Menu


 Parę słów o...
«  9/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoCała Polska Czyta Dzieciom
W ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom we wrześniu Wróżka Książka (czyli b-ka w przebraniu) stała się nietypowym gościem w Przedszkolu nr 5 w Łasku. Owa tajemnicza postać gościła w grupie „Biedronek” i „Misiaczków”, gdzie przeczytała opowiadanie o prawdomówności i bohaterstwie małej małpki Floky pt. „Czy mi wierzysz”. Opowieść sprawiła, iż dzieci z wielkim zainteresowaniem śledziły przygody i perypetie małej bohaterki a w nagrodę otrzymały postać małpki, którą mogły samodzielnie pokolorować. Wróżka Książka bardzo dziękuje za zaproszenie.

    Wyślij do znajomego"ALA MA KOTA" – WYSTAWA ELEMENTARZY W BIBLIOTECE
W jesiennych promieniach słońca, gdy dzieciaki, założyli swe pierwsze w życiu „tornistry” i zaczęli swą pierwszą przygodę ze szkolną ławą i „elementarzem” nastał odpowiedni czas, aby w bibliotecznych murach, zaprezentować niebanalną i oryginalną wystawę elementarzy z całego świata. Naszą wystawę zawdzięczamy pani Elżbiecie Bartsch, emerytowanej nauczycielce ze Zduńskiej Woli, która z zaangażowaniem i miłością do swych uczniów pragnęła przekazywać im piękno i prawdę wychodzącą z książek. Zbieranie elementarzy jest jej pasją, które zrodziło się w latach 80-tych., w momencie czytania swym uczniom, wiersza o słynnym Murzynku Bambo, który „uczył się pilnie przez całe ranki ze swej murzyńskiej pierwszej czytanki”, i pokazać im jak naprawdę wyglądała ta jego pierwsza czytanka.
Pani Elżbieta różnymi drogami próbowała dotrzeć do źródeł na całym świecie i zgromadzić owe „nietypowe” książki z niemal każdego zakątka świata. Do tej chwili zgromadziła ponad 700 podręczników pochodzących m.in. z Albanii, byłego ZSRR, Rumunii czy odległych Chin i Japonii. Wiele zainteresowania wzbudzają książki w języku hebrajskim, arabskim i japońskim, głównie za dziwny i zarazem trudny kształt liter i sposób ich czytania, gdyż ksiązki te czyta się od prawej do lewej strony. Z wielkim sentymentem i łezką w oku spoglądamy natomiast na nasze pierwsze elementarze z dzieciństwa m. in. Mariana Falskiego, z którego pobieraliśmy pierwsze nauki pisania liter i czytaliśmy swe czytanki o Ali i Oli. Nasza wystawa cieszy oczy nie tylko dzieci jak i dorosłych, i staje się niezwykłą wycieczką poprzez kraje świata, kulturę i naukę jak również niezwykłą podróżą w okres dzieciństwa i początków pisania. Serdecznie zapraszamy.

    Wyślij do znajomegoDZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE
W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania ogłoszonego przez Polską Izbę Książki w 2001 r. odbyło się w naszych murach spotkanie, które stało się kolejną okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania, choćby takich jak stymulowanie rozwoju i wzbogacania słownictwa, jak również co najważniejsze wspierania współpracy z samorządem lokalnym. Do głośnego czytania w nasze mury zaprosiliśmy tym razem panią z Wydziału Oświaty Kultury i Spraw Społecznych - Izabelę Smażek. Uczestnikami spotkania a zarazem wspaniałymi słuchaczami były przedszkolaki z Przedszkola nr 5 w Łasku grupy: „Biedronek” i „Żabek”. Milusińscy z dużym zainteresowaniem wysłuchali znanej i lubianej bajki pt.: „Kopciuszek”. Nasz utwór w tym był wyjątkowy iż połączony był z elementami dźwiękowymi i muzycznymi, co sprawiło iż dzieci słuchały go w skupieniu i z uwagą dały się przenieść w bajkowy świat wychodzący z kart książki. Uwieńczeniem naszego spotkania był słodki poczęstunek, który osłodził nasze spotkanie i pozostawił słodkie wspomnienia z biblioteki.
Taki dzień jak ten stał się znakomitą okazją, do współpracy Biblioteki z innymi instytucjami pragnącymi promować czytelnictwo i kulturę wśród najmłodszych odbiorców jak również brać czynny udział w wspólnych akcjach czytelniczych w ramach kampanii „Łódzkie czyta”. Dziękujemy!

