Menu


 Parę słów o...
«  2/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoCzytanie w przedszkolu

Czytać można nie tylko w bibliotece. Na ławce w parku, na trawie, w pociągu. Od najmłodszych lat próbujemy zaszczepić w dzieciach chęć sięgania po książkę. Dlatego bibliotekarki wychodzą z bibliotek - do szkół i przedszkoli, a także w cudny wiosenny plener. Na fotografiach ujrzycie milusińskich z Przedszkola nr 5 w Łasku. 

    Wyślij do znajomegoWizyta drugoklasistów w Bibliotece

W kwietniu do biblioteki dla dzieci zawitało 5 klas drugich Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie wzięli udział w specjalnych lekcjach bibliotecznych, ukazujących różnorodność i piękno książki. Panie bibliotekarki uświadomiły dzieciom, jak ważne i pożyteczne jest czytanie, jak należy szanować książki i do czego służy zakładka. Drugoklasiści zwiedzili też nasze obszerne magazyny, labirynty pełne książek, „Galerię pod Korabiem” oraz wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych.    Wyślij do znajomegoPasowanie na czytelnika w Bibliotece Publicznej

 

28 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) 4- i 5-latki wzięły udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Przyszli czytelnicy wysłuchali pogadanki o szanowaniu książek, obejrzeli kilkanaście atrakcyjnych publikacji dla dzieci, m.in. z miniprojektorem, pianinkiem, puzzlami, magnesami i pacynkami, a także książeczki dla najmłodszych - typu karuzela, czy rozkładanka 3D. Dzieci wysłuchały także przejmującego listu od książki z prośbą o należyty szacunek. Na koniec każdy maluch wypowiedział głośno tekst przysięgi:

"My dzieciaki-przedszkolaki,
Tobie książko przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
Krzywdy zrobić Ci nie damy!"

Po symbolicznym pasowaniu specjalną megazakładką dzieci otrzymały na pamiątkę zakładkę do książki.


    Wyślij do znajomegoHarcerskie spotkanie w Bibliotece Publicznej


Kim jest harcerz? Jaka jest jego rola w społeczeństwie? W jakich sytuacjach wzywać służby ratunkowe, jak rozpalić ogień bez użycia zapałek i co to jest musztra? 17 lutego na zajęciach w Bibliotece Publicznej w Łasku (w filii dla dzieci) spadł deszcz pytań dotyczących harcerstwa, a fascynujących nań odpowiedzi udzielał instruktor Kamil Kaczmarek ze zduńskowolskiego ZHP. W spotkaniu zatytułowanym „Harcerzem być…” nie zabrakło oczywiście klimatycznych śpiewów i pląsów (przezabawne wykonanie tańca małego pingwina), a także zadań typowo praktycznych: lekcja musztry, samodzielne rozniecanie ognia w plenerze czy wygrywanie prostych dźwięków na „mobilnych” instrumentach, a także dłoniach, kolanach, a nawet własnych policzkach. Dzieci uczestniczące w zajęciach poznały także elementy harcerskiego umundurowania, rodzaje odznaczeń, stopnie harcerskie i historię skautingu, w którym generał Robert Baden-Powell odegrał kluczową rolę.

Jednak zdecydowanie najistotniejszą i najcenniejszą nauką, jaką dzieci wyniosły podczas spotkania z druhem Kaczmarkiem to świadomość, że funkcja harcerza nie sprowadza się wyłącznie do „Krajki” nuconej przy ognisku, przedniej zabawy na obozach i niezapomnianych przygód z ciekawymi ludźmi.  Wszak bycie prawdziwym harcerzem to bezinteresowne pomaganie innym, szlachetność, aktywność, to w końcu hołd oddany trzem wartościom, zapisanym inicjałami na harcerskiej lilijce: Ojczyzna, Nauka, Cnota.    Wyślij do znajomegoAnielskie spotkania w bibliotece


 

Przez cały tydzień (od 8 do 11 grudnia) w Bibliotece Publicznej  w Łasku (filia dla dzieci) odbywają się spotkania poświęcone aniołom. W czytelni dla dzieci pojawiła się wystawa, ukazująca dzieła z anielskim motywem – prace malarskie, figurki z szamotu, masy solnej, koronki, słomy i papieru. W świat skrzydlatych stworzeń wprowadza dzieci bibliotekarka – Anna Sobczak, oczywiście w stroju anioła. Dzieci odwiedzające bibliotekę oglądają również prezentację poświęconą anielskim posłańcom, w której dowiadują się, m.in. kim są archaniołowie, co to są włosy anielskie, co znaczy mieć anielską cierpliwość i jakie imiona pochodzą od słowa „anioł”. Przybliżona zostaje również historia Bożego Narodzenia i funkcja archanioła Gabriela w tym jakże istotnym biblijnym wydarzeniu.

