Menu


 Parę słów o...
«  6/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoQuesting po łaskim parku z Biblioteką Publiczną (filia dla dzieci) i PIT-em

2 lipca Biblioteka Publiczna (filia dla dzieci) w Łasku wraz z Punktem Informacji Turystycznej zorganizowała wakacyjny „Questing – podróż w czasie po łaskim parku”. Uczestnikami tej plenerowej zabawy – zbliżonej zasadami do harcerskich podchodów – zostali uczniowie ze szkoły we Wrzeszczewicach i Bałuczu. Trasa, którą przemierzali mali poszukiwacze historycznych zagadek i lokalnych legend, zakamuflowana została w folderze – w formie rymowanych strof. Przykładowo:

Wejdź więc śmiało na most murowany,
Który 70 lat temu był jeszcze drewniany.
Płynie pod nim Grabia, w której ryb jest krocie,
Możesz w niej złowić szczupaki, leszcze oraz płocie.

Podążając ścieżką edukacyjną dzieci poznawały walory przyrodnicze tutejszego parku, a przy okazji dostały świetną lekcję ekologicznego savoir-vivre’u. Również warunki plenerowe stały się inspiracją dla młodzieży do poszukiwania praktycznych rozwiązań: w roli usztywnienia kartki z treścią questingu wystąpiła rzeczna kładka, kamień, plecy koleżanki/kolegi, czy skrawek parkowej ławki. Warto dodać, że questowiczom niestraszna była inwazja tutejszych komarów – każdy z uczestników został bowiem „uzbrojony” w perfum skutecznie je odstraszający. Na przyrodniczej ścieżce stanęli jednak inni przedstawiciele parkowej fauny – żaby, ryby, kaczki, tuż za parkiem – czekał dostojny łabędź. Największą motywacją dla dzieciaków okazała się, rzecz jasna, ukryta na końcu trasy - nagroda. Schowana pod trawiastą pierzynką pieczątka oraz słodki skarb to zwieńczenie tej turystyczno-historycznej wakacyjnej przygody.


    Wyślij do znajomegoTeatr z Krakowa w Bibliotece Publicznej

14 maja Biblioteka Publiczna w Łasku (Filia dla dzieci) zaprosiła w swe mury Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Młodzi aktorzy w prześmieszny sposób przekonywali młodych czytelników, jak cenne jest czytanie książek, dlaczego warto czytać, i w ogóle - czego uczy nas literatura. Co istotne – wiedzę tę artyści przemycili zupełnie nienachalnie, bez pouczających sformułowań, w formie żartobliwej opowieści o różowym króliczku.

Przedstawienie, pt. „Magiczna księga” okazało się podróżą po kartach literatury dziecięcej, przede wszystkim – znanych baśni. W ten sposób dzieci przypomniały sobie historię dziewczynki z zapałkami, Jasia i Małgosi, Roszpunki, itp.

Mali adepci sztuki czytelniczej zostali zaktywizowani przez krakowskich aktorów do tego stopnia, że niejako sami stali się elementami fabuły - bohaterami rozgrywającej się na scenie opowieści. Ten sposób zainteresowania publiczności sprawił, że dzieci na długo zapamiętają przesłanie przedstawienia: „Czytanie wzbogaca człowieka”.


    Wyślij do znajomegoWRAZ Z BIBLIOTEKĄ DLA DZIECI RUSZYŁA „KOLOROWA LOKOMOTYWA”

9 maja Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku, wyjechali na wycieczkę do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz działającym przy nim – Domu Papiernika.

Na spotkaniu prowadzonym przez specjalistę papiernictwa, pracownika Politechniki Łódzkiej i założyciela Domu Papiernika – Ryszarda Uljańskiego został zaprezentowany proces powstawania papieru z surowców wtórnych. Uczestnicy warsztatu mogli przekonać się na własne oczy, jak mało skomplikowane jest uzyskanie papieru ze słomy czy drewna, i co trzeba zrobić, aby ten papier uzyskać. Za tworzywo do stworzenia papieru zostały wykorzystane zmiażdżone i rozdrobnione włókna roślinne. Użyte materiały zostały poddane fizycznemu recyclingowi.

Drugą część spotkania w Domu Papiernika wypełniły warsztaty plastyczne. Dzieci wycinały figurki ptaszków, oklejając je ekologicznymi materiałami: starymi gazetami, skrawkami materiałów, papierem czerpanym.

Z kolei na zajęciach w Muzeum Włókiennictwa dzieci wykonywały w grupach skrzydła do kostiumu dla papugi. Przy tworzeniu tego stroju wykorzystano bibułę, krepinę oraz kolorowy papier. Zadaniem każdego uczestnika było wykonanie ok. 20 ptasich piór.

Dominujący na zajęciach ptasi motyw nawiązuje do wiersza Juliana Tuwima „Ptasie radio”, a na kanwie tego utworu powstanie – na zakończenie projektu – przedstawienie teatralne w wykonaniu małych „pasażerów” Kolorowej Lokomotywy.


