prześmieszną wakacyjną przygodą.


    Wyślij do znajomegoKrólowa kwiatów w Bibliotece

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku poznawali dziś jeden z najpiękniejszych kwiatów - różę. 

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej i nawiązywało do zbliżającego się w ten weekend I Festiwalu Róż.

W trakcie krótkiego wykładu, który przebiegał w miłej atmosferze, słuchacze mogli nie tylko poznać historię róży, ale także dowiedzieć się ciekawostek na jej temat, m.in. skąd pochodzi róża, jakie jest jej znaczenie i symbolika, ile istnieje odmian oraz wiele innych.

Urozmaiceniem spotkania było czytanie fragmentu bajki „Mały Książę”, której jednym z kluczowych bohaterów jest róża.

Na koniec spotkania wychowankowie ŚDS na korytarzu biblioteki oglądali wystawę poświęconą w całości królowej kwiatów.

    Wyślij do znajomegoPomarańczowa pantera

W ramach "Aktywnych Wakacji" Biblioteka Publiczna w Łasku (Filia dla dzieci) zaprosiła w swe progi Teatr "Duet" z Krakowa. Aktorzy występujący w dziecięcej książnicy w profesjonalny sposób rozbawili licznie zgromadzoną publiczność przedstawieniem pt.: "Pomarańczowa pantera".

Odgrywane scenki miały również charakter edukacyjny, bowiem najmłodsi uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że najpierw liczą się obowiązki, a potem - przyjemności. Aktorzy wyjaśnili, na czym polega wyobraźnia, podkreślali konieczność nauki języków obcych, poprzez zaproszenie do wspólnego tańca zaktywizowali dzieci i rodziców.

    Wyślij do znajomegoRok 2013 to rok Tuwima
więc i u nas nie mogło zabraknąć tejże postaci.… Bo i Tuwim w książce, na wystawie, i w piosence… Ilustrowane wiersze Tuwima uśmiechają się z kolorowych ścian… Z okazji obchodów Roku Tuwima zaprosiliśmy do naszej biblioteki wielu gości. W maju odwiedziła nas grupka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łasku Podczas spotkania w książnicy przybliżyliśmy im sylwetkę Juliana Tuwima, zaprezentowaliśmy kilka jego utworów (zarówno w formie czytanej jak i śpiewanej!). Ponadto goście z WTZ tworzyli ilustrację do utworu „Rzepka”, a potem – podobnie zresztą jak bohaterowie wiersza – wspólnymi siłami odtwarzali kolejność postaci biorących udział w zmaganiach z tym dorodnym, lecz nieco uciążliwym warzywem. Oczywiście Tuwima nie mogło zabraknąć na spotkaniach z dziećmi. Tym razem DZIECI DZIECIOM przygotowały wspaniałe przedstawienia, oparte na recytacji najznakomitszych wierszy Pana Juliana. Mali aktorzy (z Przedszkola nr 5 w Łasku) zachwycali nie tylko talentem oratorskim, ale także wspaniałymi wielobarwnymi kostiumami. Słuchacze (uczniowie kl „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1) mogli podziwiać teatralne wykonanie wierszy; „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Bambo”, „Lokomotywa”, „Okulary” i „Rzepka”. Przeżyjmy te chwile jeszcze raz – zerkając do kolorowej galeryjki! Natomiast przedszkolaki z Przedszkola nr 6 w Łasku poznali krótki życiorys Pana Tuwima, wspólnie wyrecytowaliśmy znane i lubiane utwory a na zakończenie nasi mali goście wczuli się w role i wspólnie odtworzyliśmy metodą dramy mini przedstawienie o rzepce. Uwieńczeniem naszych Tuwimowskich spotkań jest przepiękna i niezwykle kolorowawystawa wystawa z Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. „Z TUWIMEM WESELEJ” . Wszyscy bawiliśmy się tak jak zapewne życzyłby sobie sam Pana Julian Tuwim.

    Wyślij do znajomegoBezpieczny Internet dla przedszkolaków, czyli Necio.pl
Dzisiaj w Bibliotece Publicznej – w Filii dla dzieci odbyło się innowacyjne spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola nr 5 poświęcone bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Pogadanka na temat komputera, jego części i funkcji została podsumowana wizualizacją Internetu, stworzoną przy pomocy kłębka włóczki i… dzieci. Dzięki metodzie Klanzy dzieci same zdefiniowały i zobrazowały abstrakcyjne pojęcie wirtualnej sieci. Przedszkolaki wysłuchały także interesującej bajeczki o robociku – NECIU, dowiedziały się, czym są złe SIECIUCHY i dlaczego warto korzystać z Internetu. Na zakończenie spotkania, czekała na maluchów niespodzianka – papierowa figurka Necia do samodzielnego złożenia.
Warto dodać, że już dużo wcześniej w naszej bibliotece prowadziłyśmy spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat bezpieczeństwa w sieci - (SIECIAKI.PL). Dzisiejsze spotkanie było jednak pierwszym tego typu, przeznaczonym dla dzieci w wieku 4-6 lat. Dlatego też realizacja tematu została przeprowadzona w myśl zasady: „nauka przez zabawę”.

    Wyślij do znajomegoDzieci dzieciom, czyli przedstawienia o Tuwimie…
Rok 2013. Maj. U nas pełno Tuwima… Bo i Tuwim w książce, na wystawie, i w piosence… Ilustrowane wiersze Tuwima uśmiechają się z kolorowych ścian… Tuwim, Tuwim i Tuwim... Wspominany, podziwiany, szanowany… Oczywiście nie mogło zabraknąć go również na spotkaniach z dziećmi. Tym razem DZIECI DZIECIOM przygotowały wspaniałe przedstawienia, oparte na recytacji najznakomitszych wierszy Pana Juliana. Mali aktorzy (z Przedszkola nr 5 w Łasku) zachwycali nie tylko talentem oratorskim, ale także wspaniałymi wielobarwnymi kostiumami. Słuchacze (uczniowie kl „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1) mogli podziwiać teatralne wykonanie wierszy; „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Bambo”, „Lokomotywa”, „Okulary” i „Rzepka”. Przeżyjmy te chwile jeszcze raz – zerkając do kolorowej galeryjki!

    Wyślij do znajomegoTuwimowo
Z okazji obchodów Roku Tuwima zaprosiliśmy do naszej biblioteki wielu gości. W maju odwiedziła nas grupka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łasku.
Podczas spotkania w książnicy przybliżyliśmy im sylwetkę Juliana Tuwima, zaprezentowaliśmy kilka jego utworów (zarówno w formie czytanej jak i śpiewanej!). Ponadto goście z WTZ tworzyli ilustrację do utworu „Rzepka”, a potem – podobnie zresztą jak bohaterowie wiersza – wspólnymi siłami odtwarzali kolejność postaci biorących udział w zmaganiach z tym dorodnym, lecz nieco uciążliwym warzywem. Test ze znajomości utworu tego, jak i „Zosi-Samosi, „Bambo” i „Okularów” nasi słuchacze zaliczyli śpiewająco!
Dosłownie i w przenośni…

    Wyślij do znajomegoWiosenne spotkanie
No i nareszcie przyszła do nas! Nie nadjechała furą, nie przyleciała samolotem, nie przyjechała też na hulajnodze.
Przyszła pieszo...
Kto?
Oczywiście Pani WIOSNA!
 
Wpadła do naszych bibliotecznych zakątków z wielkim impetem, bowiem usłyszała, że na spotkanie z nią szykuje się grupa uczestników z łaskiego ŚDS. I tak się stało. Wizyta w bibliotece dla dzieci była poświęcona specyfice tej pięknej pory roku, jej symbolach i przysłowiach z nią związanych.. Niczym kwietniowe ptaszki śpiewaliśmy wiosenne piosenki i wysłuchaliśmy wiersza, pt: „Przyjście wiosny” Jana Brzechwy. Każdy z gości pokolorował jeden z symboli wiosny i przykleił go na wielkim plakacie.. Kropką nad „i” bibliotecznego spotkania było wspólne zdjęcie – oczywiście - z Panią WIOSNĄ.

    Wyślij do znajomegoSpotkanie z dziećmi w ramach lekcji bibliotecznej
12 kwietnia na lekcję biblioteczną przydreptały do nas dzieci z Przedszkola nr 6 w Łasku. Podczas rozmowy o istocie i funkcjonowaniu biblioteki nie mogło zabraknąć głośnego czytania. Pani Agnieszka zaprezentowała przedszkolakom tekst, pt: „Czy mi wierzysz? Książeczkę o mówieniu prawdy”, którego bohaterem był sympatyczny gorylek Floky. Pamiątką po opowieści o tym, że prawda zawsze zwycięża nad kłamstwem zostały obrazki z podobizną Floky’ego, pięknie pokolorowane przez naszych małych gości. Warto dodać, że dzieci, raczkujące dopiero po przestrzeni bibliotecznej wiedzy zwiedziły wszystkie zakamarki naszej książnicy, łącznie z wypożyczalnią, czytelnią dla dzieci i dorosłych, jak i obszernymi magazynami.
Mamy nadzieję, że taka wizyta zaowocuje wzrostem czytelnictwa u maluchów i będziemy mogły częściej spotykać te dzieci przy bibliotecznych regałach. Czekamy!

