Menu


 Parę słów o...
«  11/11 ›  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoBARWY JESIENI


Wszędzie: "Lecą, lecą liście z drzewa
żółte i zielone,
kręcą, kręcą się w
powietrzu.
W tę i w tamtą stronę
Szur, szur, szur, szur
szu, szu, szu!

"Liście" - M. Gerson-Dąbrowska

Za oknem prawdziwa jesienna szaruga a my, mimo chłodu w bardzo ciepłych kolorach - czerwieni, żółci, oranżu zainspirowani złotą aurą postanowiliśmy przenieść atmosferę jesieni także do biblioteki dla dzieci. Zaprosiliśmy milusińskich z Przedszkola nr 3 w Łasku, uczestników ŚDS, WTZ i Świetlicy Środowiskowej w Łasku, by wspólnie z nami poznawali wszystkie atrybuty liściastej pory roku. Na wyświetlanej w czytelni prezentacji multimedialnej roiło się zatem od kasztanów, jarzębiny, dyni, jeży, wiewiórek itp. Wspólnie z uczestnikami Świetlicy Środowiskowej stworzyliśmy duży kolaż z gazetowych wycinków (oczywiście inspirując się polska złotą jesienią).
A w związku ze zbliżającym się DNIEM WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH goście naszych jesiennych spotkań wysłuchali wzruszającego opowiadania, pt. "Serduszko" autorstwa Włodzimiery Dulemby.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćKUBUSIOWE ŚWIĘTOWielki cukierkowy tort, race, mnóstwo książkowych opowieści, a wśród nich ogromny pluszowy, brzuchaty bohater - KUBUŚ PUCHATEK. Takie atrakcje czekały małych czytelników w bibliotece dla dzieci w dniu 85 URODZIN tegoż sympatycznego niedźwiadka. Zamiast tradycyjnego miodziku zapewniliśmy naszym gościom małe CONIECO w postaci czekoladowych cukierków oraz wyświetlanej na rzutniku bajki, oczywiście z Misiem o Bardzo Małym Rozumku w roli głównej. Dzieci wysłuchały także interesującej opowieści (w formie pokazu multimedialnego) na temat historii powstania książek autorstwa A. A. Milne. Na koniec - żeby tradycji stało się zadość - wszystkie dzieci pięknie szczerzyły ząbki do wspólnego zdjęcia z naszym 85-letnim już bohaterem :)
Wśród naszych wspaniałych bibliotecznych gości znaleźli się 4,5 i 6-latki z Przedszkola nr 3 o wdzięcznej nazwie - "Misiaczek"

CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ - WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ!    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćWAKACJE Z BIBLIOTEKĄ!


Podczas tegorocznych wakacji filia dla dzieci, działająca przy Bibliotece Publicznej w Łasku zaproponowała najmłodszym - jak co roku zresztą – kreatywne spędzenie wolnego czasu. Mali czytelnicy mogli wziąć udział w zajęciach plenerowych, promujących zarówno „letnie lektury”, jak i bibliotekę. Wystarczyła garść pomysłów i kolorowa kreda, by na chodniku przed budynkiem biblioteki wyczarować pogodne, wakacyjne rysunki i hasła, zachęcające do czytania i odwiedzania łaskiej książnicy, np.: „Książka na wakacje – przyjemność z każdej strony”, „Koncert świerszczy, kompot z wiśni, z książek płyną świeże myśli”, „Zaczytaj się latem” czy „Najtańsze podróże w najdalsze strony – książka na lato”. Ponadto dzieci wykonały i rozwiesiły na słupach ogłoszeniowych mini-plakaty, przekonujące przechodniów o wartościach, płynących z czytania książek. Ze względu na lipcowe kaprysy pogodowe nie udało się zrealizować akcji: - „Czy tu, czy tam – CZYTAM”, czyli czytania bajek w plenerze. Miejmy nadzieję, że w sierpniu aura będzie nam sprzyjać i wspólnie z dziećmi usiądziemy na kocykach, by w promieniach słonecznych delektować się wyśmienitą lekturą. Przez cały wakacyjny okres czytelnicy mogą oglądać w czytelni dla dzieci 3 wystawy: Prace uczestników ŚDS w Łasku wykonane techniką dywizjonizmu, fotografie będące zwieńczeniem międzyprzedszkolnego konkursu, pt: „Moja piękna miejscowość” oraz publikacje – „Zrób to sam”, prezentujące poradniki dla małych artystów i rodziców. Codziennie do biblioteki zgłaszają się dzieci, które pragną rozwijać swe plastyczne talenty podczas wspólnego malowania i rysowania. Na cierpliwych milusińskich czekają puzzlowe szaleństwa, a dla miłośników wirtualnego świata – komputery, tego lata – zdecydowanie najbardziej oblegane.

