Menu


 Parę słów o...
«  ‹ 1/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko    Wyślij do znajomegoWakacje w kolorze sepii

27 lipca Biblioteka Publiczna w Łasku (filia dla dzieci) zorganizowała wycieczkę po lokalnych obiektach, związanych z historią miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od łaskiej kolegiaty, gdzie przewodnik wtajemniczył dzieci w dzieje tegoż kościoła, uwrażliwiając na kunszt barokowego przepychu oraz cudotwórczą moc słynnego obrazu Madonny z Dzieciątkiem. W Muzeum Historii Łasku największe wrażenie wywarły zamierzchłe akcesoria fryzjerskie, zwłaszcza karbownica oraz suszarka do włosów, budząca przerażenie młodych dam. Zainteresowanie wzbudził także przyrząd do zdejmowania wojskowych oficerek, a także szklana muchołapka (zwana też muszorą) przypominająca współczesny świecznik. Ponadto obejrzeliśmy także ciekawą ekspozycję poświęconą starej szkole. Niedzisiejsze ławki, kajety, podniszczone podręczniki i inne przedmioty codziennego użytku przeniosły młodych ludzi do przeszłości, odsłaniając jednocześnie bogactwo zamierzchłych pokoleń, piękno stylu retro oraz intrygujące i tajemnicze losy naszych przodków.


    Wyślij do znajomegoChrupiące arcydzieła

Przez trzy dni biblioteka dla dzieci w Łasku zamieniła się w kreatywną pracownię. Z barwnych chrupek „Playmais” dzieci wyczarowywały fantazyjne figurki: żyrafy, rybki, pieski, biedronki; eksperymentowały z kształtami, pieczołowicie sklejając ze sobą chrupki, bądź rozdzielając je przy pomocy własnego uzębienia Tworzywo, z którego powstawały barwne arydziełka było całkowicie jadalne, dlatego amatorzy chrupania mieli niepowtarzalną okazję, by skosztować swoich dzieł nie tylko wizualnie.

    Wyślij do znajomegoPiracka przygoda!

Ahoj! Czy wiecie, że 12 lipca łaski rynek opanowali piraci? Rudobrody i Gryzelda przenieśli dzieci w świat morskich odmętów, wywołując przy tym sztorm pozytywnej energii. Fale najszczerszego uśmiechu zalały małe buzie podczas rozmaitych pirackich konkursów – zwijania kotwicy, bitwy morskiej na bańki mydlane, przeciągania liny czy wyścigu na… kubkach. Korsarską zabawę w plenerze urozmaiciły także zajęcia plastyczne – malowanie morskich figurek oraz kreowanie pirackich kostiumów.

    Wyślij do znajomegoCzytanie w przedszkolu

Czytać można nie tylko w bibliotece. Na ławce w parku, na trawie, w pociągu. Od najmłodszych lat próbujemy zaszczepić w dzieciach chęć sięgania po książkę. Dlatego bibliotekarki wychodzą z bibliotek - do szkół i przedszkoli, a także w cudny wiosenny plener. Na fotografiach ujrzycie milusińskich z Przedszkola nr 5 w Łasku. 

    Wyślij do znajomegoWizyta drugoklasistów w Bibliotece

W kwietniu do biblioteki dla dzieci zawitało 5 klas drugich Szkoły Podstawowej nr 5. Uczniowie wzięli udział w specjalnych lekcjach bibliotecznych, ukazujących różnorodność i piękno książki. Panie bibliotekarki uświadomiły dzieciom, jak ważne i pożyteczne jest czytanie, jak należy szanować książki i do czego służy zakładka. Drugoklasiści zwiedzili też nasze obszerne magazyny, labirynty pełne książek, „Galerię pod Korabiem” oraz wypożyczalnię i czytelnię dla dorosłych.    Wyślij do znajomegoPasowanie na czytelnika w Bibliotece Publicznej

 

28 kwietnia w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) 4- i 5-latki wzięły udział w uroczystym pasowaniu na czytelnika. Przyszli czytelnicy wysłuchali pogadanki o szanowaniu książek, obejrzeli kilkanaście atrakcyjnych publikacji dla dzieci, m.in. z miniprojektorem, pianinkiem, puzzlami, magnesami i pacynkami, a także książeczki dla najmłodszych - typu karuzela, czy rozkładanka 3D. Dzieci wysłuchały także przejmującego listu od książki z prośbą o należyty szacunek. Na koniec każdy maluch wypowiedział głośno tekst przysięgi:

"My dzieciaki-przedszkolaki,
Tobie książko przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
Krzywdy zrobić Ci nie damy!"