    Wyślij do znajomegoWielkanocne spotkanie
Tuż przed świętami Wielkiej Nocy zawitali do nas przesympatyczni goście z Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku. Dzięki opowieściom o tradycjach wielkanocnych, symbolach tego święta i wspólnym dekorowaniu papierowego koszyka poczuliśmy klimat świąt – i mimo nieciekawego krajobrazu za oknem – ciepło wiosny ;) Zwieńczeniem spotkania z zaprzyjaźnioną już z nami grupą były zagadki wielkanocne, obfitujące oczywiście w pytania o kurczaczki, pisanki, lukrowane baby, itp…

    Wyślij do znajomegoFilmowa Feriada w bibliotece dobiegła końca
Akcja „Ferie z filmem w bibliotece” została przygotowana w ramach programu „Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece” we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty oraz z programem „Jeden Świat. Kluby filmowe” zorganizowanym przy współpracy Centrum Edukacji Obywatelskiej. W tym celu wybraliśmy tematy, odnoszące się do współczesnych problemów, którymi nastolatki mogą mieć styczność, jak np. prostytucja, niewolnicza praca dzieci czy tak częsty problem zakażenia wirusem HIV. Problem ogólnie znany, lecz w wszelakich kręgach uznawany za tabu. Naszymi widzami w większości były dzieci, które przybyły do nas z opiekunką ze Świetlicy Środowiskowe nr 1 oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku. Materiały te pozwoliły nam kształtować w młodzieży nie tylko krytyczną, lecz także twórczą postawę wobec zjawisk kultury. Dzięki takim narzędziom jak film mogliśmy odwołać się nie tylko do sfery poznawczej, intelektualnej, lecz także, co szczególnie ważne, do emocji młodego człowieka. To dzięki takim filmom jak „Themi” – bohaterka, która zmarła na zakażenie wirusem HIV, czy „Punam” – mała dziewczynka z Nepalu, która musiała zajmować się domem i rodzeństwem, bo rodzice pracowali w kamieniołomach mogliśmy dać do myślenia naszym dzieciom w jak innym i szczęśliwszym żyjemy świecie. Mimo dość poważnego tematu naszych ferii nie zabrakło, także czasu poświęconemu rozrywce i przyjemności. Dla naszych stałych wielbicieli i miłośników gier fantasty, przygotowaliśmy trzydniowe potyczki, w grę: Warhammer: Inwazja, (począwszy od treningu dla początkujących poprzez eliminacje, aż skończywszy na finale). Nie zabrakło emocji, kłótni i słownych batalii, które towarzyszyły nam przez te trzy dni gry, ale o to właśnie chodziło, by wywołać masę emocji w naszych graczach. Dla zainteresowanych oraz nie w wtajemniczonych, w świat Fantasty i pragnących wkroczyć do krainy Warhammera, stanąć w oko w oko z wampirami, orkami, mrocznymi elfami i innymi stworami zapraszamy w nasze biblioteczne mury, gdzie regularnie spotyka się grupa naszych pasjonatów tejże gry. Lecz to nie wszystko, co przygotowaliśmy dla naszych feryjnych gości. W tak szczególny i zakochany dzień, jakim są, Walentynki gościliśmy „naszego” zaprzyjaźnionego Pana Marcina – fryzjera z salonu Fryzjerskiego na Osiedlu Przylesie. Pan Marcin, co roku odwiedza naszą placówkę, by na głowach naszych milusińskich tworzyć niepowtarzalne i oryginalne fryzjerskie dzieła. I tak tym razem wraz ze swoja koleżanka po fachu Panią Renatą zamienili naszą czytelnię w profesjonalne studio dziecięcych fryzur. Nasze małe modnisie z wielką chęcią poddawały się w ręce fachowca, aby w ten „miłosny” dzień wyglądać niebywale pięknie. Również, co miło, fryzjerskiej metamorfozie bardzo chętnie oddawała się męska część naszych czytelników. Na głowach pan Marcin z Panią Renatą wyczarowywali fantazyjne warkocze, fale i burze loków. Każda fryzura była inna i niepowtarzalna. A dla uczczenia tak, fajnego i szczególnego dnia jak Walentynki – Pan Marcin miał dla naszych gości przygotowane słodkie upominki, którymi były czekoladowe wafelki i tabliczki czekolady. Słodką Walentynkową atmosferę uwieńczyliśmy na naszych zdjęciach, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy do kolorowej galeryjki a Panu Marcinowi słodko dziękujemy i czekamy na następne spotkania i nowe fryzury.

    Wyślij do znajomegoWalentynkowy zawrót głowy w Bibliotece dla dzieci
W ten szczególny dzień w naszych murach gościliśmy Pana Marcina - fryzjera z salonu Fryzjerskiego na Oś. Przylesie. On to wraz ze swoją koleżanką po fachu Panią Renatą tworzyli niepowtarzalne i niebywale oryginalne fryzury na głowach naszych małych czytelników. W rannych godzinach czytelnia dla dzieci zamieniła się w profesjonalne studio dziecięcych fryzur. Nasze małe modnisie z wielką chęcią poddawały się w ręce fachowca, aby w ten „miłosny” dzień wyglądać niebywale pięknie. Również fryzjerskiej metamorfozie bardzo chętnie oddawała się męska część naszych czytelników. Na głowach Pan Marcin w raz z Panią Renatą wyczarowywali fantazyjne warkocze, fale i burze loków. Każda fryzura była inna i niepowtarzalna. Dla uczczenia tak fajnego i szczególnego dnia jak Walentynki - Pan Marcin miał dla naszych gości przygotowane słodkie upominki, którymi były czekoladowe wafelki i czekolady. Walentynkową atmosferę uwieńczyliśmy na naszych zdjęciach, do których obejrzenia serdecznie zapraszamy a Panu Marcinowi słodko dziękujemy i czekamy na następne spotkania i nowe fryzury.

    Wyślij do znajomegoTurniej gier fantasty w bibliotece
Współczesna młodzież już dawno pożegnała się z szachami, chińczykiem czy brydżem. Mogliśmy się o tym przekonać na turnieju zorganizowanym w Bibliotece Publicznej w pierwszych dniach ferii zimowych. Wysłużone i niemodne „planszówki” zastąpiła
Warhammer: Inwazja. Potyczki trwały 3 dni, od treningu począwszy, poprzez eliminacje, aż do finału. Nie zabrakło emocji, kłótni i słownych batalii, ale to przecież właśnie o to chodziło Może kilka słów wyjaśnienia „o co w ogóle chodzi”… Jest to świetna fabularna gra karciana fantasy (LCG). Wielokrotnie uhonorowana nagrodami na całym świecie. Gra, podczas której gracz przenosi się do Starego Świata, gdzie toczy zaciekłe epickie walki. Do dyspozycji mamy talie, obrazujące 6 ras: Imperium, Krasnoludów, Wysokich elfów (są to karty porządku), Orków, Mrocznych elfów, Chaosu (karty zniszczenia). Ponadto mamy Znaczniki obrażeń i zasobów oraz znaczniki płonięcia oraz Stolicę. Stolica, którą bronimy została podzielona na strefy (Królestwo/Pole Bitwy/Misja). Każda z tych stref przeznaczona jest to danego celu i spełnia inna rolę (surowce/atak/dociąg kart). Gracz musi dobrze wywarzać atak i rozwój ekonomiczny, by móc finansować zagrywane karty, jednocześnie broniąc się na kilku frontach. Wielokrotnie kluczem do zwycięstwa nie jest jedynie potęga militarna, a wyniszczony wróg, który nie ma środków by się skutecznie bronić, nie mówiąc już o ataku.
Dla laika, nie wtajemniczonego w świat Fantasy, wydaje się to wielce skomplikowane, ale z drugiej strony bardzo intrygujące. Jeżeli ktoś ma ochotę wkroczyć do krainy Warhammera, to zapraszamy do biblioteki, gdzie regularnie spotyka się grupa pasjonatów tej gry.
Resumując: jeśli szukasz gry, w którą mógłbyś pograć z przyjaciółmi, która nie znudzi się po kilku partiach i nie wydasz na nią ostatniego grosza, to Warhammer: Inwazja jest odpowiedzią.

    Wyślij do znajomegoMAGIA ŚWIĄTECZNYCH KARTEK
Za oknem jesienne liście tańczą w kolorowych barwach deszczu tworząc atmosferę ciepła a w naszych murach czuć już zapach świątecznej aury. Tu i ówdzie czuć wkradający się posmak najpiękniejszych świąt, z nieobliczalnym klimatem ciepła i iskrzących świec, pachnących piernikiem choinek i miłości wypływającej z naszych serc. To czas na kartki, życzenia świadczące o pamięci o bliskich i przyjaciołach, o tych z daleka i tych za ścianą, oraz na wysłanie świątecznej kartki, która z takim impetem została wyparta przez sms lub krótkie e-maile. Kartki świąteczne to czar, miłość i piękno, które świadczy o szlachetności, szacunku do drugiej osoby, o niezapomnianej tradycji piękna świąt. To dzięki kartce możemy przesłać „pachnący świętem i igliwiem” opłatek z naszego stołu i podzielić się magią i czarem świąt. W związku z tym pragniemy zaszczepić młodym osobom modę na pisanie i robienie własnoręcznych kartek.