    Wyślij do znajomegoBawienie przez lepienie

   Biblioteka znów zaskakuje! 13 marca w czytelni dla dzieci zagościli mali artyści (a właściwie artystki), które pod przewodnictwem plastyczki – Pani Kasi Omiecińskiej kreowały z masy solnej świąteczne dzieła sztuki (pisanki, zajączki, ukwiecone świeczniki). Zajęcia zostały zorganizowane w ramach „Rodzinnej przygody z biblioteką”, dlatego w bibliotece nie zabrakło również uroczych...Mam:) Wiek uczestniczek był zróżnicowany, ale warto zauważyć, że przy ugniataniu „ciasta” świetnie radziły sobie nawet 3-letnie maluszki (i tu brawa dla maleńkiej Lenki!). W wytłaczaniu wzorków pomogły przedmioty codziennego użytku: akcesoria kuchenne, wstążeczki, sznurki, a nawet plastikowe kółeczka od samochodzików. Efekty pracy były zachwycające! Nasze małe czytelniczki udowodniły, że mają talent, wyobraźnię i nietuzinkowe pomysły:)
   A co tydzień w każdą środę kolejne warsztaty plastyczne i kolejne manualne wyzwania! Wówczas to chętni czytelnicy chwycą za pędzelki i kolorowymi farbkami ożywią swoje wielkanocne cuda. Już nie możemy się doczekać!

    Wyślij do znajomegoKsiążkę kochamy – dlatego czytamy!

   Biblioteka Publiczna w Łasku bierze udział w akcji organizowanej przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy –
   „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM”. W związku z tym faktem bibliotekarki z filii dla dzieci wraz z kolorowym księgozbiorem wyruszają do ośrodkowej świetlicy, by tam – poprzez głośne czytanie, oglądanie i komentowanie barwnych ilustracji – zaszczepić w dzieciach zainteresowanie książką, pobudzić wyobraźnię i oczywiście wywołać szeroki uśmiech:)    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćSIECIAKI , czyli jak surfować z głową

   Uczestnicy Świetlicy Środowiskowej, Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy wzięli udział w projekcji filmiku „SIECIAKI”, promowanego przez fundację „Orange”. Seans w bibliotece został poprzedzony krótką pogadanką związaną z bezpieczeństwem w sieci, głównie z problemem udostępniania danych osobowych. Ponadto każdy z uczestników bibliotecznego spotkania podpisał sieciakową umowę, w której zadeklarował, że będzie rozsądnie korzystał z dobrodziejstw Internetu.    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćBawienie przez lepienie   Biblioteka znów zaskakuje! 13 marca w czytelni dla dzieci zagościli mali artyści (a właściwie artystki), które pod przewodnictwem plastyczki – Pani Kasi Omiecińskiej kreowały z masy solnej świąteczne dzieła sztuki (pisanki, zajączki, ukwiecone świeczniki). Zajęcia zostały zorganizowane w ramach „Rodzinnej przygody z biblioteką”, dlatego w bibliotece nie zabrakło również uroczych...Mam:) Wiek uczestniczek był zróżnicowany, ale warto zauważyć, że przy ugniataniu „ciasta” świetnie radziły sobie nawet 3-letnie maluszki (i tu brawa dla maleńkiej Lenki!). W wytłaczaniu wzorków pomogły przedmioty codziennego użytku: akcesoria kuchenne, wstążeczki, sznurki, a nawet plastikowe kółeczka od samochodzików. Efekty pracy były zachwycające! Nasze małe czytelniczki udowodniły, że mają talent, wyobraźnię i nietuzinkowe pomysły:)
   A już za tydzień (20.04-środa) kolejne warsztaty plastyczne i kolejne manualne wyzwania! Wówczas to chętni czytelnicy chwycą za pędzelki i kolorowymi farbkami ożywią swoje wielkanocne cuda. Już nie możemy się doczekać!