    Wyślij do znajomegoWSPOMNIENIA Z BIBLIOTECZNEJ NOCY DETEKTYWÓW
Niesamowita, pełna przygód Noc Detektywów już za nami. Dziś po niej pozostają nam jedynie tylko wspomnienia. Cała przygoda rozpoczęła się 8 sierpnia dokładnie o godz. 18 w murach naszej książnicy, do której przybyła gromadka naszych młodych czytelników z kocami karimatami i poduchami oraz sercem pełnym energii i przygód.
   Głównym sprawcą owego spotkania był nasz specjalny gość podróżnik, organizator szkół przetrwania i pisarz książek sensacyjno-przygodowych dla dzieci i młodzieży pan Krzysztof Petek. Na spotkaniu wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści i oglądaliśmy masę zdjęć o wyprawach, niebezpiecznych przygodach, jak nasz bohater przeprawiał się przez rwącą rzekę oraz jak można przetrwać w buszu. Dowiedzieliśmy się także, że dwie rzeki Amazonka i Rio Negro płyną jednym korytem przez wiele km. a ich wody, które mają różny skład chemiczny i zabarwienie są zamieszkane przez rożne stworzenia i roślinność a na całej wspólnej długości się nie mieszają. Autor opowiadał o tym jak powstają jego książki, skąd czerpie pomysły i jak wygląda organizowanie obozów przetrwania. Pan Krzysztof promuje wśród młodzieży życie i zabawę bez alkoholu, papierosów i narkotyków. Nasze spotkanie uatrakcyjniła wizyta funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Łasku, którzy zapoznali dzieci z pracą policjantów, przedstawili zasady bezpieczeństwa, utrwalili nam jak należy postępować w niebezpiecznych sytuacjach i pod jakie nr alarmowe dzwonić w razie potrzeby.
   W dalszej części spotkania nasi milusińscy mogli dobrowolnie poddać się badaniu daktyloskopijnemu, gdzie osobiście złożyli odciski swych palców i nawet dłoni na dokumentach, które mogli zabrać ze sobą na pamiątkę. Do składania swych odcisków, wiła się bardzo długa kolejka. Po tak pasjonujących chwilach nastał czas na chwilkę dla posmakowania kolacji, pod postacią smacznych wielkich pizz. Apetycznie i ze smakiem kosztowaliśmy kawałki pizzy bo wiedzieliśmy, że zaraz czeka nas „Przygoda na serio” - czyli szyfry, zagadki, tajemnice i skarb – sztaby złota.
Podzieliliśmy się na 3 grupy, gdzie każda grupa wybrała swojego dowódcę i pod okiem dorosłego opiekuna (którym były panie z b-ki) ruszyliśmy swoimi ścieżkami zagadek, aby dotrzeć do skrzyni ze złotem, lecz przed wymarszem na nocną eskapadę czekał nas jeszcze krótki kurs samoobrony do którego wszyscy uczestnicy podeszli bardzo odważnie, bo każdy chciał spróbować swych sił.
I tak z wypiekami na twarzy w późnych nocnych godzinach zaczęliśmy naszą pierwszą (mamy nadzieję, że nie ostatnią) przygodę. Każda z grup dostała kopertę z poleceniami i ruszyliśmy za śladem wskazówek, które prowadziły od piwnic muzeum, poprzez ciemny cmentarz, OSIR, posterunek policji, który wśród dzieci wzbudzał respekt. Wśród ciemnych drzew parku czekał na nas rku tajemniczy napis „kondziu 4 ever”, gdzie kryła się następna wskazówka. Dalsze ślady prowadziły nas wciąż w inne miejsca naszego miasta; jak w okolice Kościoła Świętego Ducha, Kolegiatę, gdzie wciąż czekały na nas dziwne i trudne do rozwiązania zagadki, chociażby zaszyfrowany nr tel do Tajemniczego Pirata, ukryte klucze do dziwnych drzwi a to wszystko krok po kroku zbliżało nas do ostatniej zagadki, która skrywała sztaby złota. Śledztwo zakończyło się o 01.00 w nocy – wtedy to zwycięska drużyna znalazła wielką czarną skrzynię a sztabami złota były przepyszne wafelki w złotych opakowaniach i torby cukierów. Kapitan zwycięskiej drużyny w nagrodę dostał książkę autorstwa naszego gościa. Radości i przeżyć było wiele, a co miło było zauważyć wśród dzieci panowała dobra atmosfera przepojona zgodą i pomocą dla mniejszych i nieco słabszych.
   Uczestnicy do snu ułożyli się prawie o brzasku wsłuchani w magiczną opowieść Pana Krzysztofa Petka. A kto nie był niech żałuje, bo co się działo w nocnych czeluściach biblioteki zostanie naszą słodką tajemnicą.
   Pragnę jednak nadmienić, iż nasza wakacyjna przygoda nie odbyłaby się tak bezpiecznie bez ogromnej pomocy i zaangażowania ze strony Komendy Powiatowej Policji w Łasku za co dyrekcja, pracownicy oraz rodzice serdecznie dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.
* Noc detektywów została przeprowadzona w ramach akcji: „Aktywne Wakacje 2012”