W erze telefonów komórkowych oraz internetu mało kto ręcznie pisze życzenia. Wszyscy jesteśmy zabiegani i zapominamy o świątecznej magii. A właśnie ta magia sprawia, że Święta są niezwykłe. Nawet ci nieliczni, którzy wysyłają bliskim życzenia w formie papierowej zapomnieli dawno co wiązało się z pisaniem życzeń. Teraz kartki są gotowe, życzenia nadrukowane, przygotowana ozdobna koperta przygotowana, podpisy składane w biegu i w biegu wysyłane życzenia, niejednokrotnie w przeddzień Wigilii. A jak to było kiedyś?...

„…Dawno, dawno temu kiedy dzieci wierzyły w Mikołaja, kiedy w grudniu śnieg był po kolana, gdy saniami jechał kulik a kartki robiło się ręcznie, wtedy były prawdziwe święta . Wystarczyły proste materiały i bardzo, bardzo dużo inwencji. W przygotowaniu życzeń uczestniczyły dzieci, które pod nadzorem mamy wycinały, wydzierały i przyklejały. Pracom tym towarzyszył zapach pieczonych pierników i migający ogień z kominka. Tak zaczynały się przygotowania do tych najpiękniejszych w roku dni. Gdy kartki były przygotowane trzeba było ułożyć życzenia Świąteczne. Nikt nie myślał, żeby iść na łatwiznę i wszystkim napisać to samo. Dla każdego życzenia przygotowywane były indywidualnie. Teksty powstawały przez wiele zimowych wieczorów, każdy obdarowany miał pewność, że choć przez chwilę był tą najważniejszą osobą. Osobą o której się myśli i której życzy się naprawdę wszystkiego najlepszego…”

W związku z tym pragniemy prosić dzieci, aby pomogły nam (bibliotece) stworzyć tę niepowtarzalną magię świąt, a kartki które będą wykonane przez małe rączki i płynące prosto z serca będą cieszyć oczy wszystkich naszych czytelników tych maluczkich i tych nieco starszych. Zapraszamy do współpracy.

    Wyślij do znajomegoMISIOWE SPOTKANIA W BIBLIOTECE
Za co kochamy Misie – to pytanie, na które z nieograniczoną radością i miłością odpowiadały dzieci goszczące w bibliotecznych murach. Przez dwa dni gościliśmy najmłodszych czytelników, którzy wraz z nami uczęszczali w MISIOWYM święcie. Pierwszymi gośćmi były maluchy z Przedszkola w Dobroniu, które specjalnie w ten pluszowy dzień przyjechały do naszej biblioteki, aby podzielić się swą miłością do MISIÓW. Drugimi szczególnymi gośćmi były dzieci z Przedszkola nr 5 w Łasku,( gr. Biedronek i Żabek). Wszyscy wspólnie odpowiedzieliśmy za co kochamy pluszowego przyjaciela, wyczarowaliśmy magiczny uśmiech dla MISIA i z zaciekawieniem wysłuchaliśmy przesympatycznej opowieści pt. „Uśmiechnij się MISIU”. Na pamiątkę każde dziecko własnoręcznie pokolorowało papierowy balonik, który przykleiliśmy na podobiźnie uśmiechniętego MISIA. Zakończeniem naszego bibliotecznego misiowego spotkania, było obejrzenie przygód Misia Uszatka, którego kochaja wszystkie dzieci. Spotkanie zostało zwieńczone wspólna fotografią (a jakże) z cudownym miłośnikiem miodu w tle. Biblioteka składa misiowe podziękowanie dla naszych milusińskich gości.

    Wyślij do znajomegoJESIENNE SPOTKANIE
10 października w dziecięcych murach łaskiej biblioteki gościliśmy dzieci z Przedszkola nr 5 w Łasku grupę „Misiaczków”. Na początku naszego jesiennego spotkania czekał na dzieci tajemniczy list, od Królowej Książek. W nim to Królowa prosiła małych czytelników o szanowanie, czytanie i kochanie książek. Wszyscy wspólnie przyrzekli, że stają się przyjaciółmi książek, w co Królowa uwierzyła z całego serca.
Następnie z wielkim zainteresowaniem wysłuchały opowiadania „Jesienne liście”, co stało się dla nich inspiracją do pokolorowania liści barwami jesieni, a następnie udekorowania nimi drzewa, które na nich czekało w bibliotece. Uwieńczeniem naszego spotkania było obejrzenie niecodziennej wystawy pt. „Ala ma kota” czyli elementarzy z całego świata. Wśród dzieci największe zainteresowanie wzbudziły książki w języku hebrajskim, arabskim i japońskim, głównie za dziwny i zarazem trudny kształt liter i sposób ich czytania, gdyż książki te czyta się od prawej do lewej strony.
W wolnej chwili wszyscy mogli pooglądać ksiązki w bibliotece i pobawić się w naszej czytelni. Dziękujemy za odwiedziny.

    Wyślij do znajomegoCała Polska Czyta Dzieciom
W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom we wrześniu Wróżka Książka (czyli b-ka w przebraniu) stała się nietypowym gościem w Przedszkolu nr 5 w Łasku. Owa tajemnicza postać gościła w grupie „Biedronek” i „Misiaczków”, gdzie przeczytała opowiadanie o prawdomówności i bohaterstwie małej małpki Floky pt. „Czy mi wierzysz”. Opowieść sprawiła, iż dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przygody i perypetie małej bohaterki a w nagrodę otrzymały postać małpki, którą mogły samodzielnie pokolorować. Wróżka Książka bardzo dziękuje za zaproszenie.

    Wyślij do znajomego"ALA MA KOTA" – WYSTAWA ELEMENTARZY W BIBLIOTECE
W jesiennych promieniach słońca, gdy dzieciaki, założyli swe pierwsze w życiu „tornistry” i zaczęli swą pierwszą przygodę ze szkolną ławą i „elementarzem” nastał odpowiedni czas, aby w bibliotecznych murach, zaprezentować niebanalną i oryginalną wystawę elementarzy z całego świata. Naszą wystawę zawdzięczamy pani Elżbiecie Bartsch, emerytowanej nauczycielce ze Zduńskiej Woli, która z zaangażowaniem i miłością do swych uczniów pragnęła przekazywać im piękno i prawdę wychodzącą z książek. Zbieranie elementarzy jest jej pasją, które zrodziło się w latach 80-tych., w momencie czytania swym uczniom, wiersza o słynnym Murzynku Bambo, który „uczył się pilnie przez całe ranki ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki”, i pokazać im jak naprawdę wyglądała ta jego pierwsza czytanka.
Pani Elżbieta różnymi drogami próbowała dotrzeć do źródeł na całym świecie i zgromadzić owe „nietypowe” książki z niemal każdego zakątka świata. Do tej chwili zgromadziła ponad 700 podręczników pochodzących m.in. z Albanii, byłego ZSRR, Rumunii czy odległych Chin i Japonii. Wiele zainteresowania wzbudzają książki w języku hebrajskim, arabskim i japońskim, głównie za dziwny i zarazem trudny kształt liter i sposób ich czytania, gdyż ksiązki te czyta się od prawej do lewej strony. Z wielkim sentymentem i łezką w oku spoglądamy natomiast na nasze pierwsze elementarze z dzieciństwa m. in. Mariana Falskiego, z którego pobieraliśmy pierwsze nauki pisania liter i czytaliśmy swe czytanki o Ali i Oli. Nasza wystawa cieszy oczy nie tylko dzieci jak i dorosłych, i staje się niezwykłą wycieczką poprzez kraje świata, kulturę i naukę jak również niezwykłą podróżą w okres dzieciństwa i początków pisania. Serdecznie zapraszamy.

    Wyślij do znajomegoDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania ogłoszonego przez Polską Izbę Książki w 2001 r. odbyło się w naszych murach spotkanie, które stało się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak stymulowanie rozwoju i wzbogacania słownictwa, jak również co najważniejsze wspierania współpracy z samorządem lokalnym. Do głośnego czytania w nasze mury zaprosiliśmy tym razem panią z Wydziału Oświaty Kultury i Spraw Społecznych - Izabelę Smażek. Uczestnikami spotkania a zarazem wspaniałymi słuchaczami były przedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Łasku grupy: „Biedronek” i „Żabek”. Milusińscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali znanej i lubianej bajki pt.: „Kopciuszek”. Nasz utwór w tym był wyjątkowy iż połączony był z elementami dźwiękowymi i muzycznymi, co sprawiło iż dzieci słuchały go w skupieniu i z uwagą dały się przenieść w bajkowy świat wychodzący z kart książki. Uwieńczeniem naszego spotkania był słodki poczęstunek, który osłodził nasze spotkanie i pozostawił słodkie wspomnienia z biblioteki.
Taki dzień jak ten stał się znakomitą okazją, do współpracy Biblioteki z innymi instytucjami pragnącymi promować czytelnictwo i kulturę wśród najmłodszych odbiorców jak również brać czynny udział w wspólnych akcjach czytelniczych w ramach kampanii „Łódzkie czyta”. Dziękujemy!