    Wyślij do znajomegoProfesjonalny fotograf w Filii dla dzieci

W ramach zajęć „Niezła sztuka” do Biblioteki Publicznej w Łasku zawitał Tomasz Grala, zduńskowolski artysta fotograf. Ideą spotkania było udowodnienie dzieciom, że wbrew pozorom profesja fotografa do lekkich nie należy. Na własnej skórze przekonał się o tym jeden z uczniów, próbując, zaledwie przez krótką chwilę, ponosić kilkunastokilogramowy niezbędnik fotografa.

Uczestnicy spotkania - uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku - na podstawie fotograficznych dzieł Grali wskazywali na trudność, powstającą przy wykonaniu konkretnego ujęcia. Przy okazji, podczas analizy odbitek, dzieci same wyodrębniły cechy profesjonalnego fotografa: refleks, cierpliwość, kreatywność, umiejętność obserwacji i sprawność fizyczną.

Biblioteczny gość zaprezentował dzieciom zawartość swojej ciężkiej torby, omawiając poszczególne „komponenty aparatu”. Najdziwniejszym składnikiem z całego fotograficznego ekwipunku okazała się… gruszka, identyczna jak ta, którą stosuje się do czyszczenia niemowlęcych nosków.

Luźnej pogadance o sztuce wizualnej towarzyszyły także specjalne zadania, przygotowane przez samego fotografa. Wśród nich - zdecydowanie najzabawniejszym - okazało się składanie blendy (ekranu odblaskowego). Zwieńczeniem zajęć o jednej ze sztuk wizualnych były przygotowane przez dzieci pytania, począwszy od tych dotyczących tajników fotografii, poprzez te, sięgające początków pasji, na bardziej „prywatnych” skończywszy.

W związku z faktem, że spotkanie odbyło się w czytelni biblioteki nie mogło zabraknąć również akcentu czytelniczego: Tomasz Grala wspólnie z uczennicą odczytał wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Żyrafa u fotografa”.

Jednak najistotniejszą myślą, wyniesioną z tego twórczego spotkania, były powtarzane po wielokroć przez fotografa słowa: „Fotografia zaczyna się w głowie…”

Prace Tomasza Grali można znaleźć na stronie internetowej: www.tomaszgrala.pl oraz na facebooku – na jego oficjalnym fanpage’u.


    Wyślij do znajomegoŚladami Koziołka Matołka

11 marca zaprosiłyśmy przedszkolaków z Przedszkola nr 1 na wirtualną podróż do Pacanowa. A w Pacanowie – wiadomo – kozy kują… Wiadomo też, że miejscowość tę rozsławiła legendarna postać Koziołka Matołka. Dlatego właśnie ów bohater stał się tematem zajęć w bibliotece, na których dzieci dowiedziały się, m.in. skąd wywodzi się nazwa koziołka, dlaczego jego przygody są nierealne, gdzie leży Pacanów i jakie atrakcje obecnie oferuje to miasteczko.

Po wirtualnym spacerze w Europejskim Centrum Bajki na dzieci czekał deser w postaci bajki o niezgułowatym koziołku oraz – jak na bibliotekę przystało – czytanie fragmentów przygód, wymyślonych przez Kornela Makuszyńskiego i zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Warto dodać, że historia Koziołka Matołka uznawana jest za prekursorską w polskim komiksie, a sam bohater liczy już 81 lat!


    Wyślij do znajomego„Kolorowa Lokomotywa” w Bibliotece Publicznej

9 maja uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku wezmą udział w projekcie ekologiczno-artystycznym „KOLOROWA LOKOMOTYWA”, finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Łódzkiego Domu Kultury Instytucji samorządu Województwa Łódzkiego. Wiosenna edycja odbywać się będzie pod hasłem "Poznaj łódzką małą ojczyznę". W projekcie wezmą udział 42 grupy dzieci z 42 gmin województwa łódzkiego. Na projekt składają się warsztaty, konkursy i prelekcje. Działania warsztatowe mają za zadanie edukować i pobudzać w młodych ludziach potrzebę zgłębiania wiedzy z zakresu ochrony środowiska, wykształcić postawy proekologiczne i obudzić w odbiorcach indywidualną odpowiedzialność za stan środowiska. Nazwa projektu nawiązuje do tuwimowskiej „Lokomotywy”, z całą jej barwnością, złożonością i bogactwem zdarzeń, jakie pociąga. Każde postępujące po sobie spotkanie artystyczne to kolejny wagon kolorowej lokomotywy.

Przez okres czterech miesięcy dzieci z województwa łódzkiego będą uczestniczyły w sześciu rodzajach warsztatów. Dla uczestników projektu rozpisane zostaną trzy konkursy: konkurs na kostium, scenografię ekologiczną, konkurs na wykonanie i grę aktorską w spektaklu inspirowanym wierszem J. Tuwima „Ptasie radio”. Dodatkowo ogłoszony zostanie konkurs na scenariusz spektaklu do wiersza „Ptasie radio” skierowany do nauczycieli i animatorów kultury z placówek partnerskich. Prace nagrodzone: kostiumy i elementy scenografii zostaną wyeksponowane na Wystawie Finałowej w Galerii Łódzkiego Domu Kultury

Pierwsze Warsztaty odbędą się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi:

– z tkaniny i koronki

– Warsztaty w Domu Papiernika – odzyskiwania i produkcji papieru.