    Wyślij do znajomego"AKTYWNE WAKACJE 2012" w łaskiej bibliotece dla dzieci
Spotkanie z przedstawicielem Policji – „Ostrożnie! Bezpieczne wakacje”

Akcja „Aktywne Wakacje 2012” w łaskiej filii bibliotecznej dla dzieci rozpoczęła się od spotkania z łaskimi policjantkami Komendy Powiatowej Policji w Łasku: Katarzyną Chrzanowską i Anną Pogocką. Poniedziałkowa pogadanka pt. „Ostrożnie! – Bezpieczne wakacje” zgromadziła blisko 20 osób, wśród których znalazły się dzieci i podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Łasku. Celem spotkania było uświadomienie słuchaczom, z jakimi niebezpieczeństwami mogą spotkać się na co dzień - przemieszczając się pieszo, jadąc na rowerze lub samochodem, a także podczas wakacyjnych wyjazdów w góry czy korzystając z wodnych kąpieli. Policjantki przypomniały również, jak należy postępować w kontaktach z nieznajomymi, dlaczego istotne jest noszenie elementów odblaskowych, a także jak się zachować, gdy zaatakuje nas groźny pies. Uczestnicy mieli możliwość zadania różnorodnych pytań, związanych z bezpieczeństwem oraz podzielić się z funkcjonariuszkami policji swoimi uwagami i spostrzeżeniami nt. zachowywania się pieszych, jak i kierowców w ruchu drogowym. Mamy nadzieje, że wszyscy słuchacze prelekcji zapamiętają omawiane zasady i bezpiecznie spędzą wakacje.

          
„I Ty możesz uratować komuś życie” – poznanie zasad udzielania pierwszej pomocy plus ćwiczenia praktyczne.

Mury łaskiej książnicy ponownie zgromadziły grono osób zainteresowanych poznaniem zasad udzielania pierwszej pomocy. Za sprawą pożarników z Jednostki Ratowniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łasku, słuchacze dowiedzieli się m.in. jak udrażniać drogi oddechowe, unieruchamiać kończyny czy układać poszkodowanego w bezpiecznej pozycji. Spotkanie miało charakter warsztatów. Po części teoretycznej, uczestnicy w aktywny sposób brali udział w zajęciach. Zadawali mnóstwo ciekawych pytań i chętnie ćwiczyli akcje ratownicze, np. resuscytację przy pomocy fantoma czy tamowanie krwotoków. O tym, jak wielkie znaczenie ma umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo nie trzeba przekonywać. Dlatego od najmłodszych lat należy kształtować u dzieci postawę empatii i gotowość do reagowania w sytuacjach zagrażających życiu.