    Wyślij do znajomegoFerie w zaczarowanej bibliotece


   Podczas tegorocznych ferii biblioteka dla dzieci przepędzała zimową nudę w zupełnie niekonwencjonalny sposób. Atrakcji jak zwykle było mnóstwo! Czytelnicy przekraczający próg biblioteki mogli na przykład poczuć „Czar starych bajek”, dzięki projekcji różnorodnych opowieści wyświetlanych za pomocą muzealnego już rzutnika. Co więcej – każde dziecko mogło samodzielnie zainstalować kliszę w projektorze, doświadczyć pracy operatora, a nawet lektora, odczytując tekst konkretnej bajki. Biblioteka dla dzieci zadbała również o edukację najmłodszych internautów, głównie w dziedzinie uświadamiania zagrożeń i ograniczenia zaufania do świata wirtualnego. Dzięki projekcji filmiku o „SIECIAKACH”, promowanego przez fundację Orange, dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, zostały uwrażliwione na pułapki czyhające w sieci, zwłaszcza te związane z udostępnianiem danych osobowych.
   Gwoździem programu tegorocznych ferii w bibliotece były jednak dwie niezwykłe wizyty: fryzjera oraz iluzjonisty. Zaproszeni do biblioteki mistrzowie grzebienia – Pan Marcin i Pani Ewa wyczarowali na główkach naszych czytelniczek fryzury godne prawdziwych gwiazd. Najczęściej małe damy życzyły sobie fantazyjnie plecione warkoczyki, wdzięczne loczki, bądź nieco subtelniejsze – fale. Jak na prawdziwy salon urody przystało, w bibliotece pojawiła się również kosmetyczka – Pani Agnieszka, która z kolei dokonywała cudów na paznokietkach chętnych czytelniczek. Oprócz bezpłatnych usług fryzjerskich i kosmetycznych, Pan Marcin zadbał także o atrakcyjne upominki dla swoich małych klientek w postaci kolorowanek, słodyczy i mnóstwa rozmaitych gadżetów.
   W bibliotece magicznych chwil dostarczył prawdziwy Czarodziej – Domatus. Swój niezwykły kunszt zaprezentował przed dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej w Łasku, dwoma grupami przedszkolaków z Przedszkola nr 1 oraz dziećmi, które odwiedziły naszą książnicę indywidualnie. Pan Czarodziej zapoznał dzieci ze zjawiskiem lewitacji i zdumiewającą funkcją magicznej różdżki. Ponadto na oczach widzów zorganizował w formie dramy – scenkę rodem z baśni o królewnie, rycerzu i smoku. I jak w każdej baśni – dobro zwyciężyło.
   W dniu 21 i 22 stycznia dzieci mogły wykazać się zdolnościami manualnymi, wykonując własnoręcznie laurki z życzeniami dla kochanych Babć i Dziadków. Kolejną inicjatywą zaprezentowaną podczas „Wesołego feriowania z biblioteką” było współtworzenie zimowego plakatu z bałwanem w roli głównej. Projekt polegał na doklejaniu samodzielnie wykonanych chmurek. Owe obłoczki zawierały pomysły na kreatywne spędzenie czasu wolnego od szkoły.
   Nadplanowymi zajęciami podczas ferii w bibliotece okazały się zmagania ortograficzne w formie dyktanda. Ze względu na zróżnicowany wiek uczestników prace dzieci nie podlegały ocenie, a jedynie korekcie naniesionej przez polonistkę. Rezultat dyktand zdradził stan ortograficzny najmłodszych, który – niestety – pozostawia wiele do życzenia. Organizowanie w przyszłości tego typu konkursów okazuje się zatem w pełni uzasadnione.
   Zakończenie ferii w bibliotece wypadło natomiast… śpiewająco. Chętne dzieci i młodzież wzięły udział w konkursie piosenki. Najlepsze interpretacje wybranego utworu zostały nagrodzone drobnymi upominkami i gromkimi brawami.
   Jak się okazuje – dzięki niebanalnej ofercie bibliotecznej, można zachęcić młodego czytelnika do aktywnego współudziału w życiu książnicy i tym samym obalić stereotyp biblioteki jako miejsca nudnego czy wręcz nieatrakcyjnego.    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęć25 listopada wszystkie Misie: Puchatki, Uszatki i inne niedźwiadki szturmowały naszą bibliotekę. Dlaczego?
Gdyż w tym właśnie dniu obchodziliśmy