    Wyślij do znajomegoWSPOMNIENIA Z BIBLIOTECZNEJ NOCY DETEKTYWÓW
Niesamowita, pełna przygód Noc Detektywów już za nami. Dziś po niej pozostają nam jedynie tylko wspomnienia. Cała przygoda rozpoczęła się 8 sierpnia dokładnie o godz. 18 w murach naszej książnicy, do której przybyła gromadka naszych młodych czytelników z kocami karimatami i poduchami oraz sercem pełnym energii i przygód.
   Głównym sprawcą owego spotkania był nasz specjalny gość podróżnik, organizator szkół przetrwania i pisarz książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży pan Krzysztof Petek. Na spotkaniu wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści i oglądaliśmy masę zdjęć o wyprawach, niebezpiecznych przygodach, jak nasz bohater przeprawiał się przez rwącą rzekę oraz jak można przetrwać w buszu. Dowiedzieliśmy się także, że dwie rzeki Amazonka i Rio Negro płyną jednym korytem przez wiele km. a ich wody, które mają różny skład chemiczny i zabarwienie są zamieszkane przez rożne stworzenia i roślinność a na całej wspólnej długości się nie mieszają. Autor opowiadał o tym jak powstają jego książki, skąd czerpie pomysły i jak wygląda organizowanie obozów przetrwania. Pan Krzysztof promuje wśród młodzieży życie i zabawę bez alkoholu, papierosów i narkotyków. Nasze spotkanie uatrakcyjniła wizyta funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Łasku, którzy zapoznali dzieci z pracą policjantów, przedstawili zasady bezpieczeństwa, utrwalili nam jak należy postępować w niebezpiecznych sytuacjach i pod jakie nr alarmowe dzwonić w razie potrzeby.
   W dalszej części spotkania nasi milusińscy mogli dobrowolnie poddać się badaniu daktyloskopijnemu, gdzie osobiście złożyli odciski swych palców i nawet dłoni na dokumentach, które mogli zabrać ze sobą na pamiątkę. Do składania swych odcisków, wiła się bardzo długa kolejka. Po tak pasjonujących chwilach nastał czas na chwilkę dla posmakowania kolacji, pod postacią smacznych wielkich pizz. Apetycznie i ze smakiem kosztowaliśmy kawałki pizzy bo wiedzieliśmy, że zaraz czeka nas „Przygoda na serio” - czyli szyfry, zagadki, tajemnice i skarb – sztaby złota.
Podzieliliśmy się na 3 grupy, gdzie każda grupa wybrała swojego dowódcę i pod okiem dorosłego opiekuna (którym były panie z b-ki) ruszyliśmy swoimi ścieżkami zagadek, aby dotrzeć do skrzyni ze złotem, lecz przed wymarszem na nocną eskapadę czekał nas jeszcze krótki kurs samoobrony do którego wszyscy uczestnicy podeszli bardzo odważnie, bo każdy chciał spróbować swych sił.
I tak z wypiekami na twarzy w późnych nocnych godzinach zaczęliśmy naszą pierwszą (mamy nadzieję, że nie ostatnią) przygodę. Każda z grup dostała kopertę z poleceniami i ruszyliśmy za śladem wskazówek, które prowadziły od piwnic muzeum, poprzez ciemny cmentarz, OSIR, posterunek policji, który wśród dzieci wzbudzał respekt. Wśród ciemnych drzew parku czekał na nas rku tajemniczy napis „kondziu 4 ever”, gdzie kryła się następna wskazówka. Dalsze ślady prowadziły nas wciąż w inne miejsca naszego miasta; jak w okolice Kościoła Świętego Ducha, Kolegiatę, gdzie wciąż czekały na nas dziwne i trudne do rozwiązania zagadki, chociażby zaszyfrowany nr tel do Tajemniczego Pirata, ukryte klucze do dziwnych drzwi a to wszystko krok po kroku zbliżało nas do ostatniej zagadki, która skrywała sztaby złota. Śledztwo zakończyło się o 01.00 w nocy – wtedy to zwycięska drużyna znalazła wielką czarną skrzynię a sztabami złota były przepyszne wafelki w złotych opakowaniach i torby cukierów. Kapitan zwycięskiej drużyny w nagrodę dostał książkę autorstwa naszego gościa. Radości i przeżyć było wiele, a co miło było zauważyć wśród dzieci panowała dobra atmosfera przepojona zgodą i pomocą dla mniejszych i nieco słabszych.
   Uczestnicy do snu ułożyli się prawie o brzasku wsłuchani w magiczną opowieść Pana Krzysztofa Petka. A kto nie był niech żałuje, bo co się działo w nocnych czeluściach biblioteki zostanie naszą słodką tajemnicą.
   Pragnę jednak nadmienić, iż nasza wakacyjna przygoda nie odbyłaby się tak bezpiecznie bez ogromnej pomocy i zaangażowania ze strony Komendy Powiatowej Policji w Łasku za co dyrekcja, pracownicy oraz rodzice serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
* Noc detektywów została przeprowadzona w ramach akcji: „Aktywne Wakacje 2012”

    Wyślij do znajomego"AKTYWNE WAKACJE 2012" w łaskiej bibliotece dla dzieci
Spotkanie z przedstawicielem Policji – „Ostrożnie! Bezpieczne wakacje”

Akcja „Aktywne Wakacje 2012” w łaskiej filii bibliotecznej dla dzieci rozpoczęła się od spotkania z łaskimi policjantkami Komendy Powiatowej Policji w Łasku: Katarzyną Chrzanowską i Anną Pogocką. Poniedziałkowa pogadanka pt. „Ostrożnie! – Bezpieczne wakacje” zgromadziła blisko 20 osób, wśród których znalazły się dzieci i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Łasku. Celem spotkania było uświadomienie słuchaczom, z jakimi niebezpieczeństwami mogą spotkać się na co dzień - przemieszczając się pieszo, jadąc na rowerze lub samochodem, a także podczas wakacyjnych wyjazdów w góry czy korzystając z wodnych kąpieli. Policjantki przypomniały również, jak należy postępować w kontaktach z nieznajomymi, dlaczego istotne jest noszenie elementów odblaskowych, a także jak się zachować, gdy zaatakuje nas groźny pies. Uczestnicy mieli możliwość zadania różnorodnych pytań, związanych z bezpieczeństwem oraz podzielić się z funkcjonariuszkami policji swoimi uwagami i spostrzeżeniami nt. zachowywania się pieszych, jak i kierowców w ruchu drogowym. Mamy nadzieje, że wszyscy słuchacze prelekcji zapamiętają omawiane zasady i bezpiecznie spędzą wakacje.

          
„I Ty możesz uratować komuś życie” – poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy plus ćwiczenia praktyczne.

Mury łaskiej książnicy ponownie zgromadziły grono osób zainteresowanych poznaniem zasad udzielania pierwszej pomocy. Za sprawą pożarników z Jednostki Ratowniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku, słuchacze dowiedzieli się m.in. jak udrażniać drogi oddechowe, unieruchamiać kończyny czy układać poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. Spotkanie miało charakter warsztatów. Po części teoretycznej, uczestnicy w aktywny sposób brali udział w zajęciach. Zadawali mnóstwo ciekawych pytań i chętnie ćwiczyli akcje ratownicze, np. resuscytację przy pomocy fantoma czy tamowanie krwotoków. O tym, jak wielkie znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego od najmłodszych lat należy kształtować u dzieci postawę empatii i gotowość do reagowania w sytuacjach zagrażających życiu.

          
„Ostrożnie z ogniem!” – wycieczka do Straży Pożarnej – poznanie pracy strażaków

Kontynuując przygodę z pożarnikami, w środę – 4 lipca, wybraliśmy się 22-osobową grupą do siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łasku. Przywitali nas panowie z dyżurującej Jednostki Ratowniczej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od strażackiego garażu, w którym znajdowały się różnorakie pojazdy – od motorówki, małego auta osobowego, poprzez „terenówkę”, typowe wozy strażackie, a kończąc na wielkim wozie z wysięgnikiem, sięgającym 7 piętra. Uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem poszczególnych samochodów - zarówno w teorii jak i w praktyce. Każdy mógł zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, przymierzyć strój ratownika czy też sprawdzić wagę poszczególnych sprzętów. Nie obyło się również od demonstracji działania węża strażackiego, co uczestnicy odczuli „na własnej skórze” – zafundowano im chłodny prysznic, który dzień był ukojeniem w ten upalny. Na zakończenie pożarnicy zademonstrowali nam, jak wygląda wyjazd na akcję – od ogłoszenia alarmu, zjazdu na rurze, po wyjazd z włączoną syreną.