          
„Ostrożnie z ogniem!” – wycieczka do Straży Pożarnej – poznanie pracy strażaków

Kontynuując przygodę z pożarnikami, w środę – 4 lipca, wybraliśmy się 22-osobową grupą do siedziby Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Łasku. Przywitali nas panowie z dyżurującej Jednostki Ratowniczej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od strażackiego garażu, w którym znajdowały się różnorakie pojazdy – od motorówki, małego auta osobowego, poprzez „terenówkę”, typowe wozy strażackie, a kończąc na wielkim wozie z wysięgnikiem, sięgającym 7 piętra. Uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem poszczególnych samochodów - zarówno w teorii jak i w praktyce. Każdy mógł zasiąść za kierownicą wozu strażackiego, przymierzyć strój ratownika czy też sprawdzić wagę poszczególnych sprzętów. Nie obyło się również od demonstracji działania węża strażackiego, co uczestnicy odczuli „na własnej skórze” – zafundowano im chłodny prysznic, który dzień był ukojeniem w ten upalny. Na zakończenie pożarnicy zademonstrowali nam, jak wygląda wyjazd na akcję – od ogłoszenia alarmu, zjazdu na rurze, po wyjazd z włączoną syreną.

                                
„Wszystkie balony w górę” – balonowa zabawa konstrukcyjna

Czwarty dzień akcji wakacyjnej w naszej bibliotece spędziliśmy bardzo kreatywnie, rozwijając i udoskonalając nasze umiejętności plastyczne. Do dyspozycji mieliśmy balony i wszelakie materiały do ich ozdabiania – mazaki, bibułę, wstążki, piórka itp. Każdy uczestnik miał za zadanie „ożywić balon”, czyli stworzyć z niego to, co tylko podsunie mu wyobraźnia. Dzieci oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy Społecznej w Łasku wykazali się niebywałą fantazją – z balonów stworzyły niesamowite kreacje. Powstały różnorakie zwierzątka – kotki, pieski, tygrys, a nawet kaczka dziwaczka. Do futrzaków dołączyła plejada postaci z bajek – wróżek i księżniczek, znalazł się też jednooki pirat. Powstały również dzieła, które trudno zaklasyfikować, były to balony ozdobione na różne sposoby – szlaczkami, naklejkami i bibułą. Rezultaty pracy uczestników warsztatów można oglądać w czytelni dla dzieci.

          
„W bibliotece nie straszy” – Przyjdź-Pośpiewaj ! – konkurs piosenki karaoke

Śpiewająco zakończył się w bibliotece dla dzieci pierwszy tydzień akcji „Aktywne Wakacje 2012”. Dzieci z radością i wypiekami na twarzy przystąpiły do konkursu karaoke, którego repertuar był przeróżny, zaczynając od piosenek polskich i zagranicznych artystów, a kończąc polskim hymnem EURO 2012: „Koko Euro spoko” . Wybór zwycięzcy okazał się niezwykle trudny, więc wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki-niespodzianki, po czym w rozśpiewanej atmosferze opuścili biblioteczne mury.
I tak minął nam pierwszy tydzień programu „Aktywne Wakacje 2012”, podczas którego skutecznie przepędziliśmy wakacyjną nudę. Na dalszy ciąg atrakcji przygotowanych przez łaską bibliotekę dla dzieci zapraszamy wszystkich chętnych, lubiących dobrą zabawę i niezapomniane przygody (więcej informacji na stronie www.biblioteka.lask.pl – zakładka „Aktywne Wakacje 2012”).

