Menu


 Parę słów o...
«  5/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomego25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia!

 

  Czy to jutro, czy to dziś – wszystkim jest potrzebny MIŚ!

 

  Było przytulnie, ciepło i słodko – tak w skrócie możemy podsumować 112 urodziny naszego   niedźwiedziego przyjaciela. Wraz z Przedszkolem Publicznym nr 3 im. Misiaczek przygotowaliśmy   specjalną misiową wystawę, w skład której weszły oczywiście pluszowe niedźwiadki, książeczki o misiach   oraz prace z międzyprzedszkolnego konkursu, pt. –

 

 

Mój przyjaciel MIŚ”.

 

 W dniu Święta Pluszowego Misia rozdaliśmy dyplomy oraz nagrody (rzecz jasna – w kształcie misiów) wszystkim uczestnikom konkursu. Naszym gościem specjalnym był prawdziwy Miś, z krwi i kości (choć – musimy to zdradzić - przebrany). Przedszkolakom przybliżyliśmy historię tej słynnej na całym świecie zabawki, opowiedzieliśmy o słynnych misiach z bajek, zaznajomiliśmy, m.in. z jadłospisem, miejscem życia
i zwyczajami prawdziwych drapieżników. Jak to w bibliotece - dzieci oczywiście wysłuchały opowieści – „Uśmiechnij się misiu”. A na koniec zaśpiewaliśmy urodzinową misiową piosenkę, chwyciliśmy balony w kształcie serc i pięknie uśmiechaliśmy się z naszymi pluszowymi przyjaciółmi. Do zdjęcia oczywiście! ;)

 

 

 


    Wyślij do znajomegoWarsztaty teatralne z łódzką aktorką

25 września do Biblioteki Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) przybyła aktorka i solistka z Teatru Muzycznego w Łodzi - Sylwia Strugińska-Wochowska. Zajęcia, które przygotowała, dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, to kontynuacja spotkań z projektem „Kolorowej Lokomotywy” (organizowanego przez Łódzki Dom Kultury). Na dzieci czekała zatem prawdziwie aktorska rozgrzewka: mormorando, oddychanie za pomocą przepony, ćwiczenia mimiki, gestykulacji, odgrywanie rozmaitych emocji.

Po tych praktycznych ćwiczeniach przyszedł czas na odegranie spektaklu „Ptasie promocje”, według scenariusza łaskiej bibliotekarki - Anny Sobczak. Warto dodać, że wskazówki łódzkiej aktorki znacznie ułatwiły uczniom odegranie przez nich roli konkretnego ptaka z wiersza Juliana Tuwima. Aktorka zwróciła uwagę na sposób poruszania się postaci na scenie, dykcję, tempo i sposób mówienia.

Jak się okazało podczas próby – sztuka aktorska wcale nie jest łatwym zadaniem. Wymaga od aktora koncentracji, dobrej kondycji, plastycznej mimiki, umiejętności modulowania głosu, świetnej pamięci oraz oczywiście… talentu.


    Wyślij do znajomegoZakończenie „Kolorowej Lokomotywy”

Od maja 2014 roku Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) wraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 bierze udział w przedsięwzięciu, ph „Kolorowa Lokomotywa” – projekt artystyczno-ekologiczny dla dzieci z województwa łódzkiego. Spotkania organizowane przez Łódzki Dom Kultury objęły zajęcia w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oraz Domu Papiernika w Łodzi, Na Politechnice Łódzkiej (Instytut Architektury i Urbanistyki), a także w Łódzkim Domu Kultury. Warsztaty artystyczne, w których wzięli udział młodzi łaskowianie miały dość wszechstronny charakter, bowiem zajęcia zaznajamiały: z procesem produkcji papieru, filcowaniem na mokro, projektowaniem kostiumów, gospodarowaniem przestrzenią sceniczną oraz ćwiczeniami stricte aktorskimi.

Zwieńczeniem wszystkich zajęć było przedstawienie teatralne „Ptasie promocje” (inspirowane „Ptasim radiem” Juliana Tuwima), według scenariusza łaskiej bibliotekarki – Anny Sobczak. Kostiumy ptasich postaci, rekwizyty oraz scenografię przygotowali sami uczniowie, głównie z materiałów ekologicznych. Spektakl ów odbył się na scenie Łaskiego Domu Kultury i został zarejestrowany na płycie DVD, po to, by łódzcy jurorzy mogli ocenić – i miejmy nadzieję – również nagrodzić grę aktorską, dekorację i kostiumy młodych łaskowian.

W tym miejscu pragniemy podziękować: Pani dyrektor Łaskiego Domu Kultury – Elżbiecie Wojtackiej-Ślęzak za możliwość wystąpienia na deskach ŁDK-u; nauczycielkom ze Sz. P. nr 1 w Łasku - Pani Celinie Cymerman i Katarzynie Stępień – za pomoc w przygotowaniu kostiumów i scenografii; Panu Krzysztofowi Tylusiowi – za obsługę techniczną, oraz Pani Agnieszce Przybyłek za pomoc w ostatecznej realizacji przedstawienia.


