Menu


 Parę słów o...
«  7/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoTańczące Kasztanki w Filii dla dzieci

Na początku listopada 4-latki z Przedszkola nr 3 „Misiaczek” przydreptały (mimo jesiennego deszczu) do naszej, przybranej w jesienne akcenty, biblioteki. Rozmawialiśmy i uczyliśmy się – a jakże! – o „Darach jesieni”. Przygotowana specjalnie na te zajęcia prezentacja multimedialna przybliżyła przedszkolakom najważniejsze zwiastuny tej pory roku, m. in. owoce, zwierzęta, kwiaty, zjawiska i kolorystykę jesiennego świata. Dzieci wysłuchały także kilku wierszy o grzybobraniu, babim lecie i jeżyku. Zamiast tańczyć deszczową piosenkę – dzieci wykonywały również w rytm piosenki – odprężające masażyki na plecach swoich koleżanek i kolegów. Na koniec zatańczyliśmy wspólnie „Taniec kasztanków”, do tekstu Bolesława Kołodziejskiego i w rytm jego muzyki.

Było wesoło i bardzo, baardzo, baaardzo… jesiennie!


    Wyślij do znajomegoDuszki, stworki i potworki w bibliotece dla dzieci

Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie…?”
W tak mrocznych okolicznościach przebiegały spotkania w filii dla dzieci Biblioteki Publicznej. Spotkania dla przedszkolaków i uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy przybliżały ideę kontrowersyjnego święta Halloween oraz polską tradycję Wszystkich Świętych. Mimo kilku podobieństw rozdzieliłyśmy obie te uroczystości, oddzielając opowieści o upiornych zwyczajach od smutku i refleksji. Dzieci mogły zwiedzić biblioteczny ZAMEK STRACHU, obfitujący w duchy, nietoperze, czaszki, zwisające pająki, dynie, dracule i inne groźne zjawy. Wysłuchały także przerażającego wiersza Natalii Usenko, pt: „Upiorny zamek” oraz opowieści o czarownicy Winnie i jej czarnym kocie. Na deser biblioteka dla dzieci zaserwowała gościom ekranizację bajki o sympatycznym żółwiku – Franklinie.
W ostatnich dniach października odwiedziły nas następujące grupy: 6-latki z Przedszkola nr 1 (naprawdę upiornie przebrane), 5-latki z Przedszkola nr 3 oraz 3-,4- i 5-latki z Przedszkola nr 5 w Łasku. Dla dorosłych uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku przygotowałyśmy halloweenowe zagadki oraz prezentację multimedialną rodem z horroru, na wzór amerykańskich „scary farm”.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o naszym pięknym, choć bardzo smutnym, Święcie Zmarłych. Wszyscy nasi goście wysłuchali wzruszającego liryku Marii Czerkawskiej, pt. „Zaduszki” oraz wiersza Józefa Krajeńskiego – „Grób Nieznanego Żołnierza”.
Uzupełnieniem spotkań była wystawa - mrożącej krew w żyłach - literatury – o duchach, czarownicach, mumiach, itp. Tajemniczość i magię spotkania spotęgowały ponadto przebrania pań bibliotekarek (zajęcia poprowadziły w czarodziejskich sukniach i kapeluszach a’la Harry Potter), prawdziwy dyniowy lampion, a także zapalone gdzieniegdzie świece, rozjaśniające nieco ten niepokojący biblioteczny mrok….