          

    Wyślij do znajomegoŁÓDZKIE CZYTA
Zaczytani są wśród nas, zaczytani wokół nas, zaczytani tak po prostu zaczytani… nasuwają się słowa w ramach akcji Łódzkie Czyta. I tak było dziś u nas na skwerku przed naszą siedzibą, w otoczeniu zieleni gościliśmy małych „stawiających pierwsze kroki” w czytelnictwie dzieci z Przedszkola nr 5 w Łasku. Oni to gromadnie i z uśmiechami na twarzach wysłuchali opowiadania z morałem o kozie i lisie. Na kocyku wśród dziwiących się przechodniów oglądających się z uśmiechem w naszą stronę zagłębialiśmy się w lekturze. Jedynym minusem była nie sprzyjająca aura na dworze, która zmusiła nas do szybszego zakończenia czytania. W świat lektury przeniosły nas postać sprytnego lisa i głupiutkiej kozy. Kończącym akcentem Łódzkiego Czytania było pamiątkowe zdjęcie (ze względu na aurę) w pomieszczeniu naszej książnicy, zachęcające do aktywnego udziału w podobnych akcjach.
Zapewne jest to inny, niespotykany ale zarazem oryginalny sposób zachęcający do czytania i obcowania ze słowem pisanym. To dobry sposób na pozbycie się barier, wstydu przed pokazaniem się z książką w ręku wśród tłumu, na ławce w parku i zaczytać się w pięknie z niej wypływającym. To od nas dorosłych zależy, aby wskrzesić miłość do czytania dzieciom już od najmłodszych lat w ten sposób aby książka jak najdłużej zawitała w dłoniach najmłodszych. To dzieciaki, młodzież - czerpią wzorce od swych idoli, nauczycieli, trenerów i to ich z wielkim sercem Zapraszamy do akcji Łódzkie Czyta , bo to z nich inni będą czerpać wzorce


    Wyślij do znajomegoSPOTKANIE AUTORSKIE
"Moim sposobem na próbę porozumienia ze światem jest poezja": to motto naszego majowego gościa, którym była łódzka poetka pani Małgorzata Gałęcka-Skwarek. To ona 29 maja 2012 r. w naszych murach spotkała się z młodymi gimnazjalistami z Łasku, gdzie razem zaczęliśmy tworzyć wspólną przygodę z poezją. Adepci niełatwej poetyckiej sztuki brali czynny, choć na początku nieśmiały udział w warsztatach. W ruch poszły ołówki, kartki i burza mózgów, która zaowocowała własnymi pomysłami, przełamała nieśmiałość i dzięki temu powstały własne interpretacje wierszy.
Pani Małgorzata opowiadała o warsztacie poetyckim, radościach i smutkach związanych z pisaniem poezji i bycia poetką i uświadomiła młodzieży, że w każdym drzemie ziarenko poety, chociaż może wykonywać inne zawody w życiu. Jak widać, aby zaszczepić w młodych osobach ziarenko poezji nie wystarczy przeczytać im wiersz, to zetknięcie się na żywo z poezją, osobą i własnymi emocjami może wywołać moc przeżyć i spojrzeć na poezję nie tylko przez pryzmat książek ale moc płynącą z nas samych.
Miłym kończącym akcentem wspólnie spędzonego czasu, było recytowanie przez naszego gościa swych tomików, które gimnazjaliści słuchali z uwagą i powagą.
Mamy nadzieję, że nie była to ostania możliwość spotkania się z twórczością Pani Małgorzaty i wspólnie chciałybyśmy już od najmłodszych lat wskrzesić kaganek wiedzy, chęć czytania i obcowania z poezją. Bardzo dziękujemy.


    Wyślij do znajomegoPODZIĘKOWANIE
Biblioteka Publiczna – Filia dla dzieci oraz Filia Biblioteczna na Oś. Przylesie przy Szkole Podstawowej nr 5 w Łasku serdecznie dziękuje Pani Małgorzacie Żuczek za udostępnienie LALEK SERCEM SZYTYCH, które pozwoliły na zorganizowanie wystaw i cieszyły oczy dzieci w dniu ich święta 1 czerwca.
W imieniu dzieci serdecznie dziękujemy!

