Menu


 Aktualności
«  24/24 ›  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, wszystko    Wyślij do znajomegoW krainie baśni Andersena

 

   W dniu 7 grudnia o godz. 17.30 w Bibliotece Publicznej w Łasku (filia dla dzieci) organizujemy niezwykle nastrojowy wieczór z baśniami słynnego duńskiego twórcy – Hansa Christiana Andersena pt. Rozgrzewamy serce Królowej Śniegu
   Zapraszamy wszystkich małych i większych Baśniolubów na spotkanie z niezwykłymi bohaterami i ich czarodziejskimi przygodami, które wzruszają, uczą i wychowują.
Przyjdźcie, a na pewno wyczarujemy uśmiech na Waszych twarzach!:)

    Wyślij do znajomego25 LISTOPADA-
DZIEŃ
PLUSZOWEGO
MISIA

Mały Czytelniku, przynieś w tym dniu do biblioteki swojego ulubionego pluszowego niedźwiadka i napisz, dlaczego go uwielbiasz. Wszystkie odpowiedzi zostaną zaprezentowane na wielkim misiowym modelu P.S. Dla najciekawszych autorów wypowiedzi, niespodzianki – oczywiście w kształcie misia    Wyślij do znajomegoZAKRĘCONA AKCJA!     Wszem i wobec zawiadamiamy, iż Biblioteka Publiczna w Łasku organizuje zbiórkę wszelkich plastikowych nakrętek po napojach i innych płynach (artykułach spożywczych i chemicznych). Cel zbiórki jest bardzo szczytny: tona tego kolorowego plastiku gwarantuje wózek inwalidzki dla potrzebującego dziecka.

      Zatem –ZBIERAJMY NAKRĘTKI, PRZYNIEŚMY DO BIBLIOTEKI I POMÓŻMY! TO PRZECIEŻ NIC NIE KOSZTUJE!

P.S. Pojemnik, do którego można oddawać kolorowe nakrętki znajduje się w wypożyczalni dla dzieci.

Serdecznie dziękujemy za każdą oddaną nakrętkę    Wyślij do znajomego
    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćWystawa w Bibliotece Publicznej w Łasku, a ściślej - w filii biblioteki dla dzieci, żartobliwie zatytułowana: „Psoty Pana Jana i Juliana” to prezentacja na wskroś wyjątkowa. Przedstawia bowiem plejadę niezwykle lubianych „wierszowych” bohaterów (bądź ich nieodłączne atrybuty) opatrzonych odpowiednimi fragmentami z poezji Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.

Ekspozycja - która na pierwszy rzut oka przypomina kram z dziwacznym asortymentem - łączy słowo pisane z przedmiotem, uruchamia wyobraźnię, bo choć ilustruje za pomocą symbolicznego eksponatu, nie zawsze czyni to wprost. Tak przykładowo: kłębek z wbitymi szpilkami imituje jeża , stare żelazko i kolorowe klocki przedstawiają słynną lokomotywę z wagonikami , zielone klamerki – paszcze krokodyli znad Nilu , niebieska wstążeczka – wijącą się rzeczkę, a rozrzucone bezwiednie kolorowe piórka doskonale puentują wiersz Tuwima „Ptasie plotki”, w którym dochodzi do szarpaniny skrzydlatego inwentarza. Niektóre przedmioty zaprezentowane na wystawie same w sobie stają się niesłychanie wymowne: „grzebień zęby się szczerzy, a szczotka się jeży”, „idzie klej i po kolei napotkane rzeczy klei” albo „igła biegnie drobnym ściegiem, a za igłą – nitka biegiem”. Bohaterowie wierszy (wśród których roi się od przedmiotów martwych, typu zapałka, globus, miotła ) to figury, które dopiero tu, na tej zgoła oryginalnej ekspozycji mają coś do powiedzenia, ich los staje się nauką, przestrogą, niesłychanie ważną lekcją. Dopiero tutaj stają się zauważalne, a nawet godne podziwu.

Wystawa pozwala spojrzeć na otaczający świat inaczej (z perspektywy robaczka w zielonym kubraczku, kłamczuchy, renifera, którego wnet przerobią na rękawiczki), rozwija empatię – pomaga przecież zauważyć i docenić rolę przedmiotów użytkowych w codziennym życiu, uczy tolerancji, co wybornie ilustruje wiersz o murzynku Bambo.