                                
„Wszystkie balony w górę” – balonowa zabawa konstrukcyjna

Czwarty dzień akcji wakacyjnej w naszej bibliotece spędziliśmy bardzo kreatywnie, rozwijając i udoskonalając nasze umiejętności plastyczne. Do dyspozycji mieliśmy balony i wszelakie materiały do ich ozdabiania – mazaki, bibułę, wstążki, piórka itp. Każdy uczestnik miał za zadanie „ożywić balon”, czyli stworzyć z niego to, co tylko podsunie mu wyobraźnia. Dzieci oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Łasku wykazali się niebywałą fantazją – z balonów stworzyły niesamowite kreacje. Powstały różnorakie zwierzątka – kotki, pieski, tygrys, a nawet kaczka dziwaczka. Do futrzaków dołączyła plejada postaci z bajek – wróżek i księżniczek, znalazł się też jednooki pirat. Powstały również dzieła, które trudno zaklasyfikować, były to balony ozdobione na różne sposoby – szlaczkami, naklejkami i bibułą. Rezultaty pracy uczestników warsztatów można oglądać w czytelni dla dzieci.

          
„W bibliotece nie straszy” – Przyjdź-Pośpiewaj ! – konkurs piosenki karaoke

Śpiewająco zakończył się w bibliotece dla dzieci pierwszy tydzień akcji „Aktywne Wakacje 2012”. Dzieci z radością i wypiekami na twarzy przystąpiły do konkursu karaoke, którego repertuar był przeróżny, zaczynając od piosenek polskich i zagranicznych artystów, a kończąc polskim hymnem EURO 2012: „Koko Euro spoko” . Wybór zwycięzcy okazał się niezwykle trudny, więc wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki-niespodzianki, po czym w rozśpiewanej atmosferze opuścili biblioteczne mury.
I tak minął nam pierwszy tydzień programu „Aktywne Wakacje 2012”, podczas którego skutecznie przepędziliśmy wakacyjną nudę. Na dalszy ciąg atrakcji przygotowanych przez łaską bibliotekę dla dzieci zapraszamy wszystkich chętnych, lubiących dobrą zabawę i niezapomniane przygody (więcej informacji na stronie www.biblioteka.lask.pl – zakładka „Aktywne Wakacje 2012”).

          

    Wyślij do znajomegoŁÓDZKIE CZYTA
Zaczytani są wśród nas, zaczytani wokół nas, zaczytani tak po prostu zaczytani… nasuwają się słowa w ramach akcji Łódzkie Czyta. I tak było dziś u nas na skwerku przed naszą siedzibą, w otoczeniu zieleni gościliśmy małych „stawiających pierwsze kroki” w czytelnictwie dzieci z Przedszkola nr 5 w Łasku. Oni to gromadnie i z uśmiechami na twarzach wysłuchali opowiadania z morałem o kozie i lisie. Na kocyku wśród dziwiących się przechodniów oglądających się z uśmiechem w naszą stronę zagłębialiśmy się w lekturze. Jedynym minusem była nie sprzyjająca aura na dworze, która zmusiła nas do szybszego zakończenia czytania. W świat lektury przeniosły nas postać sprytnego lisa i głupiutkiej kozy. Kończącym akcentem Łódzkiego Czytania było pamiątkowe zdjęcie (ze względu na aurę) w pomieszczeniu naszej książnicy, zachęcające do aktywnego udziału w podobnych akcjach.
Zapewne jest to inny, niespotykany ale zarazem oryginalny sposób zachęcający do czytania i obcowania ze słowem pisanym. To dobry sposób na pozbycie się barier, wstydu przed pokazaniem się z książką w ręku wśród tłumu, na ławce w parku i zaczytać się w pięknie z niej wypływającym. To od nas dorosłych zależy, aby wskrzesić miłość do czytania dzieciom już od najmłodszych lat w ten sposób aby książka jak najdłużej zawitała w dłoniach najmłodszych. To dzieciaki, młodzież - czerpią wzorce od swych idoli, nauczycieli, trenerów i to ich z wielkim sercem Zapraszamy do akcji Łódzkie Czyta , bo to z nich inni będą czerpać wzorce


    Wyślij do znajomegoSPOTKANIE AUTORSKIE
"Moim sposobem na próbę porozumienia ze światem jest poezja": to motto naszego majowego gościa, którym była łódzka poetka pani Małgorzata Gałęcka-Skwarek. To ona 29 maja 2012 r. w naszych murach spotkała się z młodymi gimnazjalistami z Łasku, gdzie razem zaczęliśmy tworzyć wspólną przygodę z poezją. Adepci niełatwej poetyckiej sztuki brali czynny, choć na początku nieśmiały udział w warsztatach. W ruch poszły ołówki, kartki i burza mózgów, która zaowocowała własnymi pomysłami, przełamała nieśmiałość i dzięki temu powstały własne interpretacje wierszy.
Pani Małgorzata opowiadała o warsztacie poetyckim, radościach i smutkach związanych z pisaniem poezji i bycia poetką i uświadomiła młodzieży, że w każdym drzemie ziarenko poety, chociaż może wykonywać inne zawody w życiu. Jak widać, aby zaszczepić w młodych osobach ziarenko poezji nie wystarczy przeczytać im wiersz, to zetknięcie się na żywo z poezją, osobą i własnymi emocjami może wywołać moc przeżyć i spojrzeć na poezję nie tylko przez pryzmat książek ale moc płynącą z nas samych.
Miłym kończącym akcentem wspólnie spędzonego czasu, było recytowanie przez naszego gościa swych tomików, które gimnazjaliści słuchali z uwagą i powagą.
Mamy nadzieję, że nie była to ostania możliwość spotkania się z twórczością Pani Małgorzaty i wspólnie chciałybyśmy już od najmłodszych lat wskrzesić kaganek wiedzy, chęć czytania i obcowania z poezją. Bardzo dziękujemy.


    Wyślij do znajomegoPODZIĘKOWANIE
Biblioteka Publiczna – Filia dla dzieci oraz Filia Biblioteczna na Oś. Przylesie przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łasku serdecznie dziękuje Pani Małgorzacie Żuczek za udostępnienie LALEK SERCEM SZYTYCH, które pozwoliły na zorganizowanie wystaw i cieszyły oczy dzieci w dniu ich święta 1 czerwca.
W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy!

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćLALKI SERCEM SZYTE
Lalki sercem szyte – to niecodzienna i niebanalnie oryginalna wystawa poświęcona dzieciom. Można ją było obejrzeć w Bibliotece Publicznej - Filii dla dzieci w Łasku. Lalki istnie stworzone z miłości i serca dla najmłodszych pociech. Spojrzeniem wstecz w nasze dzieciństwo, gdzie nie codziennie można było spotkać Lalki Barbie, Kena czy kolorowe Misie. To miłość płynąca prosto z serca. To bezpieczeństwo naszych milusińskich, nauka miłości i troski o bliźniego. Lalki stworzone przez matkę dla swego dziecka, stały się również wspaniałym prezentem dla innych dzieci. To my matki z chęcią chciałybyśmy je kupować dla swych pociech. Zabawki uszyto i kolorowano ekologicznymi materiałami i barwnikami, np. herbatą. To nimi nasze dzieci mogą bawić się bezpiecznie każdego dnia i tulić się do nich każdej nocy, czując bezpieczeństwo i ciepło. Twórcą lalek jest młoda matka, Małgorzata Żuczek, która stworzyła te małe cuda z miłości do swej córeczki Kini. My jako Biblioteka promująca czytelnictwo i bezpieczeństwo dzieci serdecznie dziękujemy za możliwość współpracy i ukazanie naszym czytelnikom tak wyjątkowych i ekologicznych przytulanek, które można pokochać i tulić do małych serduszek.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćDZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE!
Przez dwa wyjątkowe dni poświęcone całkowicie naszym pociechom, Biblioteka – Filia dla dzieci w Łasku zafundowała małym czytelnikom nietypową atrakcję w postaci wyświetlanego filmu animowanego specjalnie przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty pt. "Sekret Eleonory". To nasi goście wraz ze swym rówieśnikiem siedmioletnim Natanelem, przenieśli się w magiczną podróż do bajkowego świata książek. Tam razem ze znanymi postaciami z książek i bajek, które doskonale zna każde dziecko oddali się fascynującej przygodzie połączonej z mądrością wypływającą z umiejętności kochania i czytania książek. To ta historia zaszczepiła w dzieciach, miłość, chęć posługiwania się lekturą słowa. To dzięki niej młodzi czytelnicy z chęcią sięgają po tytuły bez dozy wstydu przed czytaniem książek.
Pierwszego dnia naszymi gośćmi byli uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku. To razem z nimi było nam niezmiernie miło uczestniczyć w tej dawce kultury i baśniowej przygody. Miło było patrzeć jak dzieci, mimo że film nie przypominał tak popularnych bajek jak Auta czy Księżniczki siedzieli z zaciekawieniem i śledzili losy Natana i postaci z książek. To na ich twarzach można było wyczytać zainteresowanie filmem i losami książkowych ulubieńców. W niesprzyjającej aurze na dworze w naszych murach gościła przyjaźń i troska o losy książek. Miłym kończącym akcentem wspólnie spędzonego czasu była wiadomość dla czytelników, że mogą wziąć udział w konkursie "Dzieciaki rysują bohaterów" organizowanym w ramach akcji „Sekret Eleonory”, w którym do wygrania czekają na dzieci atrakcyjne nagrody. Wielką mobilizacją było dla najmłodszych również informacja, że ich prace będą umieszczone na stronie internetowej programu "Kulturalnie i obywatelsko w Bibliotece" i mają możliwość otrzymania największej liczby głosów i specjalnej nagrody publiczności poprzez klikanie "Lubię to". Projekt ten kierowany do bibliotek udowadnia, że my bibliotekarze powinniśmy zaszczepiać już od najmłodszych lat kaganek wiedzy, chęć czytania i obcowania z literaturą niosącą pozytywne słowo oraz gwarantują przygodę przenosząc nas w krainę marzeń i baśni. W imieniu czytelników, rodziców i bibliotekarzy dziękujemy za umożliwienie przeprowadzenia takiej akcji w naszej łaskiej książnicy.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćKSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM

Książka naszym przyjacielem to pod takim hasłem dziś odbyły się nietypowe zajęcia w ramach projektu "Bajki bajeczki czytajmy dzieciom" gdzie pani bibliotekarka w przebraniu Wróżki Książki odwiedziła dzieci z Przedszkola nr 4 im. "Leśne Skrzaty" w Kolumnie. Projekt koordynowany był przez panią Annę Piotrowską nauczycielkę z tegoż przedszkola. Tematem zajęć była Zgaduj - Zgadula w których czynny udział brały przedszkolaki z gr. 4 "Misie", gr 5 "Kwiatki" i gr 6 "Motylki". Wspólnym celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach zainteresowań literaturą i stworzenie wspólnej integracyjnej zabawy. Atmosferę tajemniczości i bajkowości potęgowały przepiękne, kolorowe stroje wszystkich maluchów począwszy od kota w butach, grono kolorowych wróżek, piratów i innych również bajkowych postaci. Poprzez zabawę edukacyjno-ruchową wprowadziliśmy milusińskich w świat znanych i lubianych opowieści, w którym to książka uosobiła się w dobrą wróżkę, a Panie w czarodziejskich strojach wprowadzały najmłodszych w magiczny świat bajek. Jak się okazuje dzięki niebanalnej ofercie bibliotecznej i aktywnej współpracy z instytucjami przedszkolnymi można zachęcić młodego czytelnika do czynnego udziału w życiu książnicy i tym samym obalić stereotyp, że czytanie jest nudne i mało atrakcyjne. Poprzez czytanie, oglądanie wzajemnych występów, nauki tolerancji i rywalizacji wśród małych dzieci można zaszczepić w maluchach zainteresowanie książką, pobudzić wyobraźnię i oczywiście wywołać szeroki uśmiech na małych twarzach.:) Zachęcamy do wspólnej czytającej zabawy.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćWYKŁADY O KRĘGOSŁUPIE W BIBLIOTECE

Już dwukrotnie i nietypowo w Bibliotece Publicznej - Filii dla dzieci odbyło się spotkanie ze znanym polskim specjalistą rehabilitacji kręgosłupa i prezesem polskiej filii Światowej Federacji Medycyny Alternatywnej (WFAM) oraz Międzynarodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej panem Zbyszko Patykiem. Na spotkaniu brało udział wielu zainteresowanych tematyką zdrowia słuchaczy. Nasz gość na pierwszym spotkaniu przedstawił w zarysie tematykę Jogi, poruszył problematykę kobiet jak i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy z uwagą słuchaliśmy nauk o prawidłowym oddychaniu, gospodarce hormonalnej kobiet jak i dowiedzieliśmy się kilku słów o zdrowym odżywianiu. Kolejne majowe spotkanie rozpoczęliśmy cyklem wykładów pt. "Kręgosłup Drzewo Życia", gdzie czerpaliśmy wiedzę jak dbać o nasz tak ważny kręgosłup. Na prelekcji mogliśmy przyswoić wskazówki jak ustrzec się od popełnianych błędów oraz jak dbać o własne zdrowie. I tym razem udowadniamy, że Biblioteka to takie niekonwencjonalne miejsce, gdzie obok książek, czasopism i encyklopedii możemy czerpać żywą wiedzę o zdrowiu i spotkać nietypowe osoby z pasją i powołaniem. Bardzo gorąco zapraszamy w nasze Biblioteczne mury.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęć"Dzień Malucha" i "Łask oczami dzieci" w bibliotece

Maluszki (w wieku 1-5 lat) wraz ze swoimi mamami uczestniczyły w zajęciach relacyjno-relaksacynych, stymulujących rozwój, rozwijających kreatywność, a przede wszystkim umacniających więź między rodzicem a dzieckiem. Jednorazowe spotkanie z Maluszkami w ferie to niejako namiastka i zapowiedź powstania GRUPY ZABAWOWEJ w przyszłości dziecięcej biblioteki. (GZ to program edukacyjny stworzony przez warszawską Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, polegających na cyklicznych spotkaniach dzieci z rodzicami na zajęciach prowadzonych przez specjalnie przeszkolonego Animatora)
Jak się okazało - potrzeba powstania takiej grupy w naszym mieście jest ogromna. Wiąże się to z faktem braku w naszym mieście miejsc, gdzie rodzice mogą wraz z takimi maleństwami poznawać nowe kreatywne zabawy, wymieniać się doświadczeniami czy po prostu wyjść z domu, uspołecznić się, odpocząć, porozmawiać.... Zresztą same mamy wyszły z inicjatywą, by spotykać się częściej, zaproponowały także stworzenie czegoś w rodzaju Klubu Młodej Matki. O entuzjastycznym podejściu rodziców do tego typu spotkań świadczy także pokaźna frekwencja na pierwszych zajęciach (ok. 10 dzieciaczków i oczywiście tyle samo mam :)

Podczas 1,5 godzinnego spotkania mali goście doznali na własnej skórze dobrodziejstwa dziecięcego masażyku, rozwijali małą motorykę bawiąc się tzw. zabawkami niedokończonymi i dużą - pokonując kolorowy tor przeszkód czy też kąpiąc się w gazetowym deszczu.

    Wyślij do znajomegoZaczarowany świat Disneya
Dla dzieci grudzień to czas przede wszystkim prezentów, rodzinnych przygotowań i radosnego oczekiwania. Biblioteka dla dzieci połączyła ten przyjemny, świąteczny okres z okrągłą rocznicą urodzin (110) i śmierci (45) WALTA DISNEYA - człowieka kochającego dzieci, twórcy o niezwykłej wyobraźni, inicjatora najpotężniejszej na świecie wytwórni animacji. Plejada barwnych i sympatycznych bohaterów z Myszką Miki na czele stała się tematem kilku bibliotecznych spotkań. Nasi goście poznali interesującą i burzliwą biografię słynnego rysownika, dzięki prezentacji na rzutniku przenieśli się do fascynującego świata Disneylandu, poznali też charakterystykę najpopularniejszych bohaterów bajek Disneya. Wiedza bibliotecznych gości została zweryfikowana za pomocą specjalnego quizu. Każda prawidłowa odpowiedź na zagadkę została nagrodzona symboliczną naklejką z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci, W spotkaniu z Disneyem i jego twórczością uczestniczyli: podopieczni z ŚDS, , uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łasku oraz ze Szkoły Podstawowej w Teodorach.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćSpotkanie z tradycją Bożego Narodzenia

Tuż przed świętami z wizytą do biblioteki dla dzieci przybyli uczestnicy ŚDS w Łasku. Nasi goście wysłuchali opowieści o zwyczajach związanych z kolacją wigilijną, o stylach dekorowania choinki i tradycji konstruowania bożonarodzeniowych szopek. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie wspólnej choinki, ozdobienie papierowych bombek i oczywiście wspólne śpiewanie kolęd (niezwykle wzruszające!). Korzystając z wystawy wyeksponowanej w Galerii Pod Korabiem - prezentującej konkursowe szopki - podopieczni ŚDS mieli okazję zobaczyć na własne oczy efekt starań lokalnych twórców, a zarazem zagłębić się w tajemnicę Bożego Narodzenia.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćPiernikowa choinka

Przy dźwiękach świątecznych piosenek, z uśmiechem na ustach i wielkim zaangażowaniem w sercu - dzieciaczki z Przedszkola nr 4 w Kolumnie ubierały biblioteczną choinkę. Wart uwagi jest fakt, że drzewko zdobiące czytelnię dla dzieci przystroiły własnoręcznie przygotowanymi ozdobami: pięknymi papierowymi aniołkami, gwiazdeczkami i łańcuchami. Prawdziwą ucztą dla oczu i podniebienia okazały się jednak cudowne pierniki, przygotowane przez dzieci wspólnie z rodzicami.

