Menu


 Parę słów o...
«  ‹ 1/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoZakończenie ferii

Feriowanie z biblioteką dobiegło końca, był to czas nie tylko zabawy, jak również czas, kiedy można było wyruszyć na wycieczkę śladami lokalnej historii. Na wyprawę po kolegiacie i skarbcu znalazło się sporo chętnych . Uczestnicy wycieczki poznali ponad pięćsetletnią historię świątyni, wszystkie legendy z nią związane, a w szczególności tę o cudownym wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Strome, kręte schody prowadzące do skarbca, XVI-wieczne księgi, kolekcje srebrnych monet, i całe jego wyposażenie wywołały u dzieci najwięcej emocji, sprawiły, że poczuły się niczym mali odkrywcy. Kolejny dzień ferii, poświęciliśmy lekkiej i przyjemnej historycznej edukacji. Dzieci poznały cechy charakterystyczne herbów, ich symbolikę, ze szczególnym uwzględnieniem herbu Łasku, gmin, powiatu, województwa i kraju. Po części teoretycznej uczestnicy przystąpili do wykonania swojego własnego herbu. Niezwykłe zaangażowanie sprawiło, że niemal każde dziecko stworzyło po 2-3 herby, prezentowane na koniec z niezwykłą dumą i satysfakcją. Jednak największą popularnością cieszyły się słodkie warsztaty prawdziwej czekolady. Mali cukiernicy przystąpili do słodkiej rewolucji, wyczarowując z kakaowych tabliczek prawdziwe dzieła sztuki! Przy okazji - poznały historię tego przepysznego smakołyku i poskakały w rytmie "Choco choco chocolate". Ten słodki dzień mogliśmy zasmakować dzięki paniom z INSPIRO – Akademii Twórczego Rozwoju z Łodzi, które stworzyły nam istnie prawdziwy Dzień Czekolady! 

Natomiast w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, którego tegoroczne hasło przewodnie brzmi: „Razem tworzymy lepszy Internet”, przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Łasku, zwracaliśmy uwagę dzieci na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. Podczas spotkania wraz z policjantkami rozmawialiśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz zagrożeniach związanych z jego użytkowaniem.

Na podstawie wspólnie obejrzanej kreskówki o Drużynie Sieciaków walczących z okrutnymi Sieciuchami, dyskutowaliśmy o zagrożeniach jakie czyhają na młodych internautów w sieci.

Wraz z policjantkami rozwiązywaliśmy konkursy przygotowane przez Komendę Policji, a na koniec każdy z uczestników otrzymał z rąk funkcjonariuszek nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe. Spotkanie zakończyło się wspólnym zdjęciem.

A w piątkowe dni spotykaliśmy się przy planszotece, czyli – gier bez prądu. Był to czas bez tabletów, smartfonów i internetu. Do dzieła poszły nasze zbiory gier planszowych, które zyskują coraz większe grono zwolenników, nie tylko tych najmłodszych jak i nawet rodziców i dziadków.

W czasie tych dziesięciu dni dzieci chętnie odwiedzały nasza placówkę i dobrze się bawiły. Na pewno ze spotkań tych wyniosły wiele ciekawych wrażeń i dużo wiadomości. Celem naszych działań było w interesujący sposób zagospodarować czas wolny dzieciom i zapewnić im w różnorodny sposób wypoczynek połączony z nauką i zabawą. Dziękujemy i zapraszamy za rok.


    Wyślij do znajomegoSpotkanie z sieciakami – sieciakowe zasady bezpieczeństwa w internecie. Edukacyjna kreskówka z sieciowymi misjami dla najmłodszych.

"Razem tworzymy lepszy Internet"
Szacunek to wartość, której brak skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia – uważają eksperci. Dlatego w ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu, przy współpracy z Powiatową Komendą Policji w Łasku, zwrócono uwagę dzieci na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. Przeprowadziliśmy zajęcia w myśl zasady nauka przez zabawę. Uczestnicy obejrzeli filmik, który informuje o zagrożeniach płynących z korzystania ze stron www. Po seansie wraz z policjantkami rozwiązywaliśmy zagadki przygotowane przez Komendę Policji, a na koniec każdy z uczestników otrzymał z rąk funkcjonariuszek nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe


    Wyślij do znajomegoCzeko… Czeko… Czekolada, czyli słodkie warsztaty dla małych łasuchów

To był prawdziwy Dzień Czekolady! Mali cukiernicy przystąpili do cukierniczych rewolucji, wyczarowując z kakaowych tabliczek prawdziwe dzieła sztuki! Przy okazji - poznały historię tego przepysznego smakołyku i poskakały w rytmie "Choco choco chocolate". A zabawa w czekoladowe memory to taki deserek w formie integracyjnej rozrywki ;)


Dziękujemy Paniom: Agnieszce i Dorocie z INSPIRO - Akademia Twórczego Rozwoju za najsłodsze warsztaty pod słońcem! 