    Wyślij do znajomegoRuszyła znów „Kolorowa Lokomotywa”

W ubiegły piątek uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Łasku po raz kolejny zasiedli w wagonikach „Kolorowej Lokomotywy” (przypomnijmy, że jest to „projekt artystyczno-ekologiczny dla dzieci z województwa łódzkiego - Poznaj łódzką małą ojczyznę”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Łódzki Dom Kultury, partnerem - Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) oraz Szkoła Podstawowa nr 1 w Łasku).

Tym razem wyruszyliśmy autokarem na Politechnikę Łódzką do Instytutu Architektury i Urbanistyki w Łodzi. Tam uczniowie wysłuchali wykładu na temat architektury biomorficznej, jak również o wpływie ekologii na pracę architekta, obejrzeli też fotografie, ilustrujące wpływ natury na konstrukcję budynków, kompozycję przestrzeni i… ogólne samopoczucie mieszkańców.

Po wykładzie – przyszła pora na warsztaty plastyczne. Mali artyści z Łasku chwycili za nożyczki, pędzle, farby, kolorowe kartony i tworzyli scenografię ekologiczną do przedstawienia teatralnego „Ptasie promocje”, inspirowanego – rzecz jasna - „Ptasim radiem” Juliana Tuwima. I tak oto powstało drzewo (pełniące rolę supermarketu), leśne szyldy reklamowe, marketowe koszyki dla ptaków, a nawet tzw. żelki robacze, imitujące ptasie przysmaki.


    Wyślij do znajomegoNoc Atrakcji z biblioteką

W ostatni dzień wakacji, na terenie łaskiego OSiR-u, ponad 30-osobowa grupa dzieci i młodzieży wzięła udział w wieczorno-nocnej zabawie, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną w Łasku (filia dla dzieci). Przygotowaniem przedsięwzięcia zajęła się natomiast poznańska ekipa „AE Event & Marketing Bartosz Muzsik”

Wśród tych – głównie sportowych zabaw, najśmieszniejszymi dyscyplinami okazały się niewątpliwie dwie konkurencje: slalom w płetwach i bieg w potrójnych spodniach. Niemniej wrażeń przysporzyły takie atrakcje jak: megatwister, hokej na trawie, rura, gąsienica, wyścig na podwójnych nartach, rzut śnieżkami czy labirynt.

Oprócz typowo sportowych dziedzin przez cały czas trwania imprezy funkcjonowała tzw. strefa kreatywna. W jej obrębie uczestnicy wykonywali przeróżne zadania manualne i umysłowe – ze zużytych opakowań tworzyli ekologiczne stwory-totemy, pisali piosenki, bądź wymyślali oryginalne nazwy grup. Zabawa z tęczową chustą animacyjną okazała się świetnym sprawdzianem dla pamięci i spostrzegawczości.

Po tej – nieco wyczerpującej – późnowieczornej rozrywce na dzieci czekało klimatyczne ognisko. Pod gołym niebem konsumowano kiełbaski z bułeczkami, śpiewano piosenki i cieszono się… ostatnim dniem wakacji.


    Wyślij do znajomegoPlenerowa lekcja patriotyzmu, czyli QUESTING po gminie Sędziejowice

„Daleko jeszcze?” – tę kwestię, przesympatycznie naprzykrzającego się osła z kultowej bajki, uczestnicy questnigu wypowiadali 20 sierpnia z imponującą frekwencją. Niemalże 10-kilometrowa trasa, naszpikowana zagadkami historycznymi z czasów II wojny światowej, owiany tajemnicą cel tej minisurvivalowej wyprawy, budził fascynacje, potęgował ciekawość i – bądźmy szczerzy – trochę męczył. Szlak, po którym kroczyła ponadtrzydziestoosobowa grupa młodzieży (z Łasku, Buczku oraz gminy Sędziejowice), obejmował bowiem rozległy teren: Grabno – Zamość – Siedlce. Wyprawa rozpoczęła się na cmentarzu w Grabnie, gdzie młodzi pielgrzymi odnaleźli wojenne ślady – pomnik i krzyż, pod którym zapalili symboliczny znicz. Trasę questingową wyznaczały głównie bunkry, zakamuflowane w lasach, obecnie omszałe, ale jednocześnie dostojne i pełne dawnej chwały. Idąc po ścieżkach wyznaczanych przez rymowane strofy, questowicze odbywali zatem nie tylko tę realną wyprawę, ale i podróż w czasie, do lokalnych korzeni. Pochylali się nad grobami nieznanych żołnierzy, z przejęciem odgarniali z nagrobnych tablic wszelkie zanieczyszczenia, składali hołd w postaci milczenia i chwili zadumy.