Na tym świątecznym spotkaniu nie mogło zabraknąć również świątecznego czytania, którego bohaterem stał się sympatyczny żółw Franklin - autor niezwykle pomysłowego prezentu.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćInternet - za i przeciw

Na edukacyjno-rozrywkowe spotkania na temat łączącej świat wirtualnej pajęczyny zaprosiliśmy tym razem dzieci z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Teodorach. Uczniowie obejrzeli "Sieciaki" - filmik, który w atrakcyjny dla młodego człowieka sposób informuje o zagrożeniach płynących z korzystania ze stron www. Po seansie dzieci uczestniczyły w pogadance oraz podpisały umowę, zgodnie z którą zobowiązały się racjonalnie wykorzystywać zasoby Internetu.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćBaje bajki bajeczki

to urocze spotkanie z przedszkolakami z Kolumny. Wspólnie przeczytaliśmy magiczną książkę pt. "Kopciuszek". Niby tytuł znany wszystkim dzieciom, ale wywołał ogromne wzruszenie na każdej buzi, poprzez magiczne dźwięki wychodzące z książki. Wspólnie omówiliśmy los biednej dziewczynki i wspólnie radowaliśmy się jej szczęściem. Bajka zakończona płynącym z niej morałem stała się miłym spotkaniem w bibliotece.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćPlastyczne Szaleństwa czyli Jesień oczami dzieci

7 listopada uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyli w zajęciach, pt. "Plastyczne szaleństwa", prowadzonych przez Panią Katarzynę Omiecińską.
Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o jesieni z książki "Cztery pory baśni" Włodzimierza Dulemby. Zainspirowani jesienią uczniowie kreowali na papierze symbole jesieni wzorując się szablonami z prawdziwych liści. Razem z Panią Kasią dzieci wyczarowały interesujące obrazy w zdecydowanie jesiennych tonacjach.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćPodróż do źródeł, czyli MITOLOGIA
W październiku czytelnicy odwiedzający bibliotekę dla dzieci zostali przeszkoleni w - przyznajmy - trudnej tematyce mitologicznej. Niełatwe zagadnienia zostały zaprezentowane w przystępnej i atrakcyjnej formie. Poprzez wizualizację, czyli oglądanie wyobrażeń poszczególnych bogów i bogiń uczestnicy spotkania poznawali mity o Dedalu i Ikarze, Demeter i Korze oraz Syzyfie. Ponadto - dowiedzieli się skąd według mitologii greckiej wzięły się pory roku, dlaczego należy słuchać przestróg dorosłych i skąd pochodzą związki frazeologiczne funkcjonujące w języku polskim, typu "pięta Achillesa" czy "syzyfowe prace". Spotkania z mitologią zostały zwieńczone podsumowującą krzyżówką, sprawdzającą wiedzę uczestników.

Tym razem wiedzę o Zeusie, Atenie, Posejdonie i innych bogach czerpali u nas uczestnicy WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W ŁASKU oraz ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W ŁASKU.

    Wyślij do znajomegoBARWY JESIENI


Wszędzie: "Lecą, lecą liście z drzewa
żółte i zielone,
kręcą, kręcą się w
powietrzu.
W tę i w tamtą stronę
Szur, szur, szur, szur
szu, szu, szu!

"Liście" - M. Gerson-Dąbrowska

Za oknem prawdziwa jesienna szaruga a my, mimo chłodu w bardzo ciepłych kolorach - czerwieni, żółci, oranżu zainspirowani złotą aurą postanowiliśmy przenieść atmosferę jesieni także do biblioteki dla dzieci. Zaprosiliśmy milusińskich z Przedszkola nr 3 w Łasku, uczestników ŚDS, WTZ i Świetlicy Środowiskowej w Łasku, by wspólnie z nami poznawali wszystkie atrybuty liściastej pory roku. Na wyświetlanej w czytelni prezentacji multimedialnej roiło się zatem od kasztanów, jarzębiny, dyni, jeży, wiewiórek itp. Wspólnie z uczestnikami Świetlicy Środowiskowej stworzyliśmy duży kolaż z gazetowych wycinków (oczywiście inspirując się polska złotą jesienią).
A w związku ze zbliżającym się DNIEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH goście naszych jesiennych spotkań wysłuchali wzruszającego opowiadania, pt. "Serduszko" autorstwa Włodzimiery Dulemby.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćKUBUSIOWE ŚWIĘTOWielki cukierkowy tort, race, mnóstwo książkowych opowieści, a wśród nich ogromny pluszowy, brzuchaty bohater - KUBUŚ PUCHATEK. Takie atrakcje czekały małych czytelników w bibliotece dla dzieci w dniu 85 URODZIN tegoż sympatycznego niedźwiadka. Zamiast tradycyjnego miodziku zapewniliśmy naszym gościom małe CONIECO w postaci czekoladowych cukierków oraz wyświetlanej na rzutniku bajki, oczywiście z Misiem o Bardzo Małym Rozumku w roli głównej. Dzieci wysłuchały także interesującej opowieści (w formie pokazu multimedialnego) na temat historii powstania książek autorstwa A. A. Milne. Na koniec - żeby tradycji stało się zadość - wszystkie dzieci pięknie szczerzyły ząbki do wspólnego zdjęcia z naszym 85-letnim już bohaterem :)
Wśród naszych wspaniałych bibliotecznych gości znaleźli się 4,5 i 6-latki z Przedszkola nr 3 o wdzięcznej nazwie - "Misiaczek"

CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ - WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ!    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćWAKACJE Z BIBLIOTEKĄ!


Podczas tegorocznych wakacji filia dla dzieci, działająca przy Bibliotece Publicznej w Łasku zaproponowała najmłodszym - jak co roku zresztą – kreatywne spędzenie wolnego czasu. Mali czytelnicy mogli wziąć udział w zajęciach plenerowych, promujących zarówno „letnie lektury”, jak i bibliotekę. Wystarczyła garść pomysłów i kolorowa kreda, by na chodniku przed budynkiem biblioteki wyczarować pogodne, wakacyjne rysunki i hasła, zachęcające do czytania i odwiedzania łaskiej książnicy, np.: „Książka na wakacje – przyjemność z każdej strony”, „Koncert świerszczy, kompot z wiśni, z książek płyną świeże myśli”, „Zaczytaj się latem” czy „Najtańsze podróże w najdalsze strony – książka na lato”. Ponadto dzieci wykonały i rozwiesiły na słupach ogłoszeniowych mini-plakaty, przekonujące przechodniów o wartościach, płynących z czytania książek. Ze względu na lipcowe kaprysy pogodowe nie udało się zrealizować akcji: - „Czy tu, czy tam – CZYTAM”, czyli czytania bajek w plenerze. Miejmy nadzieję, że w sierpniu aura będzie nam sprzyjać i wspólnie z dziećmi usiądziemy na kocykach, by w promieniach słonecznych delektować się wyśmienitą lekturą. Przez cały wakacyjny okres czytelnicy mogą oglądać w czytelni dla dzieci 3 wystawy: Prace uczestników ŚDS w Łasku wykonane techniką dywizjonizmu, fotografie będące zwieńczeniem międzyprzedszkolnego konkursu, pt: „Moja piękna miejscowość” oraz publikacje – „Zrób to sam”, prezentujące poradniki dla małych artystów i rodziców. Codziennie do biblioteki zgłaszają się dzieci, które pragną rozwijać swe plastyczne talenty podczas wspólnego malowania i rysowania. Na cierpliwych milusińskich czekają puzzlowe szaleństwa, a dla miłośników wirtualnego świata – komputery, tego lata – zdecydowanie najbardziej oblegane.

    Wyślij do znajomegoBawienie przez lepienie

   Biblioteka znów zaskakuje! 13 marca w czytelni dla dzieci zagościli mali artyści (a właściwie artystki), które pod przewodnictwem plastyczki – Pani Kasi Omiecińskiej kreowały z masy solnej świąteczne dzieła sztuki (pisanki, zajączki, ukwiecone świeczniki). Zajęcia zostały zorganizowane w ramach „Rodzinnej przygody z biblioteką”, dlatego w bibliotece nie zabrakło również uroczych...Mam:) Wiek uczestniczek był zróżnicowany, ale warto zauważyć, że przy ugniataniu „ciasta” świetnie radziły sobie nawet 3-letnie maluszki (i tu brawa dla maleńkiej Lenki!). W wytłaczaniu wzorków pomogły przedmioty codziennego użytku: akcesoria kuchenne, wstążeczki, sznurki, a nawet plastikowe kółeczka od samochodzików. Efekty pracy były zachwycające! Nasze małe czytelniczki udowodniły, że mają talent, wyobraźnię i nietuzinkowe pomysły:)
   A co tydzień w każdą środę kolejne warsztaty plastyczne i kolejne manualne wyzwania! Wówczas to chętni czytelnicy chwycą za pędzelki i kolorowymi farbkami ożywią swoje wielkanocne cuda. Już nie możemy się doczekać!

    Wyślij do znajomegoKsiążkę kochamy – dlatego czytamy!