    Wyślij do znajomego„Noc detektywów”  w bibliotece

Grupy dzieci uzbrojonych w latarki przemierzały Łask wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu skarbu – skrzyni ze sztabkami złota. W rozmaitych miejscach (kościół św. Ducha, stadion OSiR, komisariat Policji, Straż Pożarna, park miejski, cmentarz) mali poszukiwacze odnajdywali wskazówki w postaci różnorodnych  logicznych łamigłówek, przybliżających ich do zdobycia celu. Przeprowadzeniem „Nocy detektywów” zajął się Krzysztof Petek - pisarz i dziennikarz, autor ponad dwudziestu książek przygodowych i sensacyjnych, adept sztuk walki, uczestnik wypraw do Amazonii, uczestnik syberyjskiej i dalekowschodniej ekspedycji „Śladami polskich badaczy Syberii”, gdzie asystował Jackowi Pałkiewiczowi, eksploratorowi, odkrywcy źródeł Amazonki. Pan Krzysztof, który w porozumieniu z Biblioteką Publiczną w Łasku organizuje imprezę, zapytany o cel takich działań, powiedział: Chcę młodym ludziom pokazać alternatywę dla bezmyślnego spędzania wakacji pod budką z piwem. Chcę, aby zrozumieli, że myślenie, zdobywanie wiedzy o świecie, stawianie sobie wymagań intelektualnych i fizycznych, to doskonały sposób na ciekawe życie. W Łasku prowadzę po raz kolejny „Noc detektywów”, aby młodych ludzi skłonić do porzucenia bezrefleksyjnego funkcjonowania…” Wspomniane wyżej wydarzenie okazało się ekscytujące także ze względu na nietypową porę dnia, możliwość spędzenia nocy w bibliotece i perspektywę wspólnej degustacji pizzy w czytelni dla dzieci. „Noc detektywów”, oprócz sensacyjnych poszukiwań, przeplatana była równie ciekawymi epizodami: kurs samoobrony, wspólne śpiewogranie przy dźwiękach gitary i fotograficzna relacja z głębi niezwykłej Amazonii. Warto wspomnieć, że ta nietypowa forma wakacji została przeprowadzona w ramach akcji „AKTYWNE WAKACJE”,finansowanej przez Urząd Miasta w Łasku. Z całego serca dziękujemy także łaskiej Policji, Straży Pożarnej i harcerzom, za pomoc organizację i zapewnienie bezpieczeństwa podczas naszej niezwykłej bibliotecznej przygody. Reasumując –  „Noc detektywów” to największe wydarzenie biblioteczne dla dzieci (7-14 lat) w tym roku. Największe pod względem wywołanych emocji, przygód, tajemnic i wielkiej zespołowej radości.


    Wyślij do znajomegoDzieci poznają historię łaskiego parku metodą Questingu

Odkrywanie dziedzictwa miejsca, turystyka z zagadkami, to najczęściej spotykane określenia na questing, którego istotą jest poruszanie się po nieoznakowanych szlakach (questach). Tę właśnie metodę zwiedzania obrała sobie łaska biblioteka, organizując wycieczkę dla dzieci po Parku Miejskim im. Rodu Łaskich.  Zaopatrzeni w foldery z questami, wodę i spray na komary, w czwartkowy ranek wyruszyliśmy odkrywać tajemnicze oblicze łaskiego parku.  Kierując się wskazówkami zawartymi w queście, wyruszyliśmy na szlak, usiany wieloma zagadkami, rebusami i łamigłówkami. Rozwiązując zadania, uczestnicy nie tylko świetnie się bawili, ale poznawali też historię naszego parku. Mogli się również dowiedzieć, jaka roślinność porasta ten teren i poznać zwierzęta, zamieszkujące  tę okolicę. Trasa doprowadziła uczestników pod boczną bramę OSiR-u, gdzie ukryty był skarb w postaci pieczątki. Jej odbicie na folderze stanowiło potwierdzenie przebycia questu.

Po wyczerpującej eskapadzie, która zmęczyła nie tylko ciało, ale i umysł piechurów, udaliśmy się na ognisko z kiełbaskami. Urozmaiceniem naszego minibiwaku było malowanie buzi. Najedzeni, wypoczęci i kolorowi, zakończyliśmy naszą przygodę w bibliotece.


    Wyślij do znajomego"Śluby" w bibliotece

Dzisiaj w Bibliotece Publicznej (filia dla dzieci) odbyły się bardzo ważne, a jednocześnie śmieszne uroczystości. Uczestnicy zajęć, pt. "Aktywne Wakacje w Bibliotece", niczym na koloniach, zawierali przedziwne, czasem absurdalne związki małżeńskie.