Na strudzonych turystów czekała zasłużona nagroda – słodki poczęstunek w sali OSP w Siedlcach oraz spotkanie z prawdziwym policjantem.

Szczególne podziękowania Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) kieruje w stronę Gminnej Biblioteki Publicznej w Sędziejowicach za organizację i gościnę, dla pani sołtys gminy Siedlce za pomoc w przygotowaniu poczęstunku oraz dla naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego – nadkom. Krzysztofa Szymańskiego za pouczającą pogadankę i prezentację filmu na temat bezpieczeństwa na drodze.


    Wyślij do znajomego„Konkurs Głośnego Czytania” na łaskim rynku

Była poczciwa Wanda Chotomska, była zabawna Gellnerowa, współczesna Frączek, był wreszcie uniwersalny Kern… To właśnie oni, we wtorkowe przedpołudnie w Łasku ożyli w swoich utworach.. Jedne wiersze trzeszczały i zgrzytały w ustach, inne płynęły swobodnie niczym leniwe chmurki na niebie. W sercu miasta, wśród kojącego szumu fontann cudownie sączyła się poezja. Każdy z 8 uczestników Głośnego Czytania, przełamując tremę przed publicznością – zaprezentował własną interpretację ulubionego liryku (czasem nawet kilku). Nagrody w postaci przyborów szkolnych otrzymał każdy z recytatorów. Już Organizatorem konkursu była Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci)


    Wyślij do znajomegoKonkurs karaoke w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci)

W ostatni piątek wakacji zarówno mali jak i duzi, dziewczyny i chłopcy śpiewająco bawili się w murach łaskiej biblioteki. W konkursie karaoke każdy z uczestników wykonał wybrany przez siebie utwór. Mali melomani śpiewali, m.in. „Księżniczkę” z repertuaru Sylwii Grzeszczak, „Miód-malinę” zespołu Mig, „Dmuchawce, latawce, wiatr...”, a nawet hiszpańską piosenkę z filmu „Violetta”.

Trzyosobowe jury postanowiło przyznać dwa miejsca:

I miejsce – Natalia Łuczak

II miejsce – Anna Steglińska

Nagrodzeni otrzymali nagrody, natomiast dla wszystkich pozostałych uczestników czekał słodki poczęstunek.


    Wyślij do znajomegoMagiczna księga

„Aktywne wakacje” z Biblioteką Publiczną ruszyły pełną parą. W ubiegły piątek tak jak obiecaliśmy zaprosiliśmy Teatr „Maska” z Krakowa do Łasku. I tak jak obiecaliśmy spektakl odbył się pod chmurką. W związku z faktem, że w tym dniu pogoda była wyjątkowo „niestabilna”, a na horyzoncie pojawiła się perspektywa burzy - przenieśliśmy scenę dla naszych gości-aktorów w bardziej zaciszne i zdecydowanie bezpieczniejsze miejsce na niedawno utworzone podwórze przy Muzeum Historii Łasku. Miejsce to okazało się idealnym tłem, dla aktorów, którzy w przedstawieniu „Magiczna Księga”, przekonywali młodych widzów do czytania książek. Zresztą wprost wcale ich nie zachęcali bowiem miś - główny bohater spektaklu uporczywie twierdził, że nie znosi czytać… I właśnie owa niechęć do słowa czytanego na oczach małych widzów pod wpływem kilku zabawnych i wzruszających lektur, przeobraziła się w zachwyt, pasję, przygodę. 

Mamy nadzieję, że dokładnie z takim przeświadczeniem, młodzi odbiorcy sztuki teatralnej, opuścili kameralny dziedziniec - skutecznie zmotywowani do pochłonięcia niejednej wakacyjnej lektury.


    Wyślij do znajomegoWAKACYJNE SPOTKANIE Z KRAKOWSKIMI AKTORAMI W RAMACH „AKTYWNYCH WAKACJI”

W ramach „Aktywnych Wakacji” Biblioteka Publiczna w Łasku zaprosiła na dla naszych małych mieszkańców Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Aktorzy występujący na płycie Rynku Głównego w profesjonalny sposób rozbawiali zgromadzoną nie tylko młodą publiczność przedstawieniem: „Tajemnica zaginionych liter”. Odgrywane scenki miały również charakter edukacyjny, bowiem przedstawienie miało na celu uwrażliwić dzieci na potrzebę czytania i wiedzy, która za tym idzie. Baśniowe postaci, atrakcyjna fabuła i zaskakujące zwroty akcji spowodowały ciekawość młodego widza, która pozostała niezaspokojona do końca spektaklu. Bajka miała również przybliżyć dzieciom sposób funkcjonowania biblioteki oraz pokazać, że książki mają duszę.

Spotkanie z krakowskimi aktorami zostanie powtórzone 8 sierpnia spektaklem pt. „Magiczna Księga” na które serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców.
(W zależności od złych warunków pogodowych spotkanie może odbyć się w murach biblioteki (filii dla dzieci) w Łasku).


«  5/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)