Po symbolicznym pasowaniu specjalną megazakładką dzieci otrzymały na pamiątkę zakładkę do książki.


    Wyślij do znajomegoHarcerskie spotkanie w Bibliotece Publicznej


Kim jest harcerz? Jaka jest jego rola w społeczeństwie? W jakich sytuacjach wzywać służby ratunkowe, jak rozpalić ogień bez użycia zapałek i co to jest musztra? 17 lutego na zajęciach w Bibliotece Publicznej w Łasku (w filii dla dzieci) spadł deszcz pytań dotyczących harcerstwa, a fascynujących nań odpowiedzi udzielał instruktor Kamil Kaczmarek ze zduńskowolskiego ZHP. W spotkaniu zatytułowanym „Harcerzem być…” nie zabrakło oczywiście klimatycznych śpiewów i pląsów (przezabawne wykonanie tańca małego pingwina), a także zadań typowo praktycznych: lekcja musztry, samodzielne rozniecanie ognia w plenerze czy wygrywanie prostych dźwięków na „mobilnych” instrumentach, a także dłoniach, kolanach, a nawet własnych policzkach. Dzieci uczestniczące w zajęciach poznały także elementy harcerskiego umundurowania, rodzaje odznaczeń, stopnie harcerskie i historię skautingu, w którym generał Robert Baden-Powell odegrał kluczową rolę.

Jednak zdecydowanie najistotniejszą i najcenniejszą nauką, jaką dzieci wyniosły podczas spotkania z druhem Kaczmarkiem to świadomość, że funkcja harcerza nie sprowadza się wyłącznie do „Krajki” nuconej przy ognisku, przedniej zabawy na obozach i niezapomnianych przygód z ciekawymi ludźmi.  Wszak bycie prawdziwym harcerzem to bezinteresowne pomaganie innym, szlachetność, aktywność, to w końcu hołd oddany trzem wartościom, zapisanym inicjałami na harcerskiej lilijce: Ojczyzna, Nauka, Cnota.    Wyślij do znajomegoAnielskie spotkania w bibliotece


 

Przez cały tydzień (od 8 do 11 grudnia) w Bibliotece Publicznej  w Łasku (filia dla dzieci) odbywają się spotkania poświęcone aniołom. W czytelni dla dzieci pojawiła się wystawa, ukazująca dzieła z anielskim motywem – prace malarskie, figurki z szamotu, masy solnej, koronki, słomy i papieru. W świat skrzydlatych stworzeń wprowadza dzieci bibliotekarka – Anna Sobczak, oczywiście w stroju anioła. Dzieci odwiedzające bibliotekę oglądają również prezentację poświęconą anielskim posłańcom, w której dowiadują się, m.in. kim są archaniołowie, co to są włosy anielskie, co znaczy mieć anielską cierpliwość i jakie imiona pochodzą od słowa „anioł”. Przybliżona zostaje również historia Bożego Narodzenia i funkcja archanioła Gabriela w tym jakże istotnym biblijnym wydarzeniu.

 Na koniec uczestnicy bibliotecznych spotkań słuchają muzyki – rzecz jasna – z motywem anielskim w tekście…

 


    Wyślij do znajomego
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Na spotkanie wszystkie maluchy przyniosły swoje ulubione maskotki, wsiadły do misiowego pociągu, tańcząc w rytm piosenki "Jadą, jadą misie...".  Czekała również na nich kolorowa wystawa książek z najpopularniejszymi bohaterami-misiami oraz edukacyjna prezentacja multimedialna na temat niedźwiedzich obyczajów, gatunków i "kulinarnych upodobań", a także historia powstania najsłynniejszej pluszowej maskotki. Dzieci wysłuchały też lektury "Święta Pana Misia"  Karmy Wilson, opowieści o niedźwiadku, który wyjątkowo zimą... nie zasnął. 

Na koniec spotkania dzieci wykonywały pamiątkowe fotografie na specjalnej misiowej ściance. Krótko mówiąc - mogły poczuć się jak misie, kosztujące małe co nieco...
 


    Wyślij do znajomego 

Na zakończenie wakacyjnej laby czarowaliśmy w „Magicznej szkole Harrego Pottera” – odbył się piknik rodzinny, a wśród nich moc atrakcji: turniej quidditch (gra w piłkę na miotłach), fantazyjne kreowanie kamienia filozoficznego i magicznej różdżki, pląsy i inne ruchowe zabawy animacyjne, puszczanie megabaniek i korzystanie do woli z uciechy skakania i zjeżdżania na kolorowych dmuchańcach. 


«  ‹ 1/11  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)