Dorośli patrzą z sentymentem, uśmiechają się, wspominają dzieciństwo, dzieci natomiast bacznie obserwują, czytają z zaciekawieniem, niektóre fragmenty po raz pierwszy w życiu. Wystawa spełnia więc funkcję poznawczą - poprzez bezpośredni kontakt można niejako „dotknąć” wiersza, a to sprawia maluchom nieopisaną frajdę. Uczą się także dorośli, bo ekspozycja w filii dla dzieci przywołuje nie tylko klasykę poezji dziecięcej, ale również utwory mniej znane, typu „Pan Drops i jego trupa” czy „Pan Soczewka na księżycu”, a więc lirykę niesprawiedliwie pomijaną, choć równie dobrą i zabawną.

Pani Halina Kendra (bibliotekarka z oddziału dla dorosłych) podczas oglądania wystawy zauważyła, że ta wierszowana ferajna to, cytuję: „istna skarbnica śmiechu”. Trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bo przecież o śmiech i zabawę tu idzie, właśnie ową psotę, ujętą w tytule ekspozycji.

Jeśli Wam również marzy się taki szczery chichot - nic prostszego - dajcie susa do biblioteki. Pragniecie wyruszyć na spotkanie ze zgubą Pana Hilarego , Kaczką-dziwaczką , Słoniem Trąbalskim i innymi równie sympatycznymi rekwizytami??? Przychodźcie bez wahania.

Zapraszamy wszystkich bez wyjątku: dzieci i tych, którzy nadal się nimi czują.

    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćGdy wreszcie stopniały śniegi, biblioteka wkroczyła w etap „Wiosennego fantazjowania”, gdzie wspólnie budziliśmy do życia bezgraniczną dziecięcą wyobraźnię poprzez zabawy z wykorzystaniem metody Klanzy. W wspólnej zabawie wiosennych fantazji naśladowaliśmy odgłosy wiosennej aury a na zakończenie dzieci wykonały wiosenne rysunki, które rozświetlały i dekorowały ściany Galerii Sztuki Dziecka i dla Dziecka. W ramach Wiosennego Fantazjowania odbyły się również interdyscyplinarne warsztaty (edukacja, ruch, teatr) – promujące czytelnictwo wśród dzieci, poprzez zabawę z książką. Warsztaty miały formę zajęć pokazowych dla bibliotekarek z powiatu łaskiego. W warsztaty te przygotowane były razem z panią Agnieszką Krakowiak z Przedszkola nr 1 i jej 6-letnimi podopiecznymi.


    Wyślij do znajomego

Zimową nudę w okresie ferii przegnało „Wesołe feriowanie z biblioteką”, czyli cykl różnorakich zintegrowanych zajęć, zabaw terapeutycznych, plastycznych, ruchowych, w których niezaprzeczalnym gwoździem programu było czytanie bajek nie tylko przez bibliotekarki. Bajeczki dla najmłodszych czytały ich starsze koleżanki w nietuzinkowych przebraniach utożsamiając się ze znanymi postaciami ulubionych opowiadań. W ramach cyklu feriowania z biblioteką w przestępny sposób przybliżyliśmy również małym czytelnikom sylwetkę Fryderyka Chopina, który przecież też kiedyś był małym chłopcem i miał swoje dziecięce radości i troski. Przy muzycznym akompaniamencie tego wielkiego pianisty, o wiele łatwiej było dzieciom przyswoić dorobek artystyczny Chopina. Dzieci inspirowane muzyką artysty wykonywali prace plastyczne i bawili się w gry rozwijające zręczność i spostrzegawczość. W wesołym feriowaniu gościliśmy grupy dzieci z MOPSU (Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej), które wspólnie bawili się i integrowali z innymi dziećmi uczęszczającymi na zajęcia w bibliotece.Hobbiści
Ostatnio dużym powodzeniem cieszyła się wystawa małych hobbystów, prezentująca oryginalne dziecięce kolekcje, począwszy od zbieranych kamyczków, przez gromadkę szczęśliwych słoni, aniołów, smerfów i koników, na monetach i plakatach skończywszy. Wszystkich uczestników konkursu hobbistycznego nagrodzono symbolicznymi nagrodami zachęcając do dalszej zabawy w zbieractwo. Konkurs zakończyło wspólne grupowe zdjęcie.