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćLALKI SERCEM SZYTE
Lalki sercem szyte – to niecodzienna i niebanalnie oryginalna wystawa poświęcona dzieciom. Można ją było obejrzeć w Bibliotece Publicznej - Filii dla dzieci w Łasku. Lalki istnie stworzone z miłości i serca dla najmłodszych pociech. Spojrzeniem wstecz w nasze dzieciństwo, gdzie nie codziennie można było spotkać Lalki Barbie, Kena czy kolorowe Misie. To miłość płynąca prosto z serca. To bezpieczeństwo naszych milusińskich, nauka miłości i troski o bliźniego. Lalki stworzone przez matkę dla swego dziecka, stały się również wspaniałym prezentem dla innych dzieci. To my matki z chęcią chciałybyśmy je kupować dla swych pociech. Zabawki uszyto i kolorowano ekologicznymi materiałami i barwnikami, np. herbatą. To nimi nasze dzieci mogą bawić się bezpiecznie każdego dnia i tulić się do nich każdej nocy, czując bezpieczeństwo i ciepło. Twórcą lalek jest młoda matka, Małgorzata Żuczek, która stworzyła te małe cuda z miłości do swej córeczki Kini. My jako Biblioteka promująca czytelnictwo i bezpieczeństwo dzieci serdecznie dziękujemy za możliwość współpracy i ukazanie naszym czytelnikom tak wyjątkowych i ekologicznych przytulanek, które można pokochać i tulić do małych serduszek.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćDZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE!
Przez dwa wyjątkowe dni poświęcone całkowicie naszym pociechom, Biblioteka – Filia dla dzieci w Łasku zafundowała małym czytelnikom nietypową atrakcję w postaci wyświetlanego filmu animowanego specjalnie przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenia Nowe Horyzonty pt. "Sekret Eleonory". To nasi goście wraz ze swym rówieśnikiem siedmioletnim Natanelem, przenieśli się w magiczną podróż do bajkowego świata książek. Tam razem ze znanymi postaciami z książek i bajek, które doskonale zna każde dziecko oddali się fascynującej przygodzie połączonej z mądrością wypływającą z umiejętności kochania i czytania książek. To ta historia zaszczepiła w dzieciach, miłość, chęć posługiwania się lekturą słowa. To dzięki niej młodzi czytelnicy z chęcią sięgają po tytuły bez dozy wstydu przed czytaniem książek.
Pierwszego dnia naszymi gośćmi byli uczniowie klas I ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku. To razem z nimi było nam niezmiernie miło uczestniczyć w tej dawce kultury i baśniowej przygody. Miło było patrzeć jak dzieci, mimo że film nie przypominał tak popularnych bajek jak Auta czy Księżniczki siedzieli z zaciekawieniem i śledzili losy Natana i postaci z książek. To na ich twarzach można było wyczytać zainteresowanie filmem i losami książkowych ulubieńców. W niesprzyjającej aurze na dworze w naszych murach gościła przyjaźń i troska o losy książek. Miłym kończącym akcentem wspólnie spędzonego czasu była wiadomość dla czytelników, że mogą wziąć udział w konkursie "Dzieciaki rysują bohaterów" organizowanym w ramach akcji „Sekret Eleonory”, w którym do wygrania czekają na dzieci atrakcyjne nagrody. Wielką mobilizacją było dla najmłodszych również informacja, że ich prace będą umieszczone na stronie internetowej programu "Kulturalnie i obywatelsko w Bibliotece" i mają możliwość otrzymania największej liczby głosów i specjalnej nagrody publiczności poprzez klikanie "Lubię to". Projekt ten kierowany do bibliotek udowadnia, że my bibliotekarze powinniśmy zaszczepiać już od najmłodszych lat kaganek wiedzy, chęć czytania i obcowania z literaturą niosącą pozytywne słowo oraz gwarantują przygodę przenosząc nas w krainę marzeń i baśni. W imieniu czytelników, rodziców i bibliotekarzy dziękujemy za umożliwienie przeprowadzenia takiej akcji w naszej łaskiej książnicy.

«  9/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)