 Na koniec uczestnicy bibliotecznych spotkań słuchają muzyki – rzecz jasna – z motywem anielskim w tekście…

 


    Wyślij do znajomego
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na spotkanie wszystkie maluchy przyniosły swoje ulubione maskotki, wsiadły do misiowego pociągu, tańcząc w rytm piosenki "Jadą, jadą misie...".  Czekała również na nich kolorowa wystawa książek z najpopularniejszymi bohaterami-misiami oraz edukacyjna prezentacja multimedialna na temat niedźwiedzich obyczajów, gatunków i "kulinarnych upodobań", a także historia powstania najsłynniejszej pluszowej maskotki. Dzieci wysłuchały też lektury "Święta Pana Misia"  Karmy Wilson, opowieści o niedźwiadku, który wyjątkowo zimą... nie zasnął. 

Na koniec spotkania dzieci wykonywały pamiątkowe fotografie na specjalnej misiowej ściance. Krótko mówiąc - mogły poczuć się jak misie, kosztujące małe co nieco...
 


    Wyślij do znajomego 

Na zakończenie wakacyjnej laby czarowaliśmy w „Magicznej szkole Harrego Pottera” – odbył się piknik rodzinny, a wśród nich moc atrakcji: turniej quidditch (gra w piłkę na miotłach), fantazyjne kreowanie kamienia filozoficznego i magicznej różdżki, pląsy i inne ruchowe zabawy animacyjne, puszczanie megabaniek i korzystanie do woli z uciechy skakania i zjeżdżania na kolorowych dmuchańcach. 


    Wyślij do znajomego„U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki…”

 

          24 sierpnia w bibliotecznym „pomieszczeniu artystycznym” zastęp utalentowanych małych i dużych prząśniczek tkało jedwabne niteczki, jednocześnie przelewając tęczę barw z kredek na szarobury papier. Wszystko po to, żeby powstał WĄŻ!!! Długi jak kolejka w markecie w okresie przedświątecznym. Wąż-Mega. Wąż-XXL.  I proszę Państwa, właśnie dziś takowe stworzenie sunęło po podziemiach naszej biblioteki, dzięki artystycznej grupie słynnego łaskiego stowarzyszenia - "Szuflandia". Dziękujemy za tę profesjonalną lekcję życia. Wróć!

 


    Wyślij do znajomegoSpotkanie ze Smerfami

 

18 sierpnia Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) zorganizowała plenerową imprezę tematycznie związaną z bohaterami znanej dobranocki, czyli uwielbianymi przez dzieci Smerfami. W związku z tym zaprosiliśmy do naszego miasta grupę Edu-Artis z Krakowa. W promieniach słońca i miłej atmosferze bawiliśmy się w rytmie i klimacie smerfowej wioski. Spotkanie o charakterze animacyjnym składało się z kilku części: zabawny spektakl połączony był z nauką ekologii, zabawy ruchowe z chustą animacyjną, wyścigi w workach, puszczanie olbrzymich baniek oraz na specjalne życzenie milusińskich kreowane różnokształtne baloniki. Było cudnie smerfastycznie.

Wakacje zrealizowane były w ramach akcji „Aktywne wakacje 2015” sponsorowanych przez Urząd Miasta w Łasku.

 


    Wyślij do znajomego„Wio, koniku” w stajni „Karina”

 12 sierpnia prawie trzydziestoosobowa grupa dzieci pod opieką pań z Biblioteki Publicznej w Łasku wybrała się na zajęcia do stajni „Karina” w Wydrzynie. W ramach „Aktywnych wakacji z biblioteką” młodzież przeżyła pewnego rodzaju dzień z życia konia, bowiem uczestnicy na własnej skórze mogli poczuć ciężar siodła, czy też brać udział w wyścigu przez tor przeszkód. Dzieci mogły także wziąć udział w nauce lonżowania, czyli prowadzeniu konia na lince po obwodzie koła. Oprócz zajęć typowo fizycznych dzieci poznawały specjalistyczne słownictwo związane z jazdą konną, np. zgrzebło, kopystka, wędzidło, ogłowie, nachrapnik, siodło, czy strzemiona. Przesympatyczna pani Marzena oprowadziła „koniolubne” grono po stajni i siodlarni, zgrabnie łącząc zwiedzanie z nauką pielęgnacji konia (czesanie, czyszczenie). Jednak najwięcej uśmiechu na buziach naszych podopiecznych wywołała jazda na konikach, każde dziecko doświadczyło osobiście jak to jest być dżokejem. W ten upalny dzień bezkonkurencyjną przyjemnością okazała się tzw. bitwa na balony z wodą. Warto wspomnieć, że na dzieci czekały również inne atrakcje, zupełnie niezwiązane z końmi.

Po tych wszystkich pasjonujących doświadczeniach na wszystkich uczestników czekał ciepły grillowany posiłek.


«  2/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)