   Biblioteka Publiczna w Łasku bierze udział w akcji organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy –
   „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. W związku z tym faktem bibliotekarki z filii dla dzieci wraz z kolorowym księgozbiorem wyruszają do ośrodkowej świetlicy, by tam – poprzez głośne czytanie, oglądanie i komentowanie barwnych ilustracji – zaszczepić w dzieciach zainteresowanie książką, pobudzić wyobraźnię i oczywiście wywołać szeroki uśmiech:)    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćSIECIAKI , czyli jak surfować z głową

   Uczestnicy Świetlicy Środowiskowej, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w projekcji filmiku „SIECIAKI”, promowanego przez fundację „Orange”. Seans w bibliotece został poprzedzony krótką pogadanką związaną z bezpieczeństwem w sieci, głównie z problemem udostępniania danych osobowych. Ponadto każdy z uczestników bibliotecznego spotkania podpisał sieciakową umowę, w której zadeklarował, że będzie rozsądnie korzystał z dobrodziejstw Internetu.    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćBawienie przez lepienie   Biblioteka znów zaskakuje! 13 marca w czytelni dla dzieci zagościli mali artyści (a właściwie artystki), które pod przewodnictwem plastyczki – Pani Kasi Omiecińskiej kreowały z masy solnej świąteczne dzieła sztuki (pisanki, zajączki, ukwiecone świeczniki). Zajęcia zostały zorganizowane w ramach „Rodzinnej przygody z biblioteką”, dlatego w bibliotece nie zabrakło również uroczych...Mam:) Wiek uczestniczek był zróżnicowany, ale warto zauważyć, że przy ugniataniu „ciasta” świetnie radziły sobie nawet 3-letnie maluszki (i tu brawa dla maleńkiej Lenki!). W wytłaczaniu wzorków pomogły przedmioty codziennego użytku: akcesoria kuchenne, wstążeczki, sznurki, a nawet plastikowe kółeczka od samochodzików. Efekty pracy były zachwycające! Nasze małe czytelniczki udowodniły, że mają talent, wyobraźnię i nietuzinkowe pomysły:)
   A już za tydzień (20.04-środa) kolejne warsztaty plastyczne i kolejne manualne wyzwania! Wówczas to chętni czytelnicy chwycą za pędzelki i kolorowymi farbkami ożywią swoje wielkanocne cuda. Już nie możemy się doczekać!


    Wyślij do znajomegoFerie w zaczarowanej bibliotece


   Podczas tegorocznych ferii biblioteka dla dzieci przepędzała zimową nudę w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Atrakcji jak zwykle było mnóstwo! Czytelnicy przekraczający próg biblioteki mogli na przykład poczuć „Czar starych bajek”, dzięki projekcji różnorodnych opowieści wyświetlanych za pomocą muzealnego już rzutnika. Co więcej – każde dziecko mogło samodzielnie zainstalować kliszę w projektorze, doświadczyć pracy operatora, a nawet lektora, odczytując tekst konkretnej bajki. Biblioteka dla dzieci zadbała również o edukację najmłodszych internautów, głównie w dziedzinie uświadamiania zagrożeń i ograniczenia zaufania do świata wirtualnego. Dzięki projekcji filmiku o „SIECIAKACH”, promowanego przez fundację Orange, dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zostały uwrażliwione na pułapki czyhające w sieci, zwłaszcza te związane z udostępnianiem danych osobowych.
   Gwoździem programu tegorocznych ferii w bibliotece były jednak dwie niezwykłe wizyty: fryzjera oraz iluzjonisty. Zaproszeni do biblioteki mistrzowie grzebienia – Pan Marcin i Pani Ewa wyczarowali na główkach naszych czytelniczek fryzury godne prawdziwych gwiazd. Najczęściej małe damy życzyły sobie fantazyjnie plecione warkoczyki, wdzięczne loczki, bądź nieco subtelniejsze – fale. Jak na prawdziwy salon urody przystało, w bibliotece pojawiła się również kosmetyczka – Pani Agnieszka, która z kolei dokonywała cudów na paznokietkach chętnych czytelniczek. Oprócz bezpłatnych usług fryzjerskich i kosmetycznych, Pan Marcin zadbał także o atrakcyjne upominki dla swoich małych klientek w postaci kolorowanek, słodyczy i mnóstwa rozmaitych gadżetów.
   W bibliotece magicznych chwil dostarczył prawdziwy Czarodziej – Domatus. Swój niezwykły kunszt zaprezentował przed dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej w Łasku, dwoma grupami przedszkolaków z Przedszkola nr 1 oraz dziećmi, które odwiedziły naszą książnicę indywidualnie. Pan Czarodziej zapoznał dzieci ze zjawiskiem lewitacji i zdumiewającą funkcją magicznej różdżki. Ponadto na oczach widzów zorganizował w formie dramy – scenkę rodem z baśni o królewnie, rycerzu i smoku. I jak w każdej baśni – dobro zwyciężyło.
   W dniu 21 i 22 stycznia dzieci mogły wykazać się zdolnościami manualnymi, wykonując własnoręcznie laurki z życzeniami dla kochanych Babć i Dziadków. Kolejną inicjatywą zaprezentowaną podczas „Wesołego feriowania z biblioteką” było współtworzenie zimowego plakatu z bałwanem w roli głównej. Projekt polegał na doklejaniu samodzielnie wykonanych chmurek. Owe obłoczki zawierały pomysły na kreatywne spędzenie czasu wolnego od szkoły.
   Nadplanowymi zajęciami podczas ferii w bibliotece okazały się zmagania ortograficzne w formie dyktanda. Ze względu na zróżnicowany wiek uczestników prace dzieci nie podlegały ocenie, a jedynie korekcie naniesionej przez polonistkę. Rezultat dyktand zdradził stan ortograficzny najmłodszych, który – niestety – pozostawia wiele do życzenia. Organizowanie w przyszłości tego typu konkursów okazuje się zatem w pełni uzasadnione.
   Zakończenie ferii w bibliotece wypadło natomiast… śpiewająco. Chętne dzieci i młodzież wzięły udział w konkursie piosenki. Najlepsze interpretacje wybranego utworu zostały nagrodzone drobnymi upominkami i gromkimi brawami.
   Jak się okazuje – dzięki niebanalnej ofercie bibliotecznej, można zachęcić młodego czytelnika do aktywnego współudziału w życiu książnicy i tym samym obalić stereotyp biblioteki jako miejsca nudnego czy wręcz nieatrakcyjnego.    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęć25 listopada wszystkie Misie: Puchatki, Uszatki i inne niedźwiadki szturmowały naszą bibliotekę. Dlaczego?
Gdyż w tym właśnie dniu obchodziliśmy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

W przeddzień Misiowych urodzin, zaledwie 3-letnie maluszki z Przedszkola nr 3 imieniem „Misiaczek” odwiedziły bibliotekę, wysłuchały bajki (o misiu Puchatku oczywiście!) i udzielały odpowiedzi na niebłahe przecież pytanie: „Za co kochamy misie?” Jak można się spodziewać po nieograniczonej dziecięcej wyobraźni – odpowiedzi padały niebanalne;-) Jakie? Przyjdź do biblioteki i przeczytaj! Wszystkie wypowiedzi zostały wyeksponowane na wielkim misiowym modelu:-) i nagrodzone naklejkowym upominkiem w kształcie sympatycznego misia.
Spotkanie zostało zwieńczone wspólną fotografią – a jakże – z cudownym miłośnikiem miodu w tle! Zresztą sami zobaczcie w kolorowej galeryjce.


    Wyślij do znajomegoSpadł śnieg. Puszysty, delikatny, bielusieńki... I nie byłoby w tym nic dziwnego (zważając na porę roku) gdyby nie fakt, że ów biały puch spadł w... bibliotece dla dzieci:)
Wraz z początkiem grudnia – w pomieszczeniu czytelni zrobiło się biało, magicznie i świątecznie. Pojawiły się dwie choinki, po czytelni zaczęły dostojnie kroczyć białe renifery, a na granacie bibliotecznego nieba rozbłysły pięknie świecące gwiazdy. W lekko przyciemniony nastrój doskonale wkomponowała się również niezwykła świeczkowa aleja.
   Ta zimowa sceneria stała się idealnym tłem do spotkań we krainie baśni i ich najsłynniejszym twórcą Hansem Christianem Andersenem, Warto podkreślić, że główną atrakcją grudniowych imprez bibliotecznych był niecodzienny gość Królowa Śniegu. Owa lodowa Dama, „wyposażona” w śnieg i lodowe kryształki, przywdziana w srebrzystą suknię i śnieżnobiałą pelerynkę, zapoznawała czytelników z cudowną opowieścią o roztapiającym serca uczuciu Gerdy i Kaya. Ponadto, panie bibliotekarki przygotowały: konkurs wiedzy o Andersenie, plastyczną rekreację, której celem było ozdabianie korony Śnieżnej Pani i oczywiście pyszny, słodki poczęstunek:)
Baśń o Królowej Śniegu wzruszała dotychczas 3-latków z Przedszkola nr 3, drugoklasistów ze SP nr 1, grupę ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dzieci ze świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak się okazało - zapotrzebowanie na takie baśniowe spotkania jest ogromne. Biblioteczny grafik spotkań z Andersenem został zapełniony do końca stycznia. Nie ukrywamy, że ten fakt bardzo nas cieszy. Dziękujemy zatem wszystkim uczestnikom za spore zainteresowanie repertuarem, pt. „Rozgrzewamy serce Królowej Śniegu”.

Wasze ciepłe uczucia i chęć wysłuchania zimowej opowieści przełamują wszystkie lody.


«  ‹ 110/11 ›  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)