W samodzielnie przygotowanych na tę okoliczność zabawnych, ale i całkiem poważnych przebraniach dzieci powtarzały zabawne słowa przysięgi, typu:

 "Najdroższa Smerfetko, biorę sobie Ciebie za Żonę i ślubuję Ci gotować lepiej niż Łasuch, chronić przed Gargamelem, dawać rady skuteczniejsze niż Ważniak i Papa Smerf razem wzięci..."

Dzieci same zadbały, by na bibliotecznych ślubach nie zabrakło prawdziwych ślubnych akcentów: obrączki, Marsz Mendelsohna, świadkowie, ksiądz, wiązanki kwiatów, pamiątkowe zdjęcia z rodziną, życzenia, a po ślubach - prawdziwa weselna uczta. Przy dźwiękach typowo weselnych przebojów dzieci zasiadły za stołem i z uśmiechem na ustach delektowały się przygotowanym słodkim poczęstunkiem.

Rozrywka tego typu okazała się doskonałą odskocznią od zajęć ściśle dydaktycznych. Po wcześniejszym dyktandzie, recytowaniu wierszyków łamiących języki, bajkopisaniu i różnorodnych zajęciach plastycznych taka forma zabawy była prawdziwym strzałem w dziesiątkę, a tym samym prześmieszną wakacyjną przygodą.


    Wyślij do znajomegoKrólowa kwiatów w Bibliotece

Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Łasku poznawali dziś jeden z najpiękniejszych kwiatów - różę. 

Spotkanie odbyło się w Bibliotece Pedagogicznej i nawiązywało do zbliżającego się w ten weekend I Festiwalu Róż.

W trakcie krótkiego wykładu, który przebiegał w miłej atmosferze, słuchacze mogli nie tylko poznać historię róży, ale także dowiedzieć się ciekawostek na jej temat, m.in. skąd pochodzi róża, jakie jest jej znaczenie i symbolika, ile istnieje odmian oraz wiele innych.

Urozmaiceniem spotkania było czytanie fragmentu bajki „Mały Książę”, której jednym z kluczowych bohaterów jest róża.

Na koniec spotkania wychowankowie ŚDS na korytarzu biblioteki oglądali wystawę poświęconą w całości królowej kwiatów.

    Wyślij do znajomegoPomarańczowa pantera

W ramach "Aktywnych Wakacji" Biblioteka Publiczna w Łasku (Filia dla dzieci) zaprosiła w swe progi Teatr "Duet" z Krakowa. Aktorzy występujący w dziecięcej książnicy w profesjonalny sposób rozbawili licznie zgromadzoną publiczność przedstawieniem pt.: "Pomarańczowa pantera".

Odgrywane scenki miały również charakter edukacyjny, bowiem najmłodsi uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że najpierw liczą się obowiązki, a potem - przyjemności. Aktorzy wyjaśnili, na czym polega wyobraźnia, podkreślali konieczność nauki języków obcych, poprzez zaproszenie do wspólnego tańca zaktywizowali dzieci i rodziców.

