Menu


 Parę słów o...
«  10/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćKSIĄŻKA NASZYM PRZYJACIELEM

Książka naszym przyjacielem to pod takim hasłem dziś odbyły się nietypowe zajęcia w ramach projektu "Bajki bajeczki czytajmy dzieciom" gdzie pani bibliotekarka w przebraniu Wróżki Książki odwiedziła dzieci z Przedszkola nr 4 im. "Leśne Skrzaty" w Kolumnie. Projekt koordynowany był przez panią Annę Piotrowską nauczycielkę z tegoż przedszkola. Tematem zajęć była Zgaduj - Zgadula w których czynny udział brały przedszkolaki z gr. 4 "Misie", gr 5 "Kwiatki" i gr 6 "Motylki". Wspólnym celem zajęć było rozbudzenie w dzieciach zainteresowań literaturą i stworzenie wspólnej integracyjnej zabawy. Atmosferę tajemniczości i bajkowości potęgowały przepiękne, kolorowe stroje wszystkich maluchów począwszy od kota w butach, grono kolorowych wróżek, piratów i innych również bajkowych postaci. Poprzez zabawę edukacyjno-ruchową wprowadziliśmy milusińskich w świat znanych i lubianych opowieści, w którym to książka uosobiła się w dobrą wróżkę, a Panie w czarodziejskich strojach wprowadzały najmłodszych w magiczny świat bajek. Jak się okazuje dzięki niebanalnej ofercie bibliotecznej i aktywnej współpracy z instytucjami przedszkolnymi można zachęcić młodego czytelnika do czynnego udziału w życiu książnicy i tym samym obalić stereotyp, że czytanie jest nudne i mało atrakcyjne. Poprzez czytanie, oglądanie wzajemnych występów, nauki tolerancji i rywalizacji wśród małych dzieci można zaszczepić w maluchach zainteresowanie książką, pobudzić wyobraźnię i oczywiście wywołać szeroki uśmiech na małych twarzach.:) Zachęcamy do wspólnej czytającej zabawy.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćWYKŁADY O KRĘGOSŁUPIE W BIBLIOTECE

Już dwukrotnie i nietypowo w Bibliotece Publicznej - Filii dla dzieci odbyło się spotkanie ze znanym polskim specjalistą rehabilitacji kręgosłupa i prezesem polskiej filii Światowej Federacji Medycyny Alternatywnej (WFAM) oraz Międzynarodowego Centrum Profilaktyki Zdrowotnej panem Zbyszko Patykiem. Na spotkaniu brało udział wielu zainteresowanych tematyką zdrowia słuchaczy. Nasz gość na pierwszym spotkaniu przedstawił w zarysie tematykę Jogi, poruszył problematykę kobiet jak i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy z uwagą słuchaliśmy nauk o prawidłowym oddychaniu, gospodarce hormonalnej kobiet jak i dowiedzieliśmy się kilku słów o zdrowym odżywianiu. Kolejne majowe spotkanie rozpoczęliśmy cyklem wykładów pt. "Kręgosłup Drzewo Życia", gdzie czerpaliśmy wiedzę jak dbać o nasz tak ważny kręgosłup. Na prelekcji mogliśmy przyswoić wskazówki jak ustrzec się od popełnianych błędów oraz jak dbać o własne zdrowie. I tym razem udowadniamy, że Biblioteka to takie niekonwencjonalne miejsce, gdzie obok książek, czasopism i encyklopedii możemy czerpać żywą wiedzę o zdrowiu i spotkać nietypowe osoby z pasją i powołaniem. Bardzo gorąco zapraszamy w nasze Biblioteczne mury.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęć"Dzień Malucha" i "Łask oczami dzieci" w bibliotece

Maluszki (w wieku 1-5 lat) wraz ze swoimi mamami uczestniczyły w zajęciach relacyjno-relaksacynych, stymulujących rozwój, rozwijających kreatywność, a przede wszystkim umacniających więź między rodzicem a dzieckiem. Jednorazowe spotkanie z Maluszkami w ferie to niejako namiastka i zapowiedź powstania GRUPY ZABAWOWEJ w przyszłości dziecięcej biblioteki. (GZ to program edukacyjny stworzony przez warszawską Fundację Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego, polegających na cyklicznych spotkaniach dzieci z rodzicami na zajęciach prowadzonych przez specjalnie przeszkolonego Animatora)
Jak się okazało - potrzeba powstania takiej grupy w naszym mieście jest ogromna. Wiąże się to z faktem braku w naszym mieście miejsc, gdzie rodzice mogą wraz z takimi maleństwami poznawać nowe kreatywne zabawy, wymieniać się doświadczeniami czy po prostu wyjść z domu, uspołecznić się, odpocząć, porozmawiać.... Zresztą same mamy wyszły z inicjatywą, by spotykać się częściej, zaproponowały także stworzenie czegoś w rodzaju Klubu Młodej Matki. O entuzjastycznym podejściu rodziców do tego typu spotkań świadczy także pokaźna frekwencja na pierwszych zajęciach (ok. 10 dzieciaczków i oczywiście tyle samo mam :)

Podczas 1,5 godzinnego spotkania mali goście doznali na własnej skórze dobrodziejstwa dziecięcego masażyku, rozwijali małą motorykę bawiąc się tzw. zabawkami niedokończonymi i dużą - pokonując kolorowy tor przeszkód czy też kąpiąc się w gazetowym deszczu.