    Wyślij do znajomegoPodsumowanie ferii w Bibliotece Publicznej

W tym roku Filia Biblioteki Publicznej dla dzieci w Łasku przygotowała Biblioteczną Feriadę 2014 w ramach akcji „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. Dlatego właśnie na naszych feriowych zajęciach kładliśmy nacisk na głośne czytanie, głównie bajek inspirowanych starymi - nieco zakurzonymi - kreskówkami. Udowodniliśmy, że czytać każdy może: bo czytały nie tylko bibliotekarki, ale i chętne dzieci, czytały nawet mamy, które wraz ze swoimi pociechami zawitały do naszego książkowego królestwa. Każda opowieść, jak i każdy bohater został najpierw szczegółowo scharakteryzowany, również pod kątem związanych z nim ciekawostek: dzieci dowiedziały się, m. in. że w Bielsku-Białej istnieje ulica Reksia, maskotka Krecika poleciała w kosmos, a w Pacanowie funkcjonuje Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka.
Następnie dzieci przenosiły konkretną postać na papier, malując ją samodzielnie, kolorując lub… kalkując. W ten sposób w naszej małej galeryjce zagościł polski Reksio i Koziołek Matołek, czeski Krecik, rosyjski Wilk i zając, a także angielski Kubuś Puchatek. Oprócz lektury czytanej na głos, na małych czytelników czekały krótkie filmowe seanse, podsumowujące niejako zajęcia poświęcone konkretnemu bohaterowi.
Na początku ferii – w Dzień Babci i Dziadka wykonywaliśmy kolorowe laurki, opatrując je oryginalnie skomponowanymi życzeniami.
Natomiast zwieńczenie feriowych zajęć w bibliotece wypadło śpiewająco! Zorganizowane po raz kolejny karaoke przyciągnęło – jak zwykle zresztą – wielu małych melomanów. Muzyka stworzyła idealne warunki do integracji, zabawy oraz naprawdę przyjemnego zimowego odpoczynku


    Wyślij do znajomegoŚwiąteczne spotkania w bibliotece

Od kilku tygodni Biblioteka Publiczna w Łasku – filia dla dzieci prowadzi świąteczne spotkania z najmłodszymi czytelnikami. Warto zauważyć, że każde z tych zajęć prowadzone są w inny sposób, uwzględniający przede wszystkim wiek dzieci. 3-latki z Przedszkola nr 3 („Misiaczek”) zostały zapoznane ze świątecznymi zwyczajami za pomocą – specjalnie w tym celu przygotowanej - multimedialnej prezentacji, wizualizującej wszelkie bożonarodzeniowe symbole. Dla maluszków przygotowaliśmy także część muzyczną, oczywiście, również utrzymaną w świątecznym klimacie.
5-latki z tego samego przedszkola miały do wykonania ponadto dekorację choinki, ale takiej niezwykłej, napisanej wierszem przez Ludwika Jerzego Kerna. Dzieciaki w mikołajkowych czapeczkach z błyskiem w oku opowiadały o swoich wymarzonych prezentach.
Wszystkie dzieci wysłuchały zabawnego „Listu do św. Mikołaja”, autorstwa Wiesława Drabika oraz obejrzały zimową wystawę dziecięcej literatury.
Dokładnie w Mikołajki odwiedziła nas również roześmiana grupa dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Łasku. Przy nastrojowym dźwięku kolęd mali czytelnicy ubierali naszą biblioteczną choinkę.
12 grudnia – odwiedzili nas uczniowie I klasy Szkoły Podstawowej w Wiewiórczynie. Wspólnie wykonaliśmy długi jak wąż boa i kolorowy jak tęcza – łańcuch choinkowy, symbolizujący niezwykłą więź, przyjaźń, sympatię. Dla tych uczniów przygotowaliśmy specjalne gwiazdkowe kolędowanie. Świąteczny akompaniament zapewnił uczeń PG nr 1 w Łasku – Przemysław Frąc, który profesjonalnie przygotował się do występu. A tym samym nas – słuchaczy wprawił w pełne magii i cudowności oczekiwanie na te wyjątkowe dni – Święta Bożego Narodzenia…


    Wyślij do znajomegoJęzyk to twój paszport - ucz się języków


    Wyślij do znajomego„JESIENNE INSPIRACJE” wystawa prac dzieci z grupy „Kwiatuszki” z Przedszkola Publicznego nr 4 w Kolumnie

Borowiku, borowiku znajdź się dzisiaj w naszym koszyku!

Z tym jesiennym wiatrem, tańczą sobie liście, tańczą sobie tańcza złote pomarańczowe, tańczą nam złociste.

Wesoło jesienią w ogródku na grządce, Tu ruda marchewka tam strączek… Tu dynia, jak słońce Tam główka sałaty, a w kącie ogórek wąsaty…


«  6/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)