    Wyślij do znajomegoRok 2013 to rok Tuwima
więc i u nas nie mogło zabraknąć tejże postaci.… Bo i Tuwim w książce, na wystawie, i w piosence… Ilustrowane wiersze Tuwima uśmiechają się z kolorowych ścian… Z okazji obchodów Roku Tuwima zaprosiliśmy do naszej biblioteki wielu gości. W maju odwiedziła nas grupka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łasku Podczas spotkania w książnicy przybliżyliśmy im sylwetkę Juliana Tuwima, zaprezentowaliśmy kilka jego utworów (zarówno w formie czytanej jak i śpiewanej!). Ponadto goście z WTZ tworzyli ilustrację do utworu „Rzepka”, a potem – podobnie zresztą jak bohaterowie wiersza – wspólnymi siłami odtwarzali kolejność postaci biorących udział w zmaganiach z tym dorodnym, lecz nieco uciążliwym warzywem. Oczywiście Tuwima nie mogło zabraknąć na spotkaniach z dziećmi. Tym razem DZIECI DZIECIOM przygotowały wspaniałe przedstawienia, oparte na recytacji najznakomitszych wierszy Pana Juliana. Mali aktorzy (z Przedszkola nr 5 w Łasku) zachwycali nie tylko talentem oratorskim, ale także wspaniałymi wielobarwnymi kostiumami. Słuchacze (uczniowie kl „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1) mogli podziwiać teatralne wykonanie wierszy; „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Bambo”, „Lokomotywa”, „Okulary” i „Rzepka”. Przeżyjmy te chwile jeszcze raz – zerkając do kolorowej galeryjki! Natomiast przedszkolaki z Przedszkola nr 6 w Łasku poznali krótki życiorys Pana Tuwima, wspólnie wyrecytowaliśmy znane i lubiane utwory a na zakończenie nasi mali goście wczuli się w role i wspólnie odtworzyliśmy metodą dramy mini przedstawienie o rzepce. Uwieńczeniem naszych Tuwimowskich spotkań jest przepiękna i niezwykle kolorowawystawa wystawa z Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci pt. „Z TUWIMEM WESELEJ” . Wszyscy bawiliśmy się tak jak zapewne życzyłby sobie sam Pana Julian Tuwim.

    Wyślij do znajomegoBezpieczny Internet dla przedszkolaków, czyli Necio.pl
Dzisiaj w Bibliotece Publicznej – w Filii dla dzieci odbyło się innowacyjne spotkanie dla przedszkolaków z Przedszkola nr 5 poświęcone bezpieczeństwu dzieci w Internecie. Pogadanka na temat komputera, jego części i funkcji została podsumowana wizualizacją Internetu, stworzoną przy pomocy kłębka włóczki i… dzieci. Dzięki metodzie Klanzy dzieci same zdefiniowały i zobrazowały abstrakcyjne pojęcie wirtualnej sieci. Przedszkolaki wysłuchały także interesującej bajeczki o robociku – NECIU, dowiedziały się, czym są złe SIECIUCHY i dlaczego warto korzystać z Internetu. Na zakończenie spotkania, czekała na maluchów niespodzianka – papierowa figurka Necia do samodzielnego złożenia.
Warto dodać, że już dużo wcześniej w naszej bibliotece prowadziłyśmy spotkania z dziećmi i młodzieżą na temat bezpieczeństwa w sieci - (SIECIAKI.PL). Dzisiejsze spotkanie było jednak pierwszym tego typu, przeznaczonym dla dzieci w wieku 4-6 lat. Dlatego też realizacja tematu została przeprowadzona w myśl zasady: „nauka przez zabawę”.

    Wyślij do znajomegoDzieci dzieciom, czyli przedstawienia o Tuwimie…
Rok 2013. Maj. U nas pełno Tuwima… Bo i Tuwim w książce, na wystawie, i w piosence… Ilustrowane wiersze Tuwima uśmiechają się z kolorowych ścian… Tuwim, Tuwim i Tuwim... Wspominany, podziwiany, szanowany… Oczywiście nie mogło zabraknąć go również na spotkaniach z dziećmi. Tym razem DZIECI DZIECIOM przygotowały wspaniałe przedstawienia, oparte na recytacji najznakomitszych wierszy Pana Juliana. Mali aktorzy (z Przedszkola nr 5 w Łasku) zachwycali nie tylko talentem oratorskim, ale także wspaniałymi wielobarwnymi kostiumami. Słuchacze (uczniowie kl „0” ze Szkoły Podstawowej nr 1) mogli podziwiać teatralne wykonanie wierszy; „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”, „Bambo”, „Lokomotywa”, „Okulary” i „Rzepka”. Przeżyjmy te chwile jeszcze raz – zerkając do kolorowej galeryjki!

«  7/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)