    Wyślij do znajomegoZaczarowany świat Disneya
Dla dzieci grudzień to czas przede wszystkim prezentów, rodzinnych przygotowań i radosnego oczekiwania. Biblioteka dla dzieci połączyła ten przyjemny, świąteczny okres z okrągłą rocznicą urodzin (110) i śmierci (45) WALTA DISNEYA - człowieka kochającego dzieci, twórcy o niezwykłej wyobraźni, inicjatora najpotężniejszej na świecie wytwórni animacji. Plejada barwnych i sympatycznych bohaterów z Myszką Miki na czele stała się tematem kilku bibliotecznych spotkań. Nasi goście poznali interesującą i burzliwą biografię słynnego rysownika, dzięki prezentacji na rzutniku przenieśli się do fascynującego świata Disneylandu, poznali też charakterystykę najpopularniejszych bohaterów bajek Disneya. Wiedza bibliotecznych gości została zweryfikowana za pomocą specjalnego quizu. Każda prawidłowa odpowiedź na zagadkę została nagrodzona symboliczną naklejką z wizerunkiem ulubionej bajkowej postaci, W spotkaniu z Disneyem i jego twórczością uczestniczyli: podopieczni z ŚDS, , uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Łasku oraz ze Szkoły Podstawowej w Teodorach.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćSpotkanie z tradycją Bożego Narodzenia

Tuż przed świętami z wizytą do biblioteki dla dzieci przybyli uczestnicy ŚDS w Łasku. Nasi goście wysłuchali opowieści o zwyczajach związanych z kolacją wigilijną, o stylach dekorowania choinki i tradycji konstruowania bożonarodzeniowych szopek. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie wspólnej choinki, ozdobienie papierowych bombek i oczywiście wspólne śpiewanie kolęd (niezwykle wzruszające!). Korzystając z wystawy wyeksponowanej w Galerii Pod Korabiem - prezentującej konkursowe szopki - podopieczni ŚDS mieli okazję zobaczyć na własne oczy efekt starań lokalnych twórców, a zarazem zagłębić się w tajemnicę Bożego Narodzenia.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćPiernikowa choinka

Przy dźwiękach świątecznych piosenek, z uśmiechem na ustach i wielkim zaangażowaniem w sercu - dzieciaczki z Przedszkola nr 4 w Kolumnie ubierały biblioteczną choinkę. Wart uwagi jest fakt, że drzewko zdobiące czytelnię dla dzieci przystroiły własnoręcznie przygotowanymi ozdobami: pięknymi papierowymi aniołkami, gwiazdeczkami i łańcuchami. Prawdziwą ucztą dla oczu i podniebienia okazały się jednak cudowne pierniki, przygotowane przez dzieci wspólnie z rodzicami.

Na tym świątecznym spotkaniu nie mogło zabraknąć również świątecznego czytania, którego bohaterem stał się sympatyczny żółw Franklin - autor niezwykle pomysłowego prezentu.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćInternet - za i przeciw

Na edukacyjno-rozrywkowe spotkania na temat łączącej świat wirtualnej pajęczyny zaprosiliśmy tym razem dzieci z klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Teodorach. Uczniowie obejrzeli "Sieciaki" - filmik, który w atrakcyjny dla młodego człowieka sposób informuje o zagrożeniach płynących z korzystania ze stron www. Po seansie dzieci uczestniczyły w pogadance oraz podpisały umowę, zgodnie z którą zobowiązały się racjonalnie wykorzystywać zasoby Internetu.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćBaje bajki bajeczki

to urocze spotkanie z przedszkolakami z Kolumny. Wspólnie przeczytaliśmy magiczną książkę pt. "Kopciuszek". Niby tytuł znany wszystkim dzieciom, ale wywołał ogromne wzruszenie na każdej buzi, poprzez magiczne dźwięki wychodzące z książki. Wspólnie omówiliśmy los biednej dziewczynki i wspólnie radowaliśmy się jej szczęściem. Bajka zakończona płynącym z niej morałem stała się miłym spotkaniem w bibliotece.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćPlastyczne Szaleństwa czyli Jesień oczami dzieci

7 listopada uczniowie klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 5 uczestniczyli w zajęciach, pt. "Plastyczne szaleństwa", prowadzonych przez Panią Katarzynę Omiecińską.
Na początku spotkania dzieci wysłuchały opowiadania o jesieni z książki "Cztery pory baśni" Włodzimierza Dulemby. Zainspirowani jesienią uczniowie kreowali na papierze symbole jesieni wzorując się szablonami z prawdziwych liści. Razem z Panią Kasią dzieci wyczarowały interesujące obrazy w zdecydowanie jesiennych tonacjach.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćPodróż do źródeł, czyli MITOLOGIA
W październiku czytelnicy odwiedzający bibliotekę dla dzieci zostali przeszkoleni w - przyznajmy - trudnej tematyce mitologicznej. Niełatwe zagadnienia zostały zaprezentowane w przystępnej i atrakcyjnej formie. Poprzez wizualizację, czyli oglądanie wyobrażeń poszczególnych bogów i bogiń uczestnicy spotkania poznawali mity o Dedalu i Ikarze, Demeter i Korze oraz Syzyfie. Ponadto - dowiedzieli się skąd według mitologii greckiej wzięły się pory roku, dlaczego należy słuchać przestróg dorosłych i skąd pochodzą związki frazeologiczne funkcjonujące w języku polskim, typu "pięta Achillesa" czy "syzyfowe prace". Spotkania z mitologią zostały zwieńczone podsumowującą krzyżówką, sprawdzającą wiedzę uczestników.

Tym razem wiedzę o Zeusie, Atenie, Posejdonie i innych bogach czerpali u nas uczestnicy WARSZTATÓW TERAPII ZAJĘCIOWEJ W ŁASKU oraz ŚRODOWISKOWEGO DOMU SAMOPOMOCY W ŁASKU.

«  10/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)