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

W przeddzień Misiowych urodzin, zaledwie 3-letnie maluszki z Przedszkola nr 3 imieniem „Misiaczek” odwiedziły bibliotekę, wysłuchały bajki (o misiu Puchatku oczywiście!) i udzielały odpowiedzi na niebłahe przecież pytanie: „Za co kochamy misie?” Jak można się spodziewać po nieograniczonej dziecięcej wyobraźni – odpowiedzi padały niebanalne;-) Jakie? Przyjdź do biblioteki i przeczytaj! Wszystkie wypowiedzi zostały wyeksponowane na wielkim misiowym modelu:-) i nagrodzone naklejkowym upominkiem w kształcie sympatycznego misia.
Spotkanie zostało zwieńczone wspólną fotografią – a jakże – z cudownym miłośnikiem miodu w tle! Zresztą sami zobaczcie w kolorowej galeryjce.


    Wyślij do znajomegoSpadł śnieg. Puszysty, delikatny, bielusieńki... I nie byłoby w tym nic dziwnego (zważając na porę roku) gdyby nie fakt, że ów biały puch spadł w... bibliotece dla dzieci:)
Wraz z początkiem grudnia – w pomieszczeniu czytelni zrobiło się biało, magicznie i świątecznie. Pojawiły się dwie choinki, po czytelni zaczęły dostojnie kroczyć białe renifery, a na granacie bibliotecznego nieba rozbłysły pięknie świecące gwiazdy. W lekko przyciemniony nastrój doskonale wkomponowała się również niezwykła świeczkowa aleja.
   Ta zimowa sceneria stała się idealnym tłem do spotkań we krainie baśni i ich najsłynniejszym twórcą Hansem Christianem Andersenem, Warto podkreślić, że główną atrakcją grudniowych imprez bibliotecznych był niecodzienny gość Królowa Śniegu. Owa lodowa Dama, „wyposażona” w śnieg i lodowe kryształki, przywdziana w srebrzystą suknię i śnieżnobiałą pelerynkę, zapoznawała czytelników z cudowną opowieścią o roztapiającym serca uczuciu Gerdy i Kaya. Ponadto, panie bibliotekarki przygotowały: konkurs wiedzy o Andersenie, plastyczną rekreację, której celem było ozdabianie korony Śnieżnej Pani i oczywiście pyszny, słodki poczęstunek:)
Baśń o Królowej Śniegu wzruszała dotychczas 3-latków z Przedszkola nr 3, drugoklasistów ze SP nr 1, grupę ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz dzieci ze świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak się okazało - zapotrzebowanie na takie baśniowe spotkania jest ogromne. Biblioteczny grafik spotkań z Andersenem został zapełniony do końca stycznia. Nie ukrywamy, że ten fakt bardzo nas cieszy. Dziękujemy zatem wszystkim uczestnikom za spore zainteresowanie repertuarem, pt. „Rozgrzewamy serce Królowej Śniegu”.

Wasze ciepłe uczucia i chęć wysłuchania zimowej opowieści przełamują wszystkie lody.


«  11/11 ›  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)