    Wyślij do znajomego
   Galeria zdjęćW każdą środę już od rana
Nowa bajka jest czytana!
Więc włóż buty i zaglądaj,
gdy wybije punkt Dziesiąta!
Bo dla chłopców i dziewczynek
mamy słowny upominek:

Usłyszy ją każdy z gości -
Bajkę – a w niej stos mądrości.
Wie to przecież człowiek mały,
Że w bajeczkach są morały.
I księżniczki i Puchatki
Są z piernika słodkie chatki,
Słoń Trąbalski, dziwna kaczka
(co rozśmieszy przedszkolaczka).

A specjalnie dla dziewczynki -
Są syrenki i Martynki
Wśród tych naszych głośnych bajek
Będzie psotny Mikołajek!
Chłopcom pewnie się spodoba
Świat Budowniczego Boba

I brat Bolka mały Lolek
No i koszmarny Karolek!
Rozwieją poranne smutki -
Baśnie – a w nich krasnoludki...

Ta atrakcja na Was czeka
Tam, gdzie napis: BIBLIOTEKA!

    Wyślij do znajomegoOd 18 stycznia 2010r. rozpoczęliśmy cykl spotkań zatytułowanych: "Poranki z bajką". W trakcie zajęć mali czytelnicy wysłuchali ciekawych bajek, po czym wykonali prace plastyczne inspirowane ich treścią. Poprzez zabawę edukacyjno-ruchową wprowadziliśmy milusińskich w świat znanych i lubianych opowieści, które wyzwalały aktywność i wyobraźnię dzieci. Warto wspomnieć, że spotkania cieszyły się ogromną popularnością wśród najmłodszych mieszkańców Łasku i okolic - w sumie odwiedziło nas ponad 400 przedszkolaków i dzieci z klas wczesnoszkolnych! W powyższych zajęciach książka uosabiała dobrą wróżkę, a panie bibliotekarki w pięknych czarodziejskich strojach wprowadzały najmłodszych w magiczny świat bajek i baśni.


(Na fotoreportaż z „Poranków...” zapraszamy do „Kolorowej Galeryjki”)


    Wyślij do znajomegoNasza filia dla dzieci otrzymała tytuł Honorowego Członka „Klubu Przyjaciół Kota Piotrka” przyznanego przez Fundację Edukacji i Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Łodzi, która zorganizowała konkurs na projekt zabawy z książką. Członkostwo w klubie świadczy o tym, że nasza książnica pracuje metodą projektu w wykorzystaniem metod aktywizujących w edukacji promującej literaturę i czytelnictwo wśród najmłodszych dzieci. W ramach projektu pt. „Bożonarodzeniowe zwyczaje”, przeprowadzonego wspólnie przez Bożenę Trocką-Dąbrowę i Katarzynę Wilk, nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 1, zrealizowano w bibliotece wystawy i warsztaty interdyscyplinarne, wszystkie w oparciu o literaturę tematu. Dzieci wykonały prace plastyczne w technice collagu oraz ozdoby choinkowe, którymi udekorowały bożonarodzeniowe drzewko. Wigilijne spotkanie upłynęło w prawdziwe rodzinnej atmosferze: dzieci pod kierunkiem pani Kasi Wilk zaprezentowały własne wyobrażenie jasełek, wspólnie z rodzicami przystroiły świąteczny stół, a potem oczywiście otrzymały podarunki od Świętego Mikołaja. Wspólny poczęstunek w czytelni i śpiewanie kolęd przy nastrojowym płomieniu świec, wprawiły i małych, i dużych w pełne refleksji samopoczucie, a nade wszystko umocniły więź między dziećmi i rodzicami, przybliżały i uatrakcyjniły wizerunek biblioteki. Projekt otrzymał specjalne wyróżnienie fundacji FERSO za zorganizowanie najbardziej rodzinnych spotkań warsztatowych zabawy z książką.


«  24/24 ›  »
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, wszystko
X
Podaj adres e-mail do kogo wysłać

Podpis(imię, nick, cokolwiek)