    Wyślij do znajomegoEdukacja na wesoło - poznajemy lokalną historię

Ferie to nie tylko zabawa. To również czas, kiedy można wyruszyć na wycieczkę śladami lokalnej historii. Jak widać na zdjęciach - na wyprawę po kolegiacie i skarbcu znalazło się sporo chętnych ;) Uczestnicy wycieczki poznali ponad pięćsetletnią historię świątyni, wszystkie legendy z nią związane, a w szczególności tę o cudownym wizerunku Matki Bożej Łaskiej. Strome, kręte schody prowadzące do skarbca, XVI-wieczne księgi, kolekcje srebrnych monet, wyjątkowe wrota i całe jego wyposażenie wywołały u dzieci najwięcej emocji, sprawiły, że poczuły się niczym mali odkrywcy. Dziękujemy naszej przewodniczce - Magdalena Binkowskiej za ciekawą lekcję, a przede wszystkim za zwrócenie uwagi na detale, które często mijamy, nie wiedząc jak bogatą oraz interesującą przeszłość kryją w swym wnętrzu...


    Wyślij do znajomegoKrasnoludki są wśród nas!

Do biblioteki dla dzieci przyszedł Pan Tomasz. Pan TOMASZ ZABŁOTNY. Skromny człowiek. Wspomniał, że lepi sobie z gliny to i owo. Napomknął, że pisze bloga... Pozostawił nam fantastyczny świat glinianych krasnali. Wrocław by się takich nie powstydził! Chodźcie zobaczyć!

A tu macie adres bloga Pana Tomka, wpadnijcie: http://tomus-nie-piskaj.blogspot.com

 

 


    Wyślij do znajomegoBiblioteczny Wakacyjny - Dzień na Wsi

Pozostał już tylko wspomnień czar po naszym eko-wyjeździe w magiczne, pachnące naturą i zatopione w słońcu miejsce, zwane Michałówką.

To tam doznaliśmy szczególnych wrażeń połączonych z naturą, lasem, polem i domowym gospodarstwem. W słonecznej aurze i otoczeniu przyrody, przenieśliśmy się na chwilę w tajemniczy świat Indian. Tę indiańską podróż w Michałówce urozmaiciły własnoręcznie wykonane godne wodza pióropusze i wybudowane przez własne plemię tipi, w których mogliśmy choć na chwilkę, schronić się przed słońcem.

Każdy z nas mógł pochwalić się nowym, wybranym przez siebie indiańskim imieniem, jak: Gorący Banan, Czujna Pantera, Szybki Koń czy Szalony Kucyk.

Czekały na nas też tory przeszkód, kiełbaska z grilla (bo na ognisko było za gorąco), słodki, domowy placek pachnący śliwkami (palce lizać), jednak w ten upalny dzień bezkonkurencyjną przyjemnością okazały się biegi w strumieniach chłodnej wody.

W ciągu tych kilku godzin, w indiańskim klimacie wydawało nam się, że trawa pachnie złotem a słońce świeci inaczej, udało nam się zapomnieć o zegarkach, telefonach, komputerach czy smartfonach. Indiańskie zabawy i zapach wsi sprawiły, że nie chciało nam się wracać do rzeczywistości.

Michałówko – dziękujemy. Na pewno wrócimy.

Wyjazd zrealizowany był w ramach akcji „Aktywne Wakacje 2017” sponsorowany przez Gminę Łask.


    Wyślij do znajomegoWypisz Wymaluj PIRACI

Nieopodal portu Łódź, na uroczej wyspie Łask buszowali piraci, a w bocianim gnieździe wykluło się jajko.

A niech to dunder świśnie! – zawołał bocian. Bo szczur lądowy je ukradł! OMG! – krzyknął Jackie. Do 100 tysięcy talarów! Nikt mi nie będzie prawił morałów! Brudny pokład! Czarna perła – to mój cel. Wyruszamy na głębokie wody, tam gdzie czekają nas przygody! Ahoj! Ahoj!

Z dala dobiegały klimatyczne szanty. Kapitan statku wyglądał bardzo groźnie, w ręku trzymał zakrzywioną szablę. Wiatr rozczochrał mu czuprynę. Piraci rodem z Buczku, Wodzierad, Sędziejowic i Widawy wspólnie zabawiali dzieci z okazji Gminnego Dnia Dziecka. Miały niezły ubaw.

A tymczasem na bezludnej wyspie jamy wyłoniła się tajemnicza smoczych i… powiedziała, że bolą ją kły i jak dzieci będą niegrzeczne to je zje!

Bo to była gadająca smoczych, z 6 rogami, 9 nogami, z różowym włosem i oczyskami barwy mórz i oceanów. Kamraci zaklęli pod wpływem rumu:

  • Z piąchy w mordę lej!
  • Goń się w lecie po tapecie!
  • Ahoj! Ahoj!
  • Nie sikajcie za burtę! – burknął brodaty, przystojny, acz wielce nieśmiały kapitan, zwany potocznie Ildefonsem Kapustą II.

Po tych słowach wyrzucił pusta butelkę po rumie.

O jajko! Tylko dlaczego zgniłe?

Bo woda była słona i fala oszalała tralalala.

  • Na pieczonego węgorza! – krzyknął Ildefons Kapusta II – co w języku murzyńskich potomków wschodnioamerykańskich znaczyło „O cholera!” Na to Jack wybełkotał następujące słowa: butiojojo rurirakratasrata, haja jaja a smoczych szuka jaja. Szuka i szuka i szuka… i szuka. Jaja i dalej szuka, aż w końcu wykluł się kurczak! Ko-Ko EURO SPOKO! A ten kurczak uciekł na statek piracki i wyruszył w podróż z piratami na bezludną wyspę statkiem widmo.
  • Postawić żagle! – krzyknął Hak. Płyniemy piracie do Łasku, gdzie czekają na nas wspaniałe dzieci. Dzieci są roześmiane i wesołe. Pirat Hak zabrał wszystkie grzeczne dzieci i rozdał im słodkości.

Miniam… mniam… Miał też dużo pirackich skarbów. Ahoj! Ahoj!

WSIADAJCIE NA POKŁAD Z BIBLIOTEKĄ


    Wyślij do znajomegoWakacje w kolorze sepii

27 lipca Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) zorganizowała wycieczkę po lokalnych obiektach, związanych z historią miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od łaskiej kolegiaty, gdzie przewodnik wtajemniczył dzieci w dzieje tegoż kościoła, uwrażliwiając na kunszt barokowego przepychu oraz cudotwórczą moc słynnego obrazu Madonny z Dzieciątkiem. W Muzeum Historii Łasku największe wrażenie wywarły zamierzchłe akcesoria fryzjerskie, zwłaszcza karbownica oraz suszarka do włosów, budząca przerażenie młodych dam. Zainteresowanie wzbudził także przyrząd do zdejmowania wojskowych oficerek, a także szklana muchołapka (zwana też muszorą) przypominająca współczesny świecznik. Ponadto obejrzeliśmy także ciekawą ekspozycję poświęconą starej szkole. Niedzisiejsze ławki, kajety, podniszczone podręczniki i inne przedmioty codziennego użytku przeniosły młodych ludzi do przeszłości, odsłaniając jednocześnie bogactwo zamierzchłych pokoleń, piękno stylu retro oraz intrygujące i tajemnicze losy naszych przodków.


    Wyślij do znajomegoChrupiące arcydzieła

Przez trzy dni biblioteka dla dzieci w Łasku zamieniła się w kreatywną pracownię. Z barwnych chrupek „Playmais” dzieci wyczarowywały fantazyjne figurki: żyrafy, rybki, pieski, biedronki; eksperymentowały z kształtami, pieczołowicie sklejając ze sobą chrupki, bądź rozdzielając je przy pomocy własnego uzębienia Tworzywo, z którego powstawały barwne arydziełka było całkowicie jadalne, dlatego amatorzy chrupania mieli niepowtarzalną okazję, by skosztować swoich dzieł nie tylko wizualnie.

    Wyślij do znajomegoPiracka przygoda!

Ahoj! Czy wiecie, że 12 lipca łaski rynek opanowali piraci? Rudobrody i Gryzelda przenieśli dzieci w świat morskich odmętów, wywołując przy tym sztorm pozytywnej energii. Fale najszczerszego uśmiechu zalały małe buzie podczas rozmaitych pirackich konkursów – zwijania kotwicy, bitwy morskiej na bańki mydlane, przeciągania liny czy wyścigu na… kubkach. Korsarską zabawę w plenerze urozmaiciły także zajęcia plastyczne – malowanie morskich figurek oraz kreowanie pirackich kostiumów.

«